Aj vianočné ozdoby podliehajú každoročným trendom. Menia sa farby, štýly, vyhotovenia. Drevo však bude vždy v móde. Drevené ozdoby pôsobia jemne, vyzdvihujú prirodzenú krásu stromčeka a aj čosi vydržia. Sklenené ozdoby sa môžu rozbiť, umelé už nemusia byť trendy, no drevené vám zostanú a môžete z nich vytvoriť rodinnú tradíciu, ktorá sa bude dediť z generácie na generáciu.
Vyrobte si drevené ozdoby svojpomocne
Drevené vianočné ozdoby si môžete vyrobiť aj sami. Výber dreva je na vás, vhodné sú napríklad smrek, lieska alebo topoľ. Nebojte sa experimentovať so starším drevom či hrubšími konármi, ktoré nájdete spadnuté počas prechádzky v lese.
Na výrobu jednoduchých ozdôb budete potrebovať:
- vŕtačku s tenkým vrtákom na vytvorenie dierky,
- stužku alebo špagátik,
- vypaľovacie pero alebo akrylové farby,
- pílku,
- brúsny papier,
- vysušené konáriky vhodného priemeru.
Konár opatrne narežte na kolieska, prebrúste plochy a hrany, aby boli hladké. Ceruzkou nakreslite motív a následne ho obtiahnite vypaľovacím perom. Ak máte radšej maľované ozdoby, nakreslite motívy akrylovými farbami. Po vyschnutí sa odporúča prelakovať ich, aby si udržali pekný vzhľad. Vŕtačkou navŕtajte dierku a prevlečte ňou stužku či špagátik.
Vianočné drevené ozdoby od šikovných Slovákov
Ak sa na výrobu vlastných ozdôb necítite, zakúpte si krásne ozdoby od šikovných slovenských remeselníkov:
NoiArt
NoiArt ponúka kolekcie nádherných drevených ozdôb, predovšetkým z dreva smreku a topoľa. Nájdete tu krásne maľované, vyrezávané a gravírované kúsky. Za značkou NoiArt stojí Janka Chybová, ktorá svoju lásku k tvoreniu pretavila do unikátnych vianočných ozdôb. „Tvorím na 99 percent len z dreva, lebo je to príjemný materiál, trvácny a obnoviteľný. Milujem Slovensko, jeho prírodu a folklór, jeho špecifickú farebnosť, takže moja tvorba je kombináciou modernej technológie a množstva ručnej mravčej práce, maľovania, zbierania motívov a ich kombinovania. Vianočné ozdôbky sú mojou stálicou, každý rok pridávam pár nových motívov, ktoré dlho nosím v hlave a dolaďujem.“
Sidumilu
Sidumilu je rodinná dielnička, v ktorej vznikajú dizajnové kúsky z dreva, ľanu a kovu. Ich vianočné ozdoby pochádzajú predovšetkým zo smrekového dreva. V ponuke sidumilu okrem vyrezávaných či maľovaných ozdôb nájdete aj malé ručne robené sánky.
HerAn
Anka z HerAn vytvára drevené ozdoby najmä z lieskového dreva. Pri tvorbe vianočných ozdôb využíva vypaľovanie, maľovanie, patinovanie aj lepenie. „Moje ozdoby sú jednoduché, snažím sa, aby vynikla hlavne krása dreva a aby vyzerali naturálne. Znamenajú pre mňa hlavne radosť pri výrobe a pri vymýšľaní. Skúšam, čo pekné a prírodné by sa ešte hodilo na stromčeky, čo by nahradilo plastové ligotavé ozdôbky, čo by vnieslo do našich príbytkov trochu vrúcnosti a prirodzenosti. Veď všetko nemusí byť len o lesku a honosnosti.“
Delight
Za značkou delight stojí Lenka. Jej vianočné ozdoby pochádzajú najmä z lieskového a jaseňového dreva. Na zdobenie využíva najmä pyrografiu (zdobenie pomocou horúcich predmetov). „Výnimočnosť drevených ozdôb z mojej dielničky spočíva v ich jednoduchosti, z ktorej však vyžaruje útulné čaro vianočného okamihu. Prírodný materiál a ručná práca dodávajú každej jednej ozdobe jedinečnú podobu. Pre mňa osobne predstavujú drevené vianočné ozdoby dekoráciu, v ktorej sa odráža krása prírody, a preto nemôžu chýbať ani na našom vianočnom stromčeku.“
Yesman
Za značkou yesman stojí mladá slovenská firma, ktorá sa venuje výrobe drevených dekoračných predmetov. Vianočné ozdoby z dielne yesman pochádzajú najmä zo smrekovo-topoľovej preglejky a masívu smreka. Yesman vyrába aj ozdoby na mieru. Pre svoje kolekcie vianočných ozdôb využíva najmä vyrezávanie laserom a gravírovanie.
Na celý život
Drevené ozdoby sú nádherným doplnkom každého interiéru. Nezáleží na tom, či si ich kúpite, alebo sami vyrobíte. Tradičné dekorácie z dreva sú investíciou na celý život a svoje stromčeky si nimi možno ozdobia aj vaše deti či vnúčatá.