Oceňuje krásu masívneho dreva a svojím osobitým prístupom vytvára originálne kúsky na mieru. Nebojí sa spájať naoko kontrastné materiály či hľadať suroviny v starých kôlňach a stodolách. Miroslav Mészáros je polovicou kreatívneho dua SYNDROM DESIGN a zároveň jedným z ambasádorov značky Belinka.
Kto všetko tvorí SYNDROM DESIGN? Prezraďte nám o sebe viac.
Základným pilierom celého SYNDROM DESIGNU som ja a moja snúbenica Klaudia, ktorá sa ku mne časom pridala. Pokiaľ toho máme veľa, pomáha nám rodina a verím, že už môžem ľudí, ktorí s nami spolupracujú, nazvať priateľmi. Sme veľmi umelecky založení. Sme umelci, hudobníci, dizajnéri, kreatívci a hlavne ľudia, ktorí majú radi prácu s drevom, aj keď do našich produktov zakomponovávame oceľové prvky, sklo a veľkú časť našej práce tvorí aj renovácia starého nábytku.
Prečo práve tento názov?
SYNDROM DESIGN je medzinárodný názov, zároveň označuje akúsi chybu alebo nedokonalosť. Rovnako tým poukazujeme na to, že drevo ani príroda nie sú dokonale symetrické a nie sú v idealizovaných „dokonalých“ krivkách, ktoré vyžaduje súčasný svet. Zároveň sa názov preniesol z môjho prvého podnikania SYNDROM Records, ktoré malo veľmi podobnú ideu.
Kedy ste začali tvoriť výrobky z dreva a ako vlastne vznikla táto značka?
U mňa sa to začalo výrobou nábytku do mojej detskej izby, keď som mal asi 17 rokov. Nepáčila sa mi štandardná ponuka z veľkých nábytkových predajní a zároveň som si niečo nadštandardnejšie nemohol dovoliť. Bol som vedený k manuálnej činnosti a technika sama osebe ma veľmi bavila, zároveň ma môj umelecký duch nútil stále niečo vytvárať. Po čase sa to dozvedeli moji známi a kamaráti. Môj najlepší kamarát mi vtedy povedal, že by som sa tým mohol aj živiť. A tak som sa do toho oprel…
Venujete sa dnes práci s drevom na plný úväzok alebo je to zatiaľ len váš koníček?
Momentálne je to pre mňa práca na plný úväzok a je na prvom mieste, aj keď mám viac, ak to tak môžem nazvať, podnikateľských a kreatívnych činností. Prácu s drevom milujem a nikdy sa jej úplne nevzdám, ani keby sme mali fungovať ako malá firma.
Na vašom Instagrame je vidieť, že máte široký záber – od nábytku, ako sú komody, postele, umývadlové skrinky, lavicové sedenie, cez dvere, 3D obrazy a osvetlenie až po schody a zariadenie barov. Čo z toho je vašou „srdcovkou“?
Asi je veľmi náročné určiť, čo je našou srdcovkou. Zvykli sme si, že nevytvárame sériové produkty, a preto každý týždeň v dielni pracujeme na niečom novom a zaujímavom. Už samotná výroba, ktorá neprináša stereotyp, je srdcovkou. Ale mojou najväčšou vášňou sú umelecké kúsky.
Tvoríte výhradne z masívu. Aké druhy dreva používate?
Áno, tvoríme výhradne z masívu. Opäť ide o to, aký typ nábytku vytvárame a, samozrejme, závisí to aj od klienta, s ktorým nábytok vymýšľame na papieri. Ja poznám vlastnosti dreva a viem zákazníkovi vysvetliť, aké drevo je vhodné, a zároveň mu prezentovať kresby jednotlivých drevín. Najčastejšie používame jaseň, dub, buk, agát, orech a smrek.
Aký je pôvod dreva, s ktorým pracujete? Na svojej webovej stránke píšete, že jeho zdrojom sú slovenské firmy a ide o recyklované drevo.
Áno, pri výrobe nábytku používame tvrdé dreviny zo Slovenska z viacerých zdrojov, teda aj z východu, aj zo západu Slovenska. Zároveň si vieme drevo od tohto roka sami napíliť, takže sa budeme sústreďovať na vlastný predaj reziva. Taktiež vyrábame veľa industriálnych a rustikálnych prvkov, kde podľa nás nie je vhodné používať nové drevo, ale radšej staré drevo z kôlní alebo zo stodôl. Má totiž úplne iný charakter.
V jednej z vašich realizácií ste použili starú vtáčiu klietku, v inej ste zase repasovali retro sekretár… Často dávate starým a nepotrebným veciam druhú šancu? Je to pravidlo?
Všetko závisí od predstavy klienta. Starému nábytku sa vždy dá vdýchnuť nový duch a nemusí ísť ani o nábytok. Všetko je len o kreativite, ktorej sa medze nekladú. Sme často za renováciu starého namiesto výroby nového, pokiaľ sa dá ten starý kúsok zachrániť, prípadne modifikovať modernejšou technikou. Takto dokážeme navrátiť život starému nábytku, ktorý má 70 rokov, a dostať ho do výbornej kondície. A verím, že ďalších 70 rokov vydrží. Zároveň nie je potrebné vytvárať ďalší nábytok a tým nevzniká ďalší odpad.
S akými inými materiálmi drevo najčastejšie kombinujete?
Väčšinou ide o kombináciu s kovom, so sklom/zrkadlom alebo s čalúnením.
Vaše výrobky majú industriálny aj retro nádych. Ako špeciálne drevo upravujete?
Používame množstvo štandardných procesov od brúsenia, napúšťania dreva hlavne pri renovácii cez ošetrovanie proti škodcom až po samotnú úpravu farbou alebo olejom.
Ktoré produkty ste si pri práci vyskúšali a obľúbili?
Vyskúšali sme veľkú paletu farieb od rôznych výrobcov, no neboli sme úplne nadšení. Nakoniec sme sa zastavili až pri Belinke od Heliosu a prešli sme celým sortimentom od lazúr, olejov, tmelov na drevo až po kozmetiku na drevo. Momentálne majú v našej dielni najširšie zastúpenie a určitú povrchovú úpravu si bez nich už nedokážeme predstaviť. Značka má veľkú a komplexnú ponuku produktov na výrobu masívneho nábytku a skutočne tieto výrobky odporúčam. Aj pri striekaní a prekrývaní štruktúry dreva používame akrylovú farbu od Heliosu, ktorá má výborné vlastnosti, dobre sa nanáša a rýchlo schne.
Na čom aktuálne pracujete?
Momentálne pracujeme na viacerých zákazkách, sú medzi nimi aj väčšie, aj menšie. Chystáme sa na jeden rozsiahlejší projekt a tým je renovácia starých nábytkov a výroba nových pri celkovej rekonštrukcii chaty.
Máte nejaký nesplnený sen či výzvu, na ktorú ešte stále čakáte?
Asi zatiaľ nie. (smiech) Posúvame sami seba každým ďalším projektom dopredu. Jedine, že by sme sa chceli dostať so SYNDROM DESIGNOM do zahraničia a expandovať. Aj keď to je skôr náš plán ako sen.