ake-su-vyhody-a-nevyhody-drevenych-okien

Plastové či drevené? To je asi najčastejšia dilema všetkých, ktorí sa chystajú pustiť sa do stavby rodinného domu alebo zrekonštruovať svoj príbytok. Vybrať správne okná je hotová veda. Možno až kumšt – načúvať tu treba racionálnym argumentom, no obísť neradno ani túžby skryté hlboko v nás.

Čo dnes požadujeme od kvalitných okien?

Ak kupujeme alebo vymieňame okná, väčšinou chceme niečo lepšie, než sme doposiaľ poznali. Máme v pláne byť ohľaduplní k životnému prostrediu, ušetriť za energie, dopriať si vo vlastnom dome luxus ticha a pokoja od okolitého sveta. Nemienime sa „babrať“ s komplikovanou údržbou nových okien. Naopak, želáme si, aby mali čo najdlhšiu životnosť i pri minimálnej starostlivosti. A, samozrejme, predstavujeme si za ne rozumnú, teda buďme úprimní, čo najnižšiu cenu.  Avšak, pri takto nastavených kritériách si nové okná ľahko nevyberiete!

ake-su-vyhody-a-nevyhody-drevenych-okien

Skúste osloviť ktoréhokoľvek predajcu okien. Každý vás presvedčí, že tie jeho sú najlepšie zo všetkých – bez ohľadu na to, z akého materiálu sú vyrobené, aké sú ich tepelnoizolačné vlastnosti a ďalšie dôležité parametre. „Klientom hovorím, aby si stanovili priority, pár záchytných bodov, ktoré sú pre nich smerodajné z racionálneho hľadiska, ale vystihujú i vnútorné nastavenie ich osobnosti,“ vysvetľuje architekt Branislav z Nitry a pokračuje: „Zbytočne budem opisovať plusy drevohliníkových okien investorovi, ktorý vie, že si ich nemôže dovoliť. A ak si ich predsa len vyberie, stavbu nedokončí. A platí to i opačne. Stretol som sa s párom, ktorý túžil po ekologickom bývaní. Pri realizácii domova v súlade s prírodou urobili len jediný ústupok – naplánované drevené okná vymenili z finančných dôvodov za plastové. A výsledok? Nezžili sa s nimi. Prekážali im natoľko, že o pár rokov ich dali preč.“

Aké sú možnosti?

Plastové okná sú na Slovensku najpredávanejšie. Majú povesť kvality za rozumnú cenu a takmer absolútnej bezúdržbovosti. To všetko spolu s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré v závislosti od počtu komôr a od počtu a typu skiel dokážu šetriť desiatky eur mesačne.

Hovorí sa však, že planétu nededíme po predkoch – požičiavame si ju od našich detí.

Preto treba pri plastových oknách hovoriť aj o ich enormnej ekologickej záťaži. Od výroby, cez recykláciu, až po likvidáciu predstavujú plasty – použité na výrobu okenných rámov – problém, s ktorým si zatiaľ nevieme poradiť. Bude z neho bremeno pre ďalšie generácie. Odpad, ktorý budú musieť likvidovať deti, ktoré sa iba chystáte splodiť v novom domove…

Prednosti dreva

Drevo je iné. Atmosféra, ktorú príbytku vdýchne pravé drevo, sa nedá nahradiť, ani s ničím porovnať. Je to stáročiami overený materiál. A súčasnosť potvrdzuje, že má svoje miesto aj v modernej výstavbe a architektúre. Ľudia sa čoraz viac vracajú k prírodným materiálom.

