Vyrobiť drevený vešiak, poličky alebo poschodovú posteľ – to je proces, ktorý si vyžaduje dostatok zručností a trpezlivosť prelúskať sa krok za krokom všetkými fázami. Aj dobrí majstri priznávajú, že museli okúsiť niekoľko nezdarov, kým získali cenné skúsenosti. Chcete sa zase o kúsok zlepšiť? Máme pre vás zopár užitočných tipov, ktoré prácu s drevom zjednodušia a urýchlia.
Meranie a označovanie dreva
Nech bola vaša cesta k drevu akákoľvek, isto nám dáte za pravdu, že niektoré postupy a finty bolo dobré vedieť hneď na začiatku. Medzi tie najzákladnejšie patria správne spôsoby merania. Presnosť merania má zásadný vplyv na celý výsledok a v niektorých prípadoch je potrebné pracovať s presnosťou už niekoľko desatín milimetra. Na čo myslieť pri meraní a označovaní dreva?
Viac ako inokedy platí staré známe príslovie Dvakrát meraj a raz rež. Na meranie používajte celý čas jedno meradlo, a to pri vymeriavaní v priestore (napríklad v interiéri) a následne aj pri meraní jednotlivých drevených častí. Ak by ste porovnali niekoľko rozličných meradiel, natrafíte na isté odchýlky, ktoré sa z nenápadných desatín milimetra môžu navýšiť na centimetre. Ak potrebujete pracovať s viacerými meradlami, uistite sa, že sú rovnako kalibrované.
Pri označovaní vždy používajte ostrú ceruzku (v prípade tmavších odtieňov dreva modré guľôčkové pero, ktoré je lepšie viditeľné). Dôležitá je i tvrdosť tuhy. Príliš tvrdá tuha zanecháva zle viditeľnú čiaru. Pri snahe o výraznejšie označenie je potrebné tlačiť alebo čiaru robiť opakovane, čím vznikne hlbšia ryha, ktorá sa horšie odstraňuje prebrúsením. Naopak, mäkká tuha robí aj pri minimálnom tlaku výraznú čiaru, pričom na odstránenie často postačí aj obyčajná guma na gumovanie a nie je potrebné prebrusovanie popisov a značiek. Záleží na druhu dreva, s ktorým pracujeme. Na označovanie sú vhodné pentelky, prípadne verzatilky a ich modernejšie verzie.
Označujte nielen rezy, ale aj predné časti, aby ste po celý čas mali jasno, s akým dielom pracujete. Keď si označíte čiaru, podľa ktorej plánujete rezať, pozor na to, z ktorej strany čiary budete viesť pílu. Pri presnej práci totiž nevedieme rez tak, že čiara prechádza stredom reznej škáry tvorenej pílou pri reze, ale krajom čiary. Pozostatky značenia odstránite spomínaným gumovaním alebo ľahkým prebrúsením.
Náš tip:
Ak máte narezaných viacero rozmerovo podobných dielov, pri ktorých môže dôjsť k ich nechcenej zámene, uložte si prináležiace diely k sebe a ceruzkou cez ne nakreslite geometrický útvar, napríklad trojuholník. Pri spájaní dielov potom nadobudnete väčšiu istotu, že ide o správne časti.
Brúsenie
Pravdou je, že brúsenie je pre mnohých najmenej obľúbenou fázou procesu. Čo si pamätať? Čím je číslo na brúsnom papieri vyššie, tým budú konce vlákien na dreve jemnejšie. To však neznamená, že by ste mali začať brúsnym papierom s jemným zrnom (a vysokým číslom). Vo väčšine prípadov je dobrým východiskom brúsny papier so zrnitosťou 80 alebo 100, ktorý je ešte stále dostatočne hrubý na odstránenie výrazných defektov na dreve. Ďalším krokom môže byť brúsny papier so zrnitosťou 150 a na záver precízne „vyhladenie“ brúsnym papierom so zrnitosťou 220. Po každej výmene brúsneho papiera povrch oprášte a očistite.
Náš tip:
Strácate prehľad v brúsnych papieroch? Zadovážte si plastový harmonikový organizér (na dokumenty). Do jednotlivých priečinkov potom stačí uložiť brúsne papiere a kotúče usporiadané podľa zrnitosti a označiť štítkom.
Pri ručnom brúsení používajte nejaký brúsny blok, napríklad rovný kváder dreva, ktorý dobre padne do ruky, a obaľte ho brúsnym papierom. Vtedy môžete kontrolovať vedenie brúsneho papiera v správnom smere a rovine. Pri brúsení ťažšie dostupných rohov sa zase zíde mať poruke špachtľu obalenú brúsnym papierom.
Pozor na zodraté brúsne papiere. Keď brúsime veľké plochy a chceme mať rovnakú drsnosť (hladkosť) plôch, je potrebné brúsne papiere vymieňať skôr, ako úplne stratia schopnosť brúsiť. Zodratý brúsny papier postupne nadobúda vlastnosti jemnejšieho s vyšším číslom. Znamená to, že začína brúsiť pomalšie a zanecháva o niečo hladší povrch. To však neznamená, že zodratý šmirgeľ môžeme bez obáv použiť namiesto jemnejšieho. Vytvorí síce hladší povrch, ale pozostatky veľkých zŕn pôvodného brusiva často zanechávajú osamotené výrazné ryhy v povrchu materiálu.
Vŕtanie a dierkovanie
Vŕtanie do dreva je hotová veda. Nielenže potrebujete vhodný vrták, ale musíte aj nastaviť správnu rýchlosť vŕtania. Pri rýchlosti vŕtania treba brať do úvahy dva aspekty:
- Počet otáčok vrtáka za minútu. Čím menší priemer vrtáka, tým vyššie otáčky. Čím tvrdší materiál, tým nižšie otáčky.
- Rýchlosť posunu vrtáka v smere vŕtania otvoru. Čím tvrdší materiál a väčší priemer vrtáka, tým pomalší posuv.
V domácich hobby dielňach sa pracuje prevažne s mäkšími druhmi dreva, a preto je úplne v poriadku, ak začnete na pomalších otáčkach a postupne budete pridávať na výkone. Príklep nikdy nepoužívajte. Pomerne často sa však stáva, že pri vŕtaní prejde vŕtačka drevom rýchlejšie, ako ste plánovali, a na opačnej strane dôjde k vylomeniu dreva okolo hlavného otvoru. Ak pod vŕtanú dosku podložíte „obetnú“ dosku, pohltí energiu vŕtania a zamedzíte tak prípadným nedostatkom.
Chystáte sa spájať jednotlivé časti pomocou drevených kolíkov? Ako vytvoriť rovnomerné dierky bez rizika, že vrtákom zájdete hlbšie, ako zamýšľate? Odmerajte, aký hlboký otvor potrebujete, a túto hĺbku označte na vrtáku farebnou izolačnou páskou. Len čo sa priblížite k páske, máte istotu, že môžete vŕtanie ukončiť.
Náš tip:
Pokiaľ sa obávate, že pri vŕtaní vám môže vrták „vbehnúť“ do dreva a vy napriek označeniu potrebnej hĺbky vŕtania nestihnete zastaviť, pomôže vám jednoduchý doplnok. Na jeho výrobu postačí kúsok dreva, ktorý prevŕtate priebežne (naskrz) rovnakým vrtákom, akým budete vŕtať otvory. Kúsok dreva potom skrátite na takú dĺžku, aby trčal len taký kus vrtáka ako potrebná hĺbka vŕtaného otvoru.
Lepenie
Lepidlo je skvelým pomocníkom pri menších aj stredne veľkých projektoch. Pri lepení dvoch plôch zabudnite na mýtus, že drsné plochy sú viac súdržné. Ak sú v lepenom spoji prítomné nerovnosti, vzniká viac napäťových miest, v ktorých spoj zlyhá už pri menšom mechanickom zaťažení. Použitie kvalitného lepidla na vyfrézované hladké drevené plochy je dobrým predpokladom na pevnejší spoj.
Lepidlo vytekajúce zo spoja nečistite mokrou handričkou. Hrozí napučanie dreva. Počkajte, kým lepidlo zaschne, a opatrne ho odstráňte špachtľou. Alebo využite na absorpciu prebytočného lepidla piliny, ktorými lepený okraj starostlivo „vydrhnete“.
Pri lepení sa často používajú sťahujúce kovové svorky. Ak príde kov do kontaktu s lepidlom, zanechá na dreve tmavé fľaky. Predídete tomu úplne jednoducho – postačí obaliť kovové časti svoriek voskovým papierom.
Ošetrenie dreva
Skôr ako sa pustíte do finálnej úpravy dreveného výrobku, zvážte jeho umiestnenie a nároky prostredia. Povrch by mal byť nielen primerane hladký, ale je potrebné aj odstrániť z dreva živice a mastnotu. Prípadné praskliny alebo vrypy ošetrite vhodným tmelom, aby sa toto miesto nestalo slabinou, cez ktorú vstupuje do dreva nadmerná vlhkosť alebo škodcovia.
Náš tip:
Ak hľadáte užitočné tipy, ako drevo ošetriť, prečítajte si o rozdieloch medzi náterom, ochranou dreva a lazúrou a tiež o tom, kedy používať prírodné oleje a vosky na drevo.
Či už sa rozhodnete pre olej, lazúru, farbu, alebo pre lak, dbajte na rovnomerné nanášanie. Ak chcete, aby sa na štetec nenaberalo veľa farby a zároveň aby ste pri otieraní nezašpinili celú plechovku, natiahnite cez stred otvoru na plechovke hrubšiu gumičku, o ktorú ľahko obtriete prebytočnú farbu.
Pri nanášaní náteru majte vždy dostatok svetla (prirodzeného alebo umelého). Okamžite si všimnete hrubú vrstvu náteru alebo zatekanie. Vyhnete sa tak opätovnému prebrusovaniu a natieraniu po zaschnutí náteru.
Bezpečnosť nadovšetko alebo pár rád na záver
- Vždy používajte správne a ostré náradie.
- Pracujte zľahka, primerane, netlačte príliš na obrobok či nástroj.
- Držte nástroj alebo obrobok pevne, ale nie v kŕči.
- Majte pevnú a dostatočne veľkú pracovnú plochu vo vhodnej výške.
- Dbajte na dostatočné osvetlenie.
- Zachovávajte stabilný postoj, pracujte v pevnej obuvi, neplantajúcom oblečení a v prípade dlhých vlasov si upravte účes tak, aby nemohlo dôjsť k ich zachyteniu rotujúcim nástrojom.