Vyšúchané či obité neznamená v prípade nábytku vždy zlé či vhodné akurát tak na vyhodenie. Naopak, existujú ľudia, ktorí takéto kusy vyhľadávajú alebo dokonca sami upravujú, aby vyzerali ako staré a použité. Prečítajte si, akými rôznymi spôsobmi sa dá patinovať drevo.
Patinovanie sa používa na dekorovanie už nafarbených predmetov, teda nie ako podkladová vrstva. Patina slúži na zvýraznenie vystupujúcich častí, okrajov, rýh a zámerných nerovností. Pri prirodzenom opotrebovaní majú patinu zvyčajne oblasti ako hrany, rohy, lišty, nohy stolov a kresiel či plochy okolo kľučiek. Jednoducho miesta, ktoré sa časom vyšúchajú bežným používaním. Patinovanie má tú výhodu, že tento „umelý“ proces trvá oveľa kratšie ako prirodzené opotrebovanie a máte ho plne pod kontrolou.
Takto upravené drevo nájde svoje uplatnenie vo vidieckom interiéri, na vintage doplnkoch či v štýle, ktorý sa nazýva shabby chic. Ak ste o ňom doteraz nepočuli, mali by ste vedieť, že sa odklonil od eklektického štýlu – jeho základom je provensalský štýl. Charakterizujú ho staré, ošúchané kúsky z povál alebo bazárov a farebná paleta bielej, krémovej, pastelovoružovej či bledomodrej.
Náš tip:
Ak sa chystáte patinovať prvýkrát, odporúčame vám vyskúšať si techniku na kúsku odpadového dreva. A to aj viackrát, až pokým nebudete spokojní s finálnym výsledkom.
Technika pre kreatívne typy
Technika patinovania sa nemusí páčiť každému, určite ju však ocenia kreatívne duše. Očarí najmä tých, ktorí majú radi nedokonalosť, jedinečnosť či nádych histórie. Vytvoríte ňou ošúchaný vzhľad materiálu, ktorým nemusí byť len drevo. Použiť sa dá napríklad aj na kovoch alebo plastoch. Na staršom drevenom nábytku môžete takýmto spôsobom prekryť jeho nedokonalosti. Najvýraznejší efekt dosiahnete pri mäkkých drevinách.
Patinované kúsky sú ideálne napríklad do chaty. Vďaka tejto úprave dodáte druhý dych starým veciam, podobne ako v prípade starej stoličky, ktorú sme premenili na originálny stojan. Nezabúdajte, že presvitanie farieb by malo byť nerovnomerné, aby bol celkový dojem čo najviac prirodzený.
Patinovanie brúsnym papierom
Pri úprave dreva patinovaním existuje viacero spôsobov, ako dosiahnuť želaný efekt. Najbežnejší a asi aj najobľúbenejší spočíva v jemnom odstránení vrchnej vrstvy náteru nasucho brúsením. Pozor, musí byť dobre zaschnutá. Tým sa odhalí vrstva pod ňou alebo sa priamo odkryje drevo. Na zbrúsenie vrchnej vrstvy použite jemný brúsny papier na drevo, brúsne rúno alebo brúsny vankúšik. Lepšie je zbrusovať postupne a od veľkých plôch. Vyskúšať však môžete aj hrubšie zrno. Hotový výsledok zafixujte voskom (ak bude nábytok menej namáhaný) alebo olejom, či lakom.
Náš tip:
Ak patinujete brúsnym papierom, ako základnú farbu použite tmavý odtieň čiernej, tmavosivej alebo hnedej. Vrchnú vrstvu voľte bielu, krémovú alebo zelenú – tmavý základ ich vyváži. Ak chcete bledý nábytok, brúste menej. Ak tmavší, brúste náter čo najviac.
Patinovanie mokrou hubkou
Na patinovanie namokro si pripravte špongiu alebo handričku. Po natretí vrchnej vrstvy farby – skôr ako úplne zaschne – prejdite po povrchu navlhčenou handričkou. Takýto efekt bude jemnejší než ten, ktorý sa vytvára brúsnym papierom. Prirodzený vzhľad možno dosiahnuť aj vymývaním farby. Na základnú tmavšiu farbu naneste druhý, bledší odtieň poriadne zriedenej farby, ktorý poutierate a vytvoríte tak jemný vzhľad. Pri tomto spôsobe môžete zvoliť akúkoľvek kombináciu farieb.
Patinovanie štetcom
Štruktúrovaný povrch vytvoríte patinovaním štetcom. Pred nanesením vrstvy náteru utrite prebytok farby na štetci do látkovej handričky alebo papierovej utierky. Pôvodná farba po takomto nanesení zostane viditeľná a vznikne povrch so zaujímavou štruktúrou. Farbu môžete aplikovať vo viacerých vrstvách, až kým nebudete spokojní s výsledkom.
Náš tip:
Drevo môžete na začiatku procesu vykefovať drôtenou kefou alebo kotúčom. Zvýrazníte tak jeho kresbu, hrče i ročné kruhy a vznikne zaujímavý reliéf.
Kde všade sa dá patinovanie použiť?
Zabudnite na nábytok z drevotriesky, ten by ste patinovaním zbytočne zničili. Vyberajte si skôr kúsky z masívneho dreva (borovicové, bukové, dubové, orechové či čerešňové). Okrem toho si treba uvedomiť, že patina vynikne na kusoch, ktoré majú určitú mieru autentickosti – moderná stolička, hoci z masívneho dreva, nebude s touto úpravou nikdy vyzerať tak dobre ako napríklad stará tonetka z povaly. Nábytok by preto mal mať čo-to odžité. Patinovať môžete stolíky, stoličky, štokerlíky, skrine, skrinky a príborníky, ale aj rámy zrkadiel či podstavce lámp. Držte sa najmä toho, že celý proces je zábava a oddych a že jediné hranice vám určuje váš interiér a vaša fantázia.