Tomáša Trúnka a jeho šikovné ruky už z nášho magazínu poznáte ako autora anjelských doplnkov z dreva. Svojím koníčkom – prácou s drevom – žije naplno. Okrem iného vyrába aj zvieratká – obľúbenú dekoráciu v interiéroch aj exteriéroch. Podelil sa s nami o jednoduchý pracovný postup na výrobu dreveného koníka. Trúfli by ste si naň?
Drevené dekorácie v tvare zvierat sú medzi Tomášovými zákazníkmi vyhľadávané. „Robím ich takmer každý týždeň a som presvedčený, že mojim zákazníkom sa páčia, keďže si ich objednávajú aj opakovane. Robil som už rôzne druhy zvierat, od koníkov cez srny, medvede, zajace, psy, mačky až po ryby či kačky. Ale najradšej robím asi koníky, lebo sa mi páčia a teším sa z nich asi najviac.“
Takéto dekorácie z dreva sa v rukách detí zároveň stanú hračkami, čo vôbec nemusí byť na škodu. Na pozitívne účinky dreva na deti s poruchami učenia upozornil v roku 1976 psychológ Lawrence Mestyanek. Nebojte sa preto občas takúto dekoráciu zobrať z poličky a dať ju deťom do rúk. Drevené doplnky sú trvácne, takže ich nezničia a vynímať sa budú nielen na poličke v detskej izbe.
Veľké dekorácie vyžadujú priestor aj správne náradie
Pri tvorbe zvieratiek z dreva Tomáš používa pásovú brúsku a lupienkovú pílu, ktorá je podľa neho najdôležitejším nástrojom. Ďalej na zdokonalenie výrobku používa brúsne papiere, ktorými obrúsi hrany zvieratiek a dokončí tak danú drevorezbu. Hotový výrobok na záver ošetrí náterom: „Drevorezbu, ktorá bude v interiéri, môžete ošetriť napríklad olejom Belinka do interiéru. Na drevorezbu umiestnenú vonku možno použiť vhodné nátery a olej Belinka na exteriérové použitie.“
Tip pre vás
Zvieratká môžete natrieť aj lazúrami v rôznych farebných odtieňoch. Do interiéru sú určené napríklad Belinka Lasur a Bori tenkovrstvová lazúra či krycia farba Tessarol akrylový email satén vhodná aj na hračky. V exteriéri sa odporúča použiť kombináciu impregnácie a lazúry, napríklad Belinku Base a Belinku Lasur. Možnosťou je aj použitie krycej farby – vtedy sa ako podklad môže dať Belinka Exterier Primer a na to následne Belinka Exterier Email.
Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Rozmerovo najväčším kúskom, ktorým sa môže pochváliť, bola socha mačky vysoká približne 70 centimetrov. Neputovala však k zákazníkovi, ale zostala u neho doma, pretože vznikla len v rámci skúšania a zisťovania jeho vlastných limitov pri práci s drevom. „Myslím si, že sa podarila, doteraz ju mám doma a podľa mňa vyzerá celkom pekne,“ skromne opísal svoje dielo. Veľké práce a diela nerobí i z toho dôvodu, že na ne treba vhodné podmienky, priestor a náradie. Veľké sochy potrebujú pri svojom vzniku dostatok miesta a pri ich výrobe sa používajú motorové píly a obrovské dláta.
Trpezlivosť pri práci s drevom
Ak si chcete vyrobiť interiérovú dekoráciu v tvare zvieratka sami, Tomáš vám odporúča začať mäkkým lipovým drevom, hoci takéto jednoduché tvary sa dajú vyrobiť zo všetkých drevín. „Ja používam smrekové drevo, lebo sa mi s ním dobre pracuje a má aj krásnu kresbu. V budúcnosti by som však určite chcel vyskúšať aj iné dreviny.“ Ak chcete svoju dekoráciu umiestniť v exteriéri, použite odolnejšie drevo.
Výroba vlastnej dekorácie vám zaberie niekoľko hodín, všetko závisí od veľkosti výrobku a množstva detailov, pre ktoré sa rozhodnete. „Začiatočníkom by som odporučil veľa trpezlivosti a chuť pracovať. A tiež by som odporučil naštudovať si základné postupy práce s drevom a naradím,“ dodal Tomáš tvoriaci pod značkou TTart.
Vyrobte si vlastného dreveného koníka (pracovný postup)
Keďže Tomášovou obľúbenou dekoráciou je práve tá v tvare koníka, podelil sa s nami o jednoduchý postup výroby, ktorý si môžete vyskúšať aj vy doma.
Budete potrebovať:
- drevo požadovanej hrúbky
- elektrickú lupienkovú pílu
- ceruzku na drevo
- brúsny papier
- olej na drevo
Postup:
1. krok
Na obrúsenú dosku si voľnou rukou alebo pomocou šablóny nakreslite tvar dekorácie, ktorú chcete vyrezať – v našom prípade koníka.
2. krok
Pomocou elektrickej lupienkovej píly vyrežte požadovaný tvar.
3. krok
Po vyrezaní obrúste hrany.
4. krok
Hotový výrobok následne ošetrite olejom na drevo.
Po zaschnutí oleja môžete výrobok umiestniť, kam ste plánovali. Želáme vám veľa zdaru pri práci. 🙂