
Lakovanie dreva je jednou z najčastejšie používaných povrchových úprav, ktoré zabezpečujú ochranu materiálu a zvýrazňujú jeho estetické vlastnosti. Využíva sa v interiérovom aj exteriérovom dizajne, pri nábytku, podlahách, ale aj umeleckých dielach z dreva. V článku zhŕňame základné fakty o tejto obľúbenej povrchovej úprave.
Lakovanie dreva a laky
Lakovanie dreva je proces nanášania ochranného a dekoratívneho náteru na drevený povrch. Lak vytvára priehľadnú jednoliatu vrstvu, ktorá chráni drevo pred vlhkosťou, mechanickým poškodením a UV žiarením. Tento proces môže zahŕňať aplikáciu viacerých vrstiev laku, aby sa dosiahol požadovaný efekt a trvácnosť.
Laky podľa zloženia:
- Vodouriediteľné laky. Sú ekologické, rýchloschnúce a bez výrazného zápachu. Ich viskozita sa upravuje, ako vyplýva už z ich názvu, vodou a rovnako sa vodou čistí aj náradie.
- Rozpúšťadlové laky. Ich viskozita sa upravuje riedidlom a ním sa aj čistí náradie. Dĺžka schnutia závisí od zloženia laku. Napríklad nitrocelulózové laky sú rýchloschnúce, laky na olejovej a olejovo-syntetickej báze majú dlhý čas schnutia.
Popri zvýšenej odolnosti povrchu voči rôznym faktorom prostredia a peknom vzhľade prispejete lakovaním aj k dlhšej životnosti dreva a jeho ľahšej údržbe.
Nevýhodou tejto úpravy je, že po istom čase – keď sa lak opotrebuje a začne sa olupovať – je potrebné obrúsiť celý povrch a nanovo ho natrieť. Obnova starého laku je teda prácnejšia než pri olejoch alebo tenkovrstvových lazúrach. Okrem toho je mimoriadne dôležité, aby bolo drevo pred aplikáciou správne vysušené. Lak totiž vytvára nepriedušnú vrstvu, čím zadržiava vlhkosť vnútri dreva, čo môže viesť k vzniku defektov.
Aký efekt sa dosiahne lakovaním
Pomocou lakovania dreva môžeme dosiahnuť rôzne povrchové úpravy. Konečný vzhľad závisí od typu použitého laku:
- Matný lak vytvorí jemný a prirodzený vzhľad, vhodný na elegantné a nenápadné úpravy.
- Polomatný povrch kombinuje jemný lesk s prirodzeným vzhľadom dreva.
- Lesklý povrch zvýrazňuje kresbu dreva a dodáva mu luxusný vzhľad.
V akých prípadoch lakovať drevo
Drevo je vhodné lakovať, ak sa vyžaduje vysoká odolnosť voči vlhkosti, mechanickému poškodeniu a opotrebeniu. Laky sa používajú najmä na:
- nábytok v domácnostiach a komerčných priestoroch,
- drevené podlahy a parkety,
- dvere, okná, zábradlia a obklady,
- exteriérové drevené konštrukcie (napríklad altánky, pergoly, ploty), pričom tu je nutné použiť laky s UV ochranou.
Nie všetky druhy dreva sa hodia na lakovanie. K drevinám s dobrou štruktúrou a priľnavosťou laku patria napríklad dub, buk, jaseň, orech, jelša a borovica. Menej vhodné alebo nevhodné sú exotické dreviny (napríklad tík, mahagón), ktoré obsahujú prírodné oleje, čo môže znižovať priľnavosť laku.
Náš tip
Na ochranu drevených povrchov v obytných priestoroch môžete použiť bezfarebný Belinka Interier lak s lesklým efektom. Do exteriéru je vhodná napríklad Bori laková lazúra, ktorá je dostupná vo viacerých farebných odtieňoch a dosiahnete ňou bohatý lesklý povrch. Použiť môžete aj BORI lakovú lazúru UV extra, ktorá sa hodí na ochranu a dekoráciu svetlého dreva. Obsahuje prísady zabraňujúce zosiveniu dreva.
Ako správne postupovať pri lakovaní dreva
Lakovanie dreva nie je zložitý proces, no aby bol výsledok kvalitný, treba dodržať určité zásady a kroky. Ako postupovať?
- Príprava povrchu. Drevo musí byť suché a zbavené nečistôt aj starých náterov. Ak chcete dosiahnuť hladký povrch, obrúste ho brúsnym papierom (so zrnitosťou 120 až 180). Dajte si záležať – lak všetky prípadné nedostatky dreva ešte viac zvýrazní.
- Odstránenie prachu. Po brúsení je nutné dôkladne odstrániť prach napríklad vysávačom s kefovým nadstavcom a vlhkou handričkou.
- Nanesenie základného náteru (penetrácie). Niektoré druhy dreva, najmä mäkké, si vyžadujú základný náter na zlepšenie priľnavosti laku a minimalizáciu nerovnomerného savého efektu, resp. nasiakavosti. Ako penetračný náter možno použiť aj impregnáciu, ktorá má tú výhodu, že chráni drevo pred drevokazným hmyzom a hubami.
- Aplikácia prvej vrstvy laku. Lak môžete nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. Vrstva by mala byť tenká a rovnomerná.
- Tzv. medzibrúsenie. Po zaschnutí prvej vrstvy sa odporúča jemné prebrúsenie prvej vrstvy brúsnym papierom (so zrnitosťou 240) na odstránenie prípadných nerovností. Brúsny prach zotrite handričkou.
- Aplikácia ďalších vrstiev. Na dosiahnutie odolného povrchu je vhodné naniesť dve až tri vrstvy laku (treba sa riadiť odporúčaniami výrobcu laku, ktorý budete používať). Medzi nanášaním jednotlivých vrstiev treba dodržať určený časový odstup. Až keď jedna vrstva zaschne, možno pristúpiť k aplikácii ďalšej.
- Finálne brúsenie a leštenie. V prípade potreby sa po zaschnutí laku môže urobiť záverečné jemné prebrúsenie (brúsnym papierom so zrnitosťou 320 a vyššou) a leštenie. Tým dosiahnete hladký a na pohľad dokonalý povrch.
Lakovanie dreva – čo si zapamätať
Lakovanie je výborné riešenie na ochranu, zlepšenie vzhľadu a predĺženie životnosti dreva. Pri výbere laku treba brať do úvahy faktory prostredia, v ktorom sa bude váš drevený výrobok nachádzať, ako aj požadovaný konečný vzhľad.
Drevo musí byť pred lakovaním dostatočne suché a zbavené všetkých nečistôt. Odporúčaný počet vrstiev laku sa môže líšiť v závislosti od použitého náteru, preto sa treba držať pokynov uvedených na obale produktu. Okrem toho počet vrstiev laku závisí aj od druhu dreva. Mäkké presušené drevo viac saje, a pokiaľ použijete lak s nízkou viskozitou (teda riedky), prvá vrstva vsiakne a takmer ju nebude poznať. Na dostatočný nános bude v takomto prípade potrebných viac vrstiev. Požadovaná dĺžka schnutia, resp. vytvrdnutia náteru je závislá ako od okolitých pracovných podmienok (teplota, vlhkosť, prúdenie vzduchu, slnečný svit), tak opäť aj od typu použitého náteru. Aj v tomto ohľade sa treba držať pokynov výrobcu.
Pri dodržaní správneho postupu sa dá dosiahnuť krásny a odolný povrch, ktorý vydrží roky.