
Tíkové drevo je považované za jeden z najluxusnejších a najtrvácnejších materiálov. Jeho jedinečné vlastnosti, estetický vzhľad a široké možnosti použitia z neho robia ideálnu voľbu na mnohé projekty. Čím sa toto vzácne exotické drevo vyznačuje, ako sa s ním pracuje a na čo je vhodné?
Charakteristika stromu
Tíkové drevo pochádza z tropického opadavého stromu Tectona grandis. Jeho domovinou sú krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie, ako napríklad India, Thajsko, Indonézia, Malajzia a Mjanmarsko (bývalá Barma – odtiaľ pochádza názov tík barmský). Tík dorastá zhruba do výšky 45 m a kmeň so šupinatou sivou, až sivohnedou kôrou môže dosahovať priemer až 2 m. Má veľké oválne listy, v lete kvitne nabielo a následne sa začínajú tvoriť plody. Okrem prirodzeného výskytu v lesoch sa vzhľadom na veľký dopyt pestuje na komerčné účely aj na plantážach. Drevo tohto stromu je veľmi cenené vzhľadom na jeho mimoriadne vlastnosti a dlhú životnosť.
Aké vlastnosti má tíkové drevo
Tíkové drevo patrí medzi najodolnejšie druhy dreva na svete. Je známe svojou schopnosťou odolávať extrémnym poveternostným podmienkam, čo z neho robí ideálny materiál na použitie v exteriéri.
Medzi hlavné vlastnosti tíkového dreva patria nasledujúce:
- Odolnosť voči vode. Vďaka vysokému obsahu olejov a živice neabsorbuje vodu a nepodlieha deformáciám ani plesniam.
- Trvácnosť. Jeho životnosť môže byť viac ako 50 rokov, a to aj bez špeciálnej údržby.
- Pevnosť a tvrdosť. Je pružné, veľmi husté (okolo 700 kg/m3) a stabilné, pričom si zachováva tvar aj pri vysokom zaťažení. Podľa metódy Janka má tvrdosť zhruba 4 500 N a na stupnici tvrdosti sa teda radí k veľmi tvrdým drevám.
- Odolnosť voči hmyzu a hubám. Prírodné oleje obsiahnuté v dreve odpudzujú drevokazných škodcov.
- Príjemná vôňa. Má špecifickú arómu, ktorá pôsobí ako prírodný repelent proti hmyzu.
Vzhľad tíkového dreva
Tíkové drevo sa vyznačuje krásnym, teplým odtieňom, ktorý sa pohybuje od zlatohnedej po tmavohnedú farbu. Má dekoratívnu kresbu a môže mať jemné tmavé pruhy. Časom, ak nie je pravidelne ošetrované, nadobúda striebristosivý odtieň.
Vo všeobecnosti však platí, že vzhľad závisí od toho, či ide o drevo prvej alebo nižšej triedy. Drevo triedy A pochádza z jadra stromu starého minimálne 25 rokov, má sýtu zlatohnedú farbu, hladkú a jednotnú štruktúru, málo hrčí a žiadne pruhy. Trieda B obyčajne pochádza z menej zrelej časti jadrového dreva. Vyznačuje sa väčším počtom hrčí, teplejšou farbou, občasnými pruhmi a je matnejšie. Pokiaľ ide o tíkové drevo triedy C, hovoríme o beľovom dreve, ktoré môže mať biele pruhy a rôzne nedokonalosti. Na pohľad mávajú nižšie triedy tíkového dreva menej hladkú štruktúru, zvlnené vzory a väčšie hrče.
Na čo sa používa tíkové drevo
Vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam sa tíkové drevo používa v mnohých oblastiach.
Najčastejšie použitie:
- Výroba nábytku. Interiérový aj exteriérový nábytok je mimoriadne odolný a esteticky atraktívny. U nás sa stretávame hlavne s tíkovým záhradným nábytkom.
- Podlahy a terasy. Vďaka svojej vodoodolnosti je ideálne na podlahy v kúpeľniach, saunách či pri bazénoch, ako aj na terasy.
- Výroba lodí a jácht. Je obľúbené v lodiarskom priemysle, a to najmä na paluby a konštrukčné časti lodí.
- Obklady a konštrukčné prvky. Používa sa na steny, stropy a dizajnové prvky v interiéroch a exteriéroch. Vyrábajú sa z neho aj okná a dvere.
- Rezby a umelecké diela. Jeho prirodzená krása a pevnosť ho predurčujú na tvorbu exkluzívnych dizajnových kúskov.

Práca s tíkovým drevom
Aj keď je tíkové drevo pevné a tvrdé, pracuje sa s ním dobre a stačia naň štandardné drevoobrábacie nástroje. Vzhľadom na relatívne vysoký obsah oxidu kremičitého, ktorý spôsobuje rýchlejšie otupovanie rezných hrán, sa odporúčajú nástroje s tvrdými čepeľami, napríklad z karbidu volfrámu. Skrutky a klince držia v dreve dobre, no je vhodné otvory na ne predvŕtať. Prírodné oleje v dreve niekedy sťažujú lepenie a povrchové úpravy dreva, preto sa pred aplikáciou lepidla či náteru môže povrch pretrieť rozpúšťadlom. Pri práci je potrebné používať bežné ochranné pomôcky, ktorými sa zabráni vdychovaniu brúsneho prachu, ako aj jeho styku s pokožkou.
Ošetrenie a údržba
Na zachovanie prirodzeného vzhľadu a farby tíku sa odporúča pravidelná údržba. Najlepšie na ošetrenie sú špeciálne oleje na drevo, ktoré zvýraznia jeho prirodzenú krásu a chránia ho pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Ak sa drevo nechá bez údržby, postupne nadobudne striebristý odtieň, ktorý však nemá vplyv na jeho kvalitu a životnosť. Impregnácia dreva nie je potrebná. Okrem olejov na drevo sú na povrchovú úpravu vhodné i lazúry a laky. Na priebežnú starostlivosť sa používa jemná kefka alebo handrička a (mydlová) voda, aby sa odstránili nečistoty a mastnota.

Tip pre vás:
Na schodné plochy z tíkového dreva môžete použiť olej Belinka Oil Decking. Na rôzne drevené výrobky, ktoré budú umiestnené v exteriéri, odporúčame olej Belinka Oil Exterier, do interiéru sa hodí Belinka Oil Interier.
Tíkové drevo – za kvalitu si priplatíte
Prirodzená krása, vynikajúca odolnosť, veľmi dlhá životnosť a pomerne ľahké opracovanie robia z tíkového dreva ideálny materiál na mnohé projekty. Ak sa preň rozhodnete, určite neoľutujete. Popularita tohto dreva neutícha a dopyt po ňom je ozaj veľký. Samozrejme, cena nie je nízka. Dajte si však pozor na kvalitu a zaujímajte sa aj o to, odkiaľ pochádza. Využitím dreva z udržateľných tíkových plantáží pomáhate chrániť prirodzené lesy a prispievate k úsiliu v boji proti neúmernému odlesňovaniu a nelegálnej ťažbe tohto vskutku vzácneho dreva.