Ak si pri stavbe domu potrpíte na drevo, exteriér vám môže robiť vrásky na čele. Napríklad terasa ako frekventované miesto na stretnutia rodiny by mala odolať veľkej záťaži. A práve exotické drevo ipe spĺňa vysoké nároky – je tvrdé, odolné voči vlhkosti a trvácne. Vyslovene sa hodí do vonkajších priestorov. Navyše je krásne a pôsobí luxusne.
Čo je to drevo ipe
Ipe je drevo zo stromu s názvom tabebuja, ktorý rastie v rôznych oblastiach Južnej a Strednej Ameriky. Patrí medzi najväčšie a najsilnejšie stromy tropických pralesov. Môže vyrásť až do výšky 46 metrov.
Táto drevina je známa aj pod názvami žlté lapacho, žlté ipe alebo ipê-amarelo. Ipe patrí medzi exotické druhy dreva, rovnako ako napríklad mahagón či eben, a môžeme ho nájsť aj pod obchodným názvom brazílsky orech.
Vedeli ste, že…?
Drevo ipe je také tvrdé, odolné voči vlhkosti a trvácne práve v dôsledku prírodných podmienok, v ktorých sa tabebuje vyskytujú. Jednoducho sa prispôsobili charakteru subtropických a tropických pásem. Ipe má vo svojej štruktúre prírodné oleje, triesloviny a antibakteriálne látky, ktoré ešte zlepšujú jeho vlastnosti.
Vzhľad dreva ipe upúta na prvý pohľad. Má krásnu kresbu a rozmanitú farebnosť. Jeho odtiene sa môžu pohybovať od okrovej cez olivovú až po hnedočervenú, dokonca čiernu. Napriek farebnej škále dosky vyrobené z dreva ipe spolu prirodzene ladia a tvoria pekný celok.
Aké má drevo ipe vlastnosti
Najcharakteristickejšími vlastnosťami dreva ipe sú:
Tvrdosť. Tá sa v prípade dreva určuje Jankovým testom tvrdosti (podľa rakúskeho vedca Gabriela Janku). Drevo ipe dosahuje hodnotu 3 680 lbF (medzinárodných libier), pričom kategória výnimočne tvrdého dreva sa začína na hodnote 1 500 lbF. Ipe je teda extrémne tvrdé drevo, prirovnávané k oceli. Patrí do najvyššej triedy tvrdosti drevín. Na porovnanie, najtvrdšie z našich bežne dostupných driev – agát – má hodnotu tvrdosti okolo 1 700 lbF.
Pevnosť a odolnosť. Ipe má po vysušení hustotu 1 050 kg/m3 (pri zostatkovej vlhkosti 12 %) a pevnosť v ohybe vlákna 23 360 psi, vďaka čomu je odolné voči mechanickému poškodeniu, škrabancom, neublíži mu pád ťažkého ostrého predmetu, nevznikajú na ňom ryhy, je ťažké zlomiť ho či ohnúť. Navyše výborne odoláva ohňu.
Dlhá životnosť. Ak sa oň majiteľ správne stará, môže vydržať desiatky rokov. Jeho trvácnosť sa nedá porovnať s nijakým európskym či severoamerickým druhom dreva. Odolá extrémnym poveternostným podmienkam – vlhkosti, dažďu, snehu i mrazu. Celosvetovo sa teda používa aj na výstavbu rôznych verejných priestranstiev v blízkosti vodných plôch, kde neporušené vydrží celé desaťročia aj napriek vysokému zaťaženiu (vysoká frekvencia obyvateľov a návštevníkov).
Vysoká odolnosť voči škodcom. Odoláva nielen plesniam, hubám a drevokazným organizmom, ale aj termitom a ďalšiemu hmyzu.
Je výborný izolant. Neprehrieva sa ani na priamom slnku, jeho povrch je hladký a zachováva si jednotnú teplotu, čím dobre slúži ako prírodný izolačný materiál.
Exotické drevo ipe a jeho použitie
Vďaka svojim vlastnostiam je drevo ipe vhodné predovšetkým do exteriéru. Vyrábajú sa z neho drevené dosky na terasu či na okolie bazénov v rôznych tvaroch, rozmeroch a finálnej úprave. Dážď a neustály kontakt s vodou doskám z dreva ipe vôbec neprekáža, znesie dokonca aj slanú vodu a môže slúžiť na výstavbu móla či terás k jazierkam.
Medzi ďalšie obľúbené prvky z dreva ipe patria pergoly, prístrešky, ploty či drevené obklady, záhradný nábytok a ipe poslúži aj ako výborná krytina. V interiéri nájde drevo ipe využitie na nezničiteľné podlahy, vyrába sa z neho aj nábytok do miestností s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, sauny a wellnessové priestory.
Práca s drevom ipe
Ako s inými tvrdými druhmi dreva, aj s drevom ipe je práca pomerne náročná, najmä brúsenie, rezanie a vŕtanie, patrí teda do rúk skôr skúseným majstrom. Je rozmerovo stabilné a veľmi ťažké. Na ošetrenie nie je nevyhnutná impregnácia, ani keď sa použije v exteriéri. Ako nátery sa zvyknú používať najmä oleje na drevo, prípadne transparentné laky s ochranou proti UV žiareniu, aby sa zabezpečila farebná stálosť dreva. Použiť sa môžu, samozrejme, aj lazúry.
Tip pre vás
Na schodné plochy z dreva ipe môžete použiť olej Belinka Oil Decking. Na rôzne drevené výrobky, ktoré budú umiestnené v exteriéri, sa hodí Belinka Oil Exterier, v interiéri zas Belinka Oil Interier.
Vyberte si drevo ipe s certifikátmi
Pri kúpe dreva ipe sa pýtajte dodávateľa na pôvod dreva. Ťažba tabebuje by mala byť trvalo udržateľná, čo znamená, že rastie na plantážach a za každý zoťatý strom nasadia pracovníci nové stromy. Pri takomto ekologickom pestovaní stromov aj etickom a sociálnom prístupe k zamestnancom plantáží získava drevo certifikáty PEFC a FSC. Drevo ipe je vzhľadom na svoje vlastnosti a dovoz dosť drahé, ak teda narazíte na neobvykle lacné ipe, odporúčame spozornieť a radšej si preveriť jeho pôvod.