Drevo má výborné zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti. O celkovom komforte rozhodujú hrúbka okenného profilu, typy a počty skiel, tesnenia a spôsob montáže. Najväčšie nároky sa kladú na pasívne domy. A tu drevo znova na celej čiare vyhráva.

ake-su-vyhody-a-nevyhody-drevenych-okien

Drevo je tradičný, stabilný, tvárny, opraviteľný a ekologický materiál. Teda za predpokladu, že lesy nedrancujeme a lesné porasty obnovujeme. Ekologicky zmýšľajúci ľudia sa najviac obávajú toho, či drevo na ich oknách bude pochádzať z primeranej ohľaduplnej ťažby. Nebojte sa už pri výbere okien pýtať sa dodávateľov, odkiaľ a z akých výrubov sú materiály, ktoré používajú. Možno budete prekvapení, koľko výrobcov si aj u nás, na Slovensku, zakladá na tom, že na výrobu svojich okien používa len overený materiál – certifikované drevo.

Úskalia údržby

Dreveným oknám sa vyčíta náročná údržba a zvýšené nebezpečenstvo plesní. Spolu s cenou, ktorá je v porovnaní s plastovými vyššia aj o tretinu, ich táto skutočnosť oberá o prvenstvo na trhu. Oprávnene? „Ak sa pri drevených oknách objaví pleseň, mali by sme hovoriť o konštrukčnej chybe domu alebo o zabudovanej vlhkosti, nie o vine dreva,“ upozorňuje architekt. A údržba? Vďaka prepracovaným technológiám povrchovej úpravy o nej začnete hovoriť po piatich, niekedy až desiatich rokoch bývania. Navyše, s modernými ochrannými nátermi a technikami ich aplikácie nie je údržba náročná. Obzvlášť, ak ste na drevené okná mysleli od prvej chvíle projektovania domu. „K moderným a funkčným domom patria veľké okná, ktoré prepúšťajú dostatok svetla. Zvonku ich vieme chrániť lodžiami, balkónmi a konštrukčnými prvkami, napríklad dobre riešenými prekrytiami a presahmi,“ spresňuje architekt.

Kvalitné okno z našich drevín má v prípade smrekového dreva životnosť sto rokov a v prípade dubového až tristo. Exotické dreviny znesú vyššiu vlhkosť.

Existujú iné možnosti?

Alternatívnym riešením môžu byť hliníkové alebo drevohliníkové okná. V druhom prípade ide tiež o drevené okná, no z exteriérovej strany sú navyše prekryté ochranným hliníkovým profilom. Spájajú v sebe všetky výhody ostatných typov okien. Odpadá pri nich údržba vonkajších rámov, nevyhnutná na zachovanie dlhej životnosti bežných drevených eurookien. Sú považované za to najlepšie, čo súčasný trh ponúka. Ich nevýhodou je najvyššia cena.

ake-su-vyhody-a-nevyhody-drevenych-okien

Hliníkové okná sú drahšie než klasické drevené eurookná, ale lacnejšie než drevohliníkové. Najmä vďaka svojmu vzhľadu sú vhodné pre rodinné domy, výškové budovy a objekty, ktorých vonkajší plášť je dlhodobo vystavený nepriaznivým poveternostným vplyvom. „Hodia sa do domov, ktoré majitelia začínajú stavať skoro na jar a chcú v nich bezpodmienečne bývať už do zimy. Odmietajú technologickú fázu tzv. vymrazenia domu, čo sa dnes deje veľmi často. Ak stojíme o dlhú životnosť drevených okien a zdravú mikroklímu nového domu, je to dôležitá fáza. Pri drevených oknách s ňou treba počítať,“ upozorňuje architekt.

Hliníkové okná pôsobia v interiéri nadštandardným, avšak chladnejším dojmom, čo môže, ale nemusí byť žiadané.

Nielen vaše rozhodnutie

Za plastové okná hovorí predovšetkým ich najnižšia cena. Proti dreveným – prirodzene krásnym, svojou kresbou lahodiacim očiam a príjemne teplým na dotyk – zasa nutnosť pravidelnej údržby. Ostatné varianty sú finančne náročnejšie. Ako sa teda rozhodnúť?

„Existujú situácie, v ktorých nemá význam špekulovať a najlepšie je zosúladiť sa s mienkou a finančnými možnosťami ostatných obyvateľov. V takýchto prípadoch často víťazia plastové okná,“ hovorí architekt. Platí to len pri rekonštrukciách panelákov a bytoviek, ktoré bývajú spojené so zatepľovaním objektov, pričom majitelia bytov združení v spoločenstvách vlastníkov na ne čerpajú spoločný úver. „Jednoducho, musia sa dohodnúť. Ak financie väčšinu nepustia, čo s tým robiť? Treba brať ohľad aj na jednotnosť týchto bytových domov z hľadiska materiálu a celkového vzhľadu,“ vysvetľuje architekt. V historických objektoch je nutné prispôsobiť sa podmienkam stanoveným pamiatkovým úradom, ktoré zvyknú byť v prospech drevených okien.

Ktoré si teda vybrať?

Väčšinou až pri rodinných domoch riešia majitelia skutočnú „oknovú dilemu“. Ale práve individuálna výstavba je priestorom, v ktorom by sme mali klásť dôraz na tvorbu hodnôt. Veď kto stavia dom s tým, že o dvadsať rokov ho buď kompletne zrekonštruuje, alebo sa bude bezmocne prizerať, ako nespĺňa normy dané novou legislatívou? A ohľaduplnosť voči životnému prostrediu je presne tá oblasť, v ktorej sa budú zákony v najbližších desaťročiach už len sprísňovať.

ake-su-vyhody-a-nevyhody-drevenych-okien

„Ak si budujeme bývanie, cieľom má byť zdravý a ekologický domov s pridanou hodnotou mnohoročnej životnosti. Tá spolu s dlhodobo udržateľnými úžitkovými vlastnosťami a nízkymi prevádzkovými nákladmi robí celkovú investíciu atraktívnejšou z hľadiska návratnosti. No a to všetko hovorí v prospech kvalitných okien. Spomedzi nich sú drevené najprístupnejšie. Nehovoriac o tom, že nič nedodá interiéru toľko tepla a pozitívnej energie, ako štruktúra dreva,“ uzatvára architekt.

PREMYSLITE SI

Premyslite si umiestnenie drevených okien na najvyšších poschodiach panelákov. Zvlášť, ak nebudú chránené balkónom, lodžiou ani iným prekrytím. Desaťposchodová bytovka sa od zeme týči do výšky tridsať metrov. Vietor, dážď, krupobitie – nepriaznivé poveternostné podmienky sa tu môžu odlišovať od najnižších podlaží. Najmä na náveterných stranách môžu výlučne drevené okná potrebovať častejšiu údržbu. Ošetriť nestačí len krídla okien, ktoré sa otvárajú dovnútra, ale celý vonkajší rám – čo vo výške nemusí byť ani jednoduché, ani bezpečné.

VÝHODY A NEVÝHODY JEDNOTLIVÝCH TYPOV OKIEN

PLASTOVÉ OKNÁ

Výhody:

  • Lákadlom je cenová dostupnosť.
  • Sú považované za bezúdržbové.
  • Bez problémov znášajú nepriaznivé poveternostné vplyvy ako vietor, dážď, sneh, mráz, ľad či vysokú vzdušnú vlhkosť.

Nevýhody:

  • Predstavujú enormnú ekologickú záťaž.
  • Ponúkajú menej exkluzívny dojem.
  • Nie sú vhodné na veľké plochy – duté plastové komory je nutné vystužiť, a tým sa mení kvalita i životnosť okien.
  • Neznášajú vysoké teploty. Najmä úporné letné páľavy skracujú životnosť plastových rámov na oknách orientovaných na juh a západ. Hrozí tu farebná nestálosť i deformácia rámov.
  • Vzbudzujú dojem krehkosti. Pri ich otváraní a zatváraní nemáte pocit, že narábate s pevným a trvanlivým materiálom – do akej miery, to závisí od konkrétnej značky a vyhotovenia.
  • Životnosť plastových okien môže byť do 50 rokov. To znamená, že kto si v mladosti postaví dom s plastovými oknami, v dôchodkovom veku bude potrebovať investíciu na ich výmenu.

DREVENÉ OKNÁ

Výhody:

  • Sú mohutnejšie, pocitovo pevné, skutočne odolné.
  • Majú dokázateľne vysokú trvácnosť.
  • Sú vhodné takmer do všetkých typov stavieb – murované domy, drevodomy, nízkoenergetické domy, pasívne domy…
  • Poskytujú najviac možností. Tam, kde plast naráža na limity výroby, drevené okná ukazujú, čo dokážu. Nezastupiteľné sú, ak ide o veľké rozmerné zasklené plochy a posuvné otváracie systémy.
  • Drevené rámy možno opraviť po poškriabaní a mechanickom poškodení. Odstrániteľné sú aj niektoré škvrny spôsobené chemikáliami.
  • Ekologické a ohľaduplné k životnému prostrediu – za predpokladu, že sa vyrábajú z certifikovaného dreva.
  • Najviac „atmosférotvorné“ okná. Podľa mienky mnohých: nijaké iné okno nedodá interiéru taký pocit domova ako drevené.
  • Pri správnej voľbe farebného odtieňa je to celkovo jeden z najdominantnejších a najexkluzívnejších prvkov v interiéri.
  • Drevené okná sú dlhodobou investíciou. Starnúť budú spolu s nami, našimi deťmi a vnúčatami.

Nevýhody:

  • Vyššia cena v porovnaní s plastovými.
  • Nutná starostlivosť a údržba. Nielen o samotné drevo, ale i o kovania, ktorými je upevnené, pretože drevo „žije“, aj keď sa zmenilo na výrobok. Údržba však nie je taká náročná, aké mýty o nej kolujú.

HLINÍKOVÉ OKNÁ

Výhody:

  • Sú bezúdržbové.
  • Majú veľmi dlhú životnosť.
  • Recyklácia použitých materiálov je bezproblémová.
  • Ponúkajú moderný dizajn.
  • Znášajú vlhkosť interiéru, ale i nepriaznivé vonkajšie poveternostné podmienky.

Nevýhody:

  • Sú drahšie v porovnaní s drevenými.
  • V interiéri môžu nechcene pôsobiť chladným dojmom.

DREVOHLINÍKOVÉ OKNÁ

Výhody:

  • Sú krásne, trvácne, moderné a exkluzívne.
  • Sú ekologické, opraviteľné, recyklovateľné.
  • Ponúkajú mimoriadnu variabilitu.
  • Väčšina odborníkov ich považuje za najlepšie – spĺňajú najnáročnejšie kritériá. Spájajú v sebe výhody všetkých ostatných druhov okien, pričom zároveň eliminujú ich nevýhody.

Nevýhody:  

  • Ide o najdrahšiu zo všetkých možností.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokAj o drevený nábytok sa treba starať. Ako?
Ďalší článokDoprajte deťom zdravé hranie
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

2 KOMENTÁRE

  1. Kvalitné okná by si mal človek vyberať na základe parametrov a kvality kovania, vzhľad a materiál z ktorého budú je podľa mňa už len doplnok, ja keď som si vyberal okná tak som hlavne nekukal ani na cenu, to je podľa mňa taktiež doležité, neriadiť sa len cenou. Vybral som si u vekry s dobrým kovaním a s parametrami ktoré sadnú k mojmu domu, a vzhľadovo som vybral drevené, drevo je dobrý materiál takže prečo nie, ale rozhodne to nebol rozhodujúcí faktor.

    • Pekný deň prajem, Ján,

      súhlasíme s vami – okná si každý z nás vyberá podľa rôznych parametrov a preferencií. Je to síce možno dlhší rozhodovací a porovnávací proces, ale vždy treba myslieť na to, že nám budú slúžiť dlho. Ďakujeme pekne za váš príspevok a prajeme vám, aby ste boli s tými vašimi spokojný 🙂

      Adriána z tímu Čaro dreva

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno