Neexistuje priestor v dome, ktorému by drevo nepristalo. Obzvlášť to platí pre podkrovie so šikmými stenami. Priznané trámy, drevená podlaha a nábytok vytvoria z priestoru pod šikminou príjemné miesto. Drevený obklad môže priestor opticky rozšíriť, predĺžiť, alebo mu dodať viac tepla. Navyše zlepšuje tepelnú izoláciu.

Všetko začína zateplením

Strecha potrebuje kvalitnú izoláciu. A to nielen tepelnú, ale aj zvukovú a protipožiarnu. Krov totiž odoláva rôznym poveternostným podmienkam, ktoré sú pre drevo rizikom. Kondenzácia vody môže spôsobiť hnilobu alebo vytvoriť ideálne prostredie pre škodcov, akými sú huby, plesne alebo rôzne druhy drevokazného hmyzu.

Izoláciu môžete umiestniť medzi krokvy, ak ide o dvojplášťové strechy, alebo na ne, ak ide o jednoplášťovú strechu. Ak by však bola strecha izolovaná len medzi krokvami, dochádzalo by k vzniku tepelných mostov. Dôležitá je preto ďalšia súvislá vrstva izolácie pod krokvami. Z hľadiska využiteľnosti priestoru pod šikminou je ideálnejšia izolácia nad krokvami v jednoplášťovej streche. Hrubšia izolačná vrstva zvnútra totiž znamená aj menej priestoru v interiéri.

Okrem vonkajšej hydroizolácie však nezabúdajte aj na parozábranu, ktorá bráni unikaniu vodných pár z interiéru smerom von. Táto vrstva je nepriepustná a okrem dreva chráni aj pred únikom tepla zvnútra. Parozábrana sa umiestňuje najbližšie k interiérovej časti steny.

Drevo nielen ako dekorácia

Drevené obklady slúžia aj ako izolačná vrstva, ktorá výborne chráni pred únikom tepla z interiéru. Skvele sa hodia do domov vo vidieckom štýle, ale aj do moderných stavieb. Drevo ukladané horizontálne priestor vizuálne rozširuje. Naopak, zvisle uložené drevo ho činí opticky vyšším. Tmavé drevo dodá kontrast, no môže priestor vizuálne zmenšiť. Svetlé drevo zas do miestnosti prinesie svetlo a oddych pre oči. Dreveným obkladom zároveň môžete zakryť nerovnosti a nedostatky steny. Medzi obľúbené obkladové dreviny patria dub, buk, jaseň, javor, smrek, smrekovec, borovica, ale aj tvrdé exotické dreviny.

Náš tip:

Hoci sú obklady imitujúce drevo nenáročné na údržbu a vyzerajú takmer na nerozoznanie od originálu, investícia do skutočného dreva sa vám vyplatí. Drevo vynikajúco izoluje zvuk, udržiava teplotu v interiéri a pri pohľade naň si vaše oči aj duša určite oddýchnu. Prírodné drevo tiež zaručene neobsahuje žiadne pre človeka škodlivé prchavé látky, ako to môže byť v prípade rôznych plastových imitácií.

Zdroj: hackrea.com/stories/slanted-ceiling-room-design-ideas/

Aby bolo drevo v interiéri zdravé

Drevo síce prichádza s mnohými výhodami, ale aj s požiadavkami na starostlivosť. Vplyvom vlhkosti a tepla môže dôjsť k jeho poškodeniu alebo napadnutiu škodcami. Aby bolo čo najdlhšie krásne a zdravé, potrebuje dôkladnú starostlivosť. Základom je kvalitný náter. Vo vlhkých priestoroch sa vždy odporúča aj vnútorná ochrana dreva s biocídnymi účinkami. Vhodná je preto kombinácia impregnácie a povrchového náteru alebo oleja.

Tip:

Ak chcete podčiarknuť originálnu kresbu dreva a zároveň jeho povrch dôkladne chrániť, môžete siahnuť aj po Bori gélovej lazúre. Vďaka svojej gélovej štruktúre nesteká po zvislých povrchoch a nekvapká zo štetca pri natieraní, čo uľahčuje jej aplikáciu. Okrem obkladov je vhodná aj na trámy či rámy okien. Výhodou lazúry je aj viacero odtieňov, ktoré umožňujú zladiť vzhľad dreva s inými prvkami interiéru.

Ako na obklady?

Obkladanie steny drevom nie je zložité. Najmä ak už máte narezané obkladové dosky. Na obklad budete okrem dosiek a náteru potrebovať aj penetráciu a montážne lepidlo. Predtým, než sa do obkladu pustíte, nechajte dosky dva dni aklimatizovať v miestnosti, ktorú budete obkladať.

Na stene by nemali byť žiadne tapety a prípadné pukliny alebo diery je nutné uzatvoriť ešte pred ukladaním dreva. Nasleduje penetrácia steny a po nej nalepovanie drevených dosiek. Hotové dosky zvyčajne majú presahy na vytvorenie spoja, tie je potrebné na prvej doske orezať. Dosky môžete na stenu lepiť montážnym lepidlom. To nemusíte nanášať na celý povrch dosky, stačí na niekoľkých miestach ďalej od hrany. Obkladové drevo následne ošetrite náterom.

Alternatívou k lepeniu obkladových dosiek je ich montáž na rošt ukotvený o stenu. Toto riešenie zabezpečí prevetrávanie a odvod prípadnej vlhkosti spomedzi steny a obkladu. Jeho výhodou je v prípade potreby relatívne ľahká demontáž.

Rady na záver:

  • Šikmé steny v prvom rade dobre izolujte, aby vám pod strechou nevznikal dlhodobý vážny problém v podobe hniloby, plesní, húb či iných škodcov.
  • Drevo si vyberajte podľa želaného efektu v interiéri.
  • V suchom priestore je možné ponechať drevo bez povrchovej úpravy. Tiež ak nie je pravdepodobné, že by sa „zachytalo,“ resp. znečistilo od rúk. Tým budete mať 100 % prírodný, ekologický obklad.
  • Ak obkladu hrozí poškodenie škodcami alebo vlhkosťou, dbajte na ochranu dreva a použite kvalitný povrchový náter.
  • Pri natieraní vetrajte a dodržiavajte pokyny výrobcu.
  • O drevo sa starajte a každoročne kontrolujte jeho stav.
Predchádzajúci článokDRUHY DREVA: Agát – najtvrdšie slovenské drevo
Ďalší článokROZHOVOR: S výrobcom Ľubošom Sopčiakom o práci s laserom
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.