strecha-drevene-sindle-domcek-chata

Okraj strechy, štítová hrana, krov či dokonca samotná strešná krytina sú často vyrobené z dreva. Z hľadiska estetiky aj po funkčnej stránke patrí drevo k najobľúbenejším materiálom, no vyžaduje si aj pravidelnú údržbu. Ako sa starať o drevené časti strechy tak, aby zostali krásne a neporušené celé desaťročia? 

Drevený krov 

Tvar strechy, ako aj konštrukčná ochrana majú vplyv na životnosť strechy a jej jednotlivých súčastí. Strešná plocha by mala byť v ideálnom prípade súvislá a jednoduchá, chráni totiž dom pred poveternostnými podmienkami a chyby pri zložitejších sústavách môžu predstavovať potenciálne riziká. Väčšina rodinných domov a chalúp má tzv. krokvovú sústavu a hambálkovú konštrukciu. Druhým najčastejším spôsobom je väznicová sústava, ktorá sa používa pri väčších rozponoch a podpiera krokvy kvôli možným prehybom. 

Drevo v krove býva najčastejšie poškodené pre dlhodobé zatekanie cez krytinu. Takéto prostredie praje rozvoju plesní a drevokaznému hmyzu. Miestom s najväčším rizikom sú vrcholové spoje krokiev. Drevo použité na krov by malo byť ošetrené chemicky, a to predovšetkým impregnačným náterom. 

TIP

Pri výbere chemického ošetrenia pre drevo krovu si zvoľte prípravky, ktoré okrem biocídov obsahujú aj protipožiarnu ochranu. Nátery na báze nanotechnológie zase zabraňujú vpíjaniu vody do dreva.

Drevená šindľová strecha 

Šindľová strecha momentálne zažíva svoju renesanciu a je obľúbená predovšetkým na chalupách. Pri jej osádzaní sa používajú štiepané šindle v tvare písmena „V“, ktoré do seba skvelo zapadajú a zároveň zabezpečujú priedušnosť strechy. Druhou možnosťou sú rezané šindle. Môžu mať rovnaký spoj ako štiepané šindle, alebo klasický spoj na pero a drážku. V oboch prípadoch je nutné pri obkladaní sledovať smer vlákien. Ak s osadením takejto strechy nemáte skúsenosti, radšej sa obráťte na odborníka. Drevo totiž môže zmeniť svoj tvar a stratiť ochrannú funkciu. 

drevodom-zrub-drevene-sindle-drevena-strecha-komin
Zdroj: stiepanysindel.sk

Drevené šindle sú náchylné predovšetkým na poveternostné podmienky, vrátane vlhkosti a slnečného žiarenia. V súčasnosti sa šindle impregnujú najmä vo vákuových tlakových komorách, čo znamená, že vy sa musíte starať „len“ o správne osadenie a konštrukčnú ochranu. Drevenú strechu je však nutné kontrolovať aspoň dvakrát do roka, a to na jar a na jeseň. V prípade, že nenarazíte na chyby, vykonajte konzervačný náter aspoň raz za päť rokov alebo podľa pokynov výrobcu. 

Pri kontrole krytiny si všímajte nasledovné: 

  • povrch krytiny a nasiakavosť vody, 
  • prekrytie šindľov, 
  • stav dreva v latkách a krove.

Predtým, než sa pustíte do obnovovania náteru, očistite povrch šindľov: najmä od prachu, nečistôt a lišajníkov. Chybné šindle vymeňte, v prípade rozsiahlejších defektov si na pomoc zavolajte odborníka. Náter vykonajte minimálne dvakrát alebo podľa inštrukcií výrobcu. Šindle môžete natierať štetcom alebo tlakovým striekaním. Na šindle používajte len špeciálny, priamo na tento výrobok určený prípravok. Lazúra alebo lak môžu vytvoriť povrchovú vrstvu, ktorá má tendenciu odlupovať sa 

Dobré rady na záver 

  • Minimalizujte čelné plochy dreva. Po bočných plochách voda lepšie steká a neudržiava sa. 
  • Používajte spoje, do ktorých nezateká voda a ľahko sa odparuje. 
  • Šindle by mali byť ideálne štiepané, a to pre možné zatekanie vody. 
  • V prípade povrchových náterov zaoblite najprv hrany dreva, aby ste znížili riziko popraskania. 
  • Drevo natierajte prostriedkami na to určenými, ideálne aj s protipožiarnou ochranou a nanotechnológiami, ktoré chránia povrch dreva pred vniknutím vody. 

Helios Helios Helios Helios Helios Helios