Ohľaduplnosť k životnému prostrediu a ochrana zdravia sú témami, ktoré hýbu svetom už roky. Nie je to inak ani vo svete náterov na drevo. Čoraz prísnejšie regulácie nútia výrobcov hľadať inovatívne riešenia, ktoré sú šetrné k prírode aj k zdraviu ľudí a živočíchov. Zákazníkom záleží na bezpečnosti tiež, a preto sú nátery na vodnej báze stále žiadanejšie.

Na rozdiel od náterov na báze organických rozpúšťadiel, tie na vodnej báze do ovzdušia uvoľňujú výrazne menej organických častíc. To okrem ekologického rozmeru predstavuje aj zdravotný benefit. Hraničné hodnoty pre najvyšší obsah prchavých organických zlúčenín sú stanovené vo Vyhláške Ministerstva životného prostredia SR 127/2011.

Je náter na vodnej báze skutočne ekologickejší?

Hoci sa ekológia stala veľkou témou pomerne nedávno, svet rieši problém s množstvom emisií z náterov na báze organických rozpúšťadiel už od 60. rokov 20. storočia. Spojené štáty americké zaviedli kvôli zamorovaniu ovzdušia emisiami zo syntetických náterov na autá vôbec prvú reguláciu Rule 66. Dnes je množstvo organických zlúčenín v náteroch prísne regulované ako v USA, tak aj v Európskej únii. Tá sa momentálne zaoberá aj jednotnou reguláciou, ktorá definuje, aké hladiny VOC (Volatile Organic Compounds, respektíve prchavé organické zlúčeniny) sú bezpečné pre zdravie. Jednotlivé štáty EÚ zatiaľ samostatne rozhodujú, ako reguláciu „European Construction Products Regulation (CPR)“ implementujú.

Zdravie na prvom mieste

VOC emisie zo syntetických náterov môžu byť v interiéri až niekoľkonásobne vyššie než v exteriéroch. Pri prekročení limitov môžu hroziť viaceré zdravotné problémy od iritácie očí, nosa či slizníc cez bolesť hlavy a zvracanie až po vážne zdravotné komplikácie. Tými môžu byť napríklad poškodenie pečene, obličiek, centrálneho nervového systému či dokonca rakovina u zvierat a ľudí v prípade niektorých organických zlúčenín. Ak ste v interiéri použili nátery na báze organických rozpúšťadiel, nepanikárte. Výrobcovia sa dnes usilujú o čo najbezpečnejšie výrobky a v zloženiach limitujú alebo úplne vylučujú potenciálne nebezpečné organické zlúčeniny. Vo svojich produktoch prechádzajú na vodnú bázu úplne, zvyšujú podiel vody v zložení náterov na báze organických rozpúšťadiel, alebo zvyšujú obsah suchej látky tak, aby spĺňali stanovené limity.

Do interiéru je však vhodnejší náter na vodnej báze, v ktorom bývajú organické zlúčeniny používané v obmedzenej miere. Dôkladné vetranie sa pri natieraní, samozrejme, odporúča aj v tomto prípade. Je však oveľa menšia šanca, že vás budú štípať oči alebo bolieť hlava, čo sa môže stať pri syntetických náteroch v slabo vetranom prostredí.

Ako chrániť seba a životné prostredie?

  • Zvoľte náter na vodnej báze.
  • Počas natierania dôsledne vetrajte.
  • Odpadu sa zbavte v zberných dvoroch. Nádoby od náterov nevyhadzujte do komunálneho odpadu alebo do triedených plastov.

Čím sú nátery na vodnej báze charakteristické?

Spojivo alebo pigmenty v týchto náteroch neriedia organickým rozpúšťadlom, ale obyčajnou vodou. To však neznamená, že v niektorých produktoch nenájdete aj organické zlúčeniny – sú však použité v minimálnych množstvách.

Kedy zvoliť náter na vodnej báze?

Napríklad, ak vám záleží na životnom prostredí. Ale okrem toho sú tieto nátery vhodné na ošetrenie interiérových povrchov, do priestorov, kde pripravujete alebo podávate jedlo, ako aj do miestností, v ktorých sa vyskytujú deti, staršie osoby, alergici alebo ľudia s chronickými ochoreniami.

5 dôvodov, prečo si vybrať náter na vodnej báze

  • Nátery na vodnej báze neobsahujú žiadne alebo len minimum organických rozpúšťadiel. Do ovzdušia neuvoľňujú VOC (prchavé organické zlúčeniny), sú teda ekologickejšie a bezpečnejšie pre zdravie.
  • Majú dobrú svetlostálosť a časom nezožltnú.
  • Majú menší zápach a pri natieraní nedráždia sliznice, a to dokonca aj v slabšie vetranom priestore.
  • Zväčša ich nemusíte riediť. Ak je to však potrebné, postačí voda.
  • Aj na čistenie štetca, valčeka či nádobky je možné použiť vodu, nie je potrebné riedidlo. Pokiaľ farba nezaschne, čistenie je ozaj jednoduché.
  • Rýchlo schnú a za kratší čas môžete naniesť viac vrstiev.
Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Keď fotografia „zdrevenie“
Ďalší článokTrend súčasnosti – biofilný dizajn
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.