Práca s drevom môže mať veľa podôb. Niekedy stačí len chuť, láska k prírode a prirodzený talent. Tomáš, ktorého vám predstavujeme ako ambasádora produktov Helios, je presvedčený, že v každom človeku drieme nejaký talent, a ak ho nájdete a budete rozvíjať, skôr či neskôr prídu výsledky. On ten svoj už našiel a venuje mu takmer všetok voľný čas.
Tomáš Trúnek pochádza z malej dediny pri Trenčíne a venuje sa práci s drevom, ktoré mu učarovalo už v detstve, keď skúšal vyrezávať prvé ornamenty do dreva. „Som z dediny a, prirodzene, na dvore sme mali vždy kopec dreva, tak som z neho skúšal niečo pekné vytvoriť. Umeleckú drevorezbu ani stolárčinu som neštudoval, no od malého chlapca som rád niečo robil, tvoril a kreslil. Som rád, že ma to stále drží,“ začína svoje rozprávanie samouk, ktorého drevené výtvory nájdete pod značkou TTart.
Energia, ktorú drevo prináša
Práca s drevom mu prináša dobrú energiu a radosť z toho, že sa venuje tomu, čo ho baví a v čom je dobrý. Ako hovorí, je dobrý pocit vedieť, že vaše diela sa nachádzajú približne v 16 rôznych krajinách sveta. Pri svojej tvorbe Tomáš najčastejšie používa smrekové drevo, ktoré má krásnu kresbu a dobre sa mu s ním pracuje. Skúšal však aj lipu, dub, buk či exotické dreviny.
Občas sa mu stáva, že mu ľudia sami ponúkajú drevo, ktoré by mohol opracovať, ale napríklad také veľké kmene stromov sú náročné na prevoz, manipuláciu aj skladovanie, takže ich odmieta. „Pri práci používam píly, frézy, brúsky a kopu ďalšieho náradia. Na všetko vybavenie dielne som však veľmi hrdý, lebo som si ho kupoval sám, málo vecí som dostal len tak darom,“ hovorí ambasádor značky Helios, ktorý si nás získal najmä svojimi drevenými soškami anjelov.
Anjelské doplnky z dreva
Od svojich prvých výtvorov z detských čias, ktorými boli kŕmidlá a búdky pre vtáčiky, prešiel Tomáš k tvorbe drevených dekorácií, predovšetkým anjelov, ktoré majú pre neho skrytú symboliku. „V anjelov verím, mám ich okolo seba veľa, sú to ľudia, ktorí ma majú radi, veria mi a podporujú ma. Tých drevených však robím najmä preto, že si ich ľudia pýtajú. Ďalej vyrábam krížiky, srdiečka, zvieratá… Všetko by som to jednotne nazval malé drevené dekorácie.