retriever-pes-plemeno-brectan-klasicka-drevena-buda

Svojich štvornohých miláčikov milujeme. Veď podobne ako práca s drevom, aj oni nás dokážu zázračne vrátiť do prítomnosti. Mať doma psíka však nie je len o potešeniach. Mali by sme sa snažiť poskytnúť mu starostlivý a bezpečný domov.

Čo sa však strechy nad hlavou týka, väčšina psíkov zostáva za prahom našich teplých príbytkov. Ale aj psíci potrebujú svoj malý „domček“, ktorý im ponúkne útočisko vzlom počasí abude dobrým miestom na odpočinok. Búdu pre psíka môžete kúpiť, alebo si ju môžete vyrobiť sami. Včlánku si priblížime, na čo všetko by ste mali myslieť pri výrobe búdy

Zostaňte verní drevu 

Psy si s drevom rozumejú, veď každému „Rexovi“ sa hodí konár na aport, no nie? Teraz však vážne. Drevo má výbornú tepelnoizolačnú vlastnosť. To znamená, že psík si ľahšie vyhreje búdu teplom vlastného tela ako pri iných materiáloch. Drevo je teda jasná voľba, ale aké použiť? Najlacnejšiu a najjednoduchšiu verziu predstavujú drevotrieskové dosky, ktoré sú však z kvalitatívneho hľadiska len chabou napodobneninou dreva. Okrem toho sa na ich lepenie používajú rôzne chemické lepidlá, ktorých zdravotná neškodnosť je veľakrát otázna, najmä počas horúcich letných dní 

Ďalšou alternatívou sú naše domáce mäkké drevá, ako napríklad smrek či borovica. Treba si však dať pozor, niektoré poľovnícke psy, najmä takzvané „brloháre“ (napríklad jazvečíky), majú veľkú záľubu v hrabaní a pravdepodobne nebudú šetriť ani svoj drevený „brloh“. V takom prípade je skvelým kompromisom podlaha ztvrdého dreva, pričom zvyšok búdy môže byť z mäkkého dreva. Poslednou možnosťou, tou najkvalitnejšou a najnákladnejšou zároveň, je vyrobiť budú čisto z tvrdého dreva. Čo sa týka hrúbky, postačiť by mali palubové dosky s hrúbkou približne 18 mm.   

Čím väčšia búda, tým lepšie. Skutočne?  

Niektorí majitelia v snahe rozmaznávať svojich psíkov majú tendenciu stavať veľké búdy. Pravdou však je, že každá búda by sa mala prispôsobiť veľkosti psa. Vchodový otvor by mal presne taký veľký, aby mohol pes pohodlne vojsť dovnútra. Ak by bol väčší, psíkovi by zbytočne unikalo teplo z búdy. To isté platí o výške. Pes využíva teplo svojho tela na „kúrenie“. Ak by ste postavili privysokú búdu, nedokázal by si ju vyhriať.   

pes-umely-travnik-cerveny-dom-buda-terasa

Ak máte možnosť, postavte svojmu chlpáčovi búdu s predsieňou pridáte do búdy jednu priečku s otvorom. V zime sa mrazivý vzduch nedostane tak ľahko dnu. Provizórna stena nemusí byť zateplená a mala by byť vyberateľná. V lete je totiž zbytočná.  

V zime drevené steny nestačia 

Ak chcete v zime zabezpečiť svojmu psíkovi čo najväčší komfort, myslite na zateplenie búdy. V praxi to znamená, že steny búdy budú tvorené tromi vrstvami –  z dvoch dosiek z dreva, medzi ktoré vložíte extrudovaný polystyrén. Drevené steny môžete spojiť hranolmi. Okrem toho možno v zime vystlať búdu slamou, ktorá výborne izoluje teplo a zároveň je šetrná aj k psíkovým kĺbom. V takom prípade však slamu nezabudnite pravidelne vymieňať.

Šikmá či rovná? Strecha búdy rozhoduje o životnosti 

Ak bude búda umiestnená pod prístreškom, pokojne zvoľte rovnú strechu, a to z jednoduchého dôvodu. Na jar, keď slnko začne príjemne hriať, sa chlpáči radi vyhrievajú na strechách svojich domčekov. Stačí, ak ju cez deň vytiahnete na slniečko. Ak však bude búda vystavená dažďu, navrhnite aspoň mierny sklon s odtokovou rúrou, aby mohla dažďová voda odtiecť. Strechu môžete ponechať drevenú, no môžete použiť aj šindeľ. Okrem toho myslite na to, že strecha musí byť odnímateľná, aby ste mohli búdu pohodlne čistiť. Najpraktickejším riešením je pripevniť ju pántmi na zadnú stenu búdy. 

pes-terasa-dom-drevena-buda-drevo
Zdroj: Flickr

Dôležitý je podklad 

Búda umiestnená na tráve na záhrade je síce idylickou predstavou, no nepraktickou. Drevo by veľmi rýchlo mohlo nasať vlhkosť zo zeme. Najmúdrejšie spravíte, ak podklad vylejete betónom, vďaka čomu predídete hnitiu dosiek. Ak túto možnosť nemáte, určite odporúčame pripevniť na spodnú stranu malé hranoly (nožičky), ktoré ju podvihnú.   

Aby búda vydržala čo najdlhšie 

Búdy majú za úlohu chrániť našich štvornohých priateľov, no aj samotná búda potrebuje kvalitnú ochranu. Preto na ňu naneste minimálne dve vrstvy exteriérového ochranného náteru, ktorý odolá vlhkosti a iným drevokazným činiteľom. Náter dôsledne aplikujte aj na vnútorné steny búdy – psík totiž môže vojsť do búdy mokrý, čím prirodzene stúpne vlhkosť vo vnútri.  

Pozor 

Nie je tajomstvom, že čuch psov je mimoriadne citlivý, preto ich nepúšťajte do búdy hneď po uschnutí náteru. Nechajte ju prevetrať aspoň dva týždne aj v prípade, že vy necítite žiaden zápach. Búdu je najlepšie natrieť náterom na prírodnej báze (vosky, oleje či vodou riediteľné nátery), ktoré sú vhodné napríklad na detský nábytok. A to najmä vtedy, ak je potrebné psíka čo najskôr „ubytovať“ a náter sa nestihne „vyvetrať“. My vám na vonkajšiu stranu búdy odporúčame vodou riediteľný náter Belinka Exterier. 

fotografia-pes-vstup-modro-biely-nater-strecha-buda

Stav náteru pravidelne kontrolujte a minimálne každý druhý rok ho obnovte. Navyše, psí kožuch je hotovou ríšou rôznych baktérií, ktoré si prirodzene zanáša aj do svojej búdy. Preto treba okrem ochranného náteru myslieť aj na pravidelné čistenie a dezinfekciu búdy.

Búda pre psa je hotová. Kam s ňou?  

Životnosť a celkové pohodlie búdy ovplyvňuje aj miesto, kde bude stáť. V ideálnom prípade by sa mala nachádzať pod prístreškom. Vyhnete sa tak kontaktu s dažďovou vodou, ale aj priamemu slnku. Oveľa dôležitejšie však je, aby bola búda v závetrí. Ani našim miláčikom prievan neprospieva.

zahrada-umiestnenie-budy-trojkolka-kvety-stromy-kriky-chodnik
Zdroj: Flickr

Keď po nej ani pes neštekne 

Na záver sme pre vás prichystali malé kynologické okienko: 

  • Všetky búdy nemajú šťastný koniec, niektoré psy ich totiž tvrdohlavo odmietajú. Chuťovkami a trpezlivosťou ich však môžete na nové miesto naučiť.  
  • Psíka nikdy nenúťte byť v búde. Do búdy vložte odmenu a nechajte psíka, nech si ju vezme sám.  
  • Keď vojde do búdy, zostaňte pri ňom a chváľte ho. Takisto ho môžete začať v búde kŕmiť – spojí si ju s niečím pozitívnym. Tento proces opakujte dovtedy, až kým si psík nezvykne na „nové bývanie“. Hneď, ako pochopí, že ste mu postavili novú „pevnosť“, vedzte, že ju začne využívať.  
Predchádzajúci článokViete, ako funguje lesné hospodárstvo?
Ďalší článokBude budúcnosť drevená?

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno