vianočný stromček z dreva
Foto: Veronika Szaboová

Ak chcete mať aj počas najkrajších sviatkov v roku prírodu vždy nablízku, zakomponujte ju do svojho príbytku vo forme vkusnej dekorácie. Stačí, ak sa pôjdete prejsť a pozbierate, čo matka príroda sama zhodila, napríklad drievka, orechy, žalude či šišky. Keď necháte voľný priebeh svojej kreativite, pod vašimi rukami môže za pár minút vzniknúť originálny doplnok, ktorý vnesie do vašej domácnosti (ale i srdca) hrejivú útulnú atmosféru, napríklad prírodný visiaci stromček na stenu. Ako na to?

Na 90 cm stromček budete potrebovať: 

  • drevený konár z masívnejšieho dreva (dĺžka cca 1,5 metra, priemer ideálne 2 – 5 cm) 
  • ručnú pílku na drevo 
  • motúz 
  • tavnú pištoľ 
  • nožnice
  • svetelnú reťaz 
  • šišky, žalude, orechy (podľa toho, čo v lese alebo na prechádzke objavíte) 

Koľko vám to bude trvať?

  • 1 hodinu (podľa šikovnosti) 
Foto: Veronika Szaboová

1. krok – pripravte si drievka  

Foto: Veronika Szaboová

Úplne prvým krokom je nachystať si drevo, ktoré je kľúčovou zložkou tejto prírodnej vianočnej dekorácie. Uchopte pílku (siahnite buď po menšej ručnej alebo väčšej pílke). Na konár dlhý asi 1,3 metra s priemerom 2 5 cm si buď za pomoci metra alebo odhadom, od oka (ako my), naznačte miesta rezov tak, aby vám vyšlo minimálne 5 drevených konárikov pritom konár, ktorý bude tvoriť základňu stromčeka, bude mať okolo 40 cm a každý ďalší bude kratší o710 cm. Hotovo, teraz máte základné prvky na konštrukciu napílené

2. krok napíľte drážky

Do každého drievka napíľte drážky. Budú slúžiť na ukotvenie spojovacieho motúzika, ktorým celý stromček prepojíte. Na každom jednom klátiku si vytvoríte dve drážky, každú vo vzdialenosti asi 5 cm od jedného aj druhého konca. Keďže táto dĺžka sa bude skracovať, každé kratšie drievko bude znamenať menšiu vzdialenosť od koncov. Hĺbku drážok prispôsobte motúzu, ktorý budete používať, my sme vyhĺbili drážku hlbokú 3 mm. 

3. krok – pospájajte drievka motúzom

Foto: Veronika Szaboová

Odstrihnite si motúz s dĺžkou okolo 2,5 metra a začnite od dolného drievka – do pravej drážky vložte motúz tak, akoby ste chceli konárik motúzom objať. V drážke motúz zaviažte na hrčku, na poriadne silný uzlík. Medzi spodným drievkom a tým nad ním vynechajte 10 cm odstup (je to, samozrejme, na vás, či chcete mať stromček hustejší alebo redší), motúz opäť vložte do pravej drážky druhého drievka zospodu, previažte, spravte uzol a tento postup opakujte, až kým nebudete mať spojenú celú právu stranu. Rovnaký postup zopakujte pre ľavú stranu, len s tým rozdielom, že postupujete od vrchu smerom nadol, stále tým istým jedným motúzom. Správnym postupom by ste sa mali dostať k poslednému (spodnému) konáriku a mať prepojené všetky drievka, ktoré v takejto podobe už evokujú tvar vianočného stromčeka. Na samom vrchu by vám malo vzniknúť praktické závesné pútko. 

4. krok – namotajte svetielka

Foto: Veronika Szaboová

V tomto momente už máte plnohodnotnú siluetu stromčeku a je čas dozdobiť ju. Čo nesmie určite na Vianoce chýbať? No predsa svetielka. Veľké množstvo svetielok. Je už iba na vás, či preferujete teplé alebo studené biele svetlo, farebné žiarovky alebo dokonca žiarovky rozličných tvarov. My sme sa rozhodli pre studenú bielu, evokujúcu ligotavý sneh.  

Malá rada

Svetielka namotávajte od vrchu, aby koniec reťaze smeroval nadol a aby sa napájací kábel, resp. skrinka na baterky dali dole ľahšie zakamuflovať. V opačnom prípade vám budú kaziť celý dojem. 

5. krok – natavte doplnky 

Foto: Veronika Szaboová

Stromček by bol už v tomto štádiu vhodný na hrdé vystavenie, no predsa ho ešte vyšperkujeme do dokonalosti. Dajte si nahriať tavnú pištoľ. Keď bude horúca, opatrne aplikujte lepidlo z pištole na šišky, oriešky, škrupiny od orechov, žalude a ďalšie plody, ktoré ste si z prírody doniesli, a následne ich prikladajte na drevenú konštrukciu. My sme išli minimalistickou cestou – len kde-tu zdobí telo stromčeka nejaká šištička či žaluď.

vianočný stromček z dreva
Foto: Veronika Szaboová

A bodka? No predsa hviezda na vrch – drevená, ľahká, vzdušná. A originálny prírodný stromček je na svete. Zostáva už len vyriešiť dilemu, kde ho umiestniť tak, aby sa pri pohľade naň mohla tešiť celá rodina i návštevy.

Foto: Veronika Szaboová
Foto: Veronika Szaboová
Predchádzajúci článokVyberáme nábytok podľa typu dreva
Ďalší článokViete, ako funguje lesné hospodárstvo?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno