vyvýšené drevené záhony, drevený záhon, dreveny zahon na bylinky

Vyvýšené záhony nie sú žiadnou novinkou, aj keď v poslednom období sa o nich hovorí viac a ich fotky sa objavujú častejšie aj na sociálnych sieťach. Nutnosť zostať doma spravila z mnohých ľudí záhradkárov – nováčikov, ktorí sa s odhodlaním pustili do pestovania vlastnej zeleniny a byliniek. Práve pre začiatočníkov sú vhodné vyvýšené záhony, ktoré si vyžadujú menej starostlivosti ako klasická záhradka a zároveň môžu byť efektným prvkom v exteriéri.

Vyvýšené záhony sú ideálne pre každého záhradkára. Ocenia ich staršie ročníky s boľavými chrbtami, o svoju úrodu sa nemusia báť ani majitelia psov a do vyvýšeného záhonu len tak nevbehnú ani deti, ktoré by mohli klasické hriadky pošliapať. Výsadba bylinkového záhona a pestovanie zeleniny na takejto vyvýšenej ploche je dobrým spôsobom, ako deti naučiť, odkiaľ jedlo na tanieri pochádza. Predovšetkým tí najmenší vám ochotne pomôžu s polievaním záhona – túto aktivitu budú brať ako hru.

Vyvýšené záhony sú ideálne na pestovanie aj na menších pozemkoch a na miestach, na ktorých by to nebolo inak možné pre nekvalitnú pôdu či dokonca dlažbu. Svoje miesto si vyvýšené záhony našli aj medzi panelákmi a bytovkami. Pre komunity susedov slúžia v mnohých mestách na pestovanie zeleniny a zároveň utužovanie vzťahov. Ľuďom prinášajú možnosť stretávať sa pri ich údržbe a vzájomne si pomáhať.

vyvýšené drevené záhony, drevený záhon, dreveny zahon na bylinky
Foto: Sláva Štefancová

Ako má vyvýšený záhon vyzerať?

Záhon si buď môžete kúpiť už hotový, viete si ho nechať vyrobiť u stolára, alebo sa do jeho výroby pustíte svojpomocne – to je tá najlacnejšia alternatíva. Výška záhonu sa väčšinou pohybuje v rozpätí 30 až 95 cm. Prispôsobte si ju tak, aby sa vám v záhrade čo najľahšie pracovalo. Pri plánovaní rozmerov si radšej vyskúšajte, do akej vzdialenosti dočiahnete a aká výška je pre vás pohodlná pri odstraňovaní buriny.

V školských záhradách deťom postačí záhon vysoký 35 cm. Ak si chce šetriť chrbát dospelý, komfortných bude 45 cm. Pokiaľ plánujete záhony udržiavať v stoji, nebojte sa výšky 95 cm. Pozor však na to, čo v nich budete pestovať – na úrodu paradajok by ste si museli vziať rebrík. Optimálna šírka vyvýšeného záhona je väčšinou medzi 130 a 160 cm. Ak by bol záhon širší, nemuseli by ste dočiahnuť do stredu. Dĺžku si stanovte podľa miesta a množstva materiálu, ktorý máte k dispozícii.

vyvýšené drevené záhony, drevený záhon, dreveny zahon na bylinky

Pri vyberaní vhodného miesta myslite na to, že ideálna dostupnosť je z troch až štyroch strán. Takisto tvar vyvýšeného záhona záleží od vašich priestorových možností a preferencií. Okrem klasického obdĺžnikového tvaru sa môžete stretnúť so záhonmi s pôdorysom štvorca, kruhu, oválu, šesťhranu či dokonca s rohovými záhonmi.

Dôležitá je aj šírka chodníka medzi jednotlivými záhonmi. Určite sa po ňom chcete pohodlne pohybovať s krhlou a hadicou, prípadne občas prejsť aj s fúrikom. Odporúčaná minimálna šírka cestičiek je v tomto prípade 45 cm.

Drevo alebo iný materiál?

Tak, ako môžu mať vyvýšené záhony rôzne tvary, môžu byť vyrobené z dreva, ale aj zo starých paliet, betónových tvárnic, tehál, plechu alebo kameňov. Od výberu vhodného materiálu sa odvíja životnosť konštrukcie, ale aj spôsob jej ochrany. Napríklad záhony z tehál vyzerajú krásne, no vplyvom premŕzania a vlhkosti sa po niekoľkých rokoch začnú drobiť.

Ideálnym materiálom na vyvýšený záhon je drevo – do záhrady sa perfektne hodí, je ľahko dostupné a jednoducho sa s ním pracuje. Na konštrukciu môžete použiť obyčajné drevené dosky, palety, hranoly aj drevené terasové dosky, ktoré budú vďaka jemnej drážke pôsobiť efektne. Proti pôsobeniu vlhkosti drevo pred použitím ošetrite – najlepšie netoxickým náterom a lazúrou, ktoré ho ochránia proti hnilobe a drevokazným hubám. Oplatí sa investovať do prípravku s UV faktorom. Vráti vám to v podobe životnosti záhonu, a tak drevo nebudete musieť príliš často natierať.

Náš tip

Ak chcete, aby zostala štruktúra dreva viditeľná, použite tenkovrstvovú lazúru Lasur od Belinky. Vyrába sa v 19 farebných odtieňoch. Predtým však drevo naimpregnujte náterom Base, ktorý ho ochráni pred poveternostnými vplyvmi.

Ideálne bude, ak drevené dosky ošetríte ešte pred ich zmontovaním – a to zo všetkých strán. Pre perfektnú ochranu vám odporúčame naniesť impregnáciu Base a lazúru Lasur. Lazúru naneste 2-krát pred montážou a raz po montáži.

vyvýšené drevené záhony, drevený záhon, dreveny zahon na bylinky (1)

Vyvýšený záhon a vrstvenie výplne

Drevená konštrukcia je pripravená, takže je načase vybrať vhodné miesto a záhony naplniť. Zeleninové záhony orientujte na juh alebo juhozápad, aby mali dostatok svetla. Ich výplň by mali tvoriť tri vrstvy biologického materiálu. Do spodnej vrstvy vyvýšeného záhonu patrí organická hmota, ako vetvičky stromov a kríkov (môžu sa skombinovať aj s kartónom). Jej úlohou je záhon prevzdušniť a zadržiavať vodu. Druhú vrstvu tvorí lístie, tráva alebo slama, ktoré slúžia ako zásobáreň živín. Táto vrstva by mala siahať maximálne do dvoch tretín výšky záhona. Zvyšok záhonu predstavuje zemina.

Ak si zaobstaráte kvalitný rašelinový substrát, premiešajte ho s obyčajnou zeminou. Substráty totiž rýchlo vysychajú, takže by ste ich museli často zalievať. Zo spodnej časti záhonu sa budú uvoľňovať živiny, a tak ho nemusíte hnojiť, ale tiež teplo, ktoré urýchli rast rastlín (pri rozklade organickej hmoty sa záhon zahreje až o 5 °C). Vyvýšené záhony sa nerýľujú, ich povrch stačí prekypriť motyčkou. Spodná vrstva časom klesne, takže bude nutné pridávať zeminu. Po pár rokoch môžete záhon rozobrať a kompost na jeho dne použiť na založenie ďalšieho.

Prečo si zaobstarať vyvýšené záhony

  • Sú jednoduchšie na starostlivosť.
  • Šetria miesto – môžete ich umiestniť kamkoľvek v záhrade.
  • Pri práci sa nemusíte zohýbať.
  • V prvých rokoch ich netreba hnojiť.
  • Lepšie regulujú vlahu.
  • Vytvárajú bariéru proti škodcom žijúcim v pôde.
  • Ochraňujú rastliny pred prízemnými mrazmi.
  • Do záhonu sa nedostane toľko buriny.
  • Predlžujú vegetačné obdobie, umožňujú aj skoršie pestovanie, aj získanie neskoršej úrody.
  • Pôdu v nich môžete prispôsobiť špecifickým odrodám zeleniny a ovocia.

Predchádzajúci článokSeriál DRUHY DREVA: Lipa – najlepšie drevo pre rezbárov
Ďalší článokFOTOPOSTUP: Originálny rybí lopárik z domácej dielne
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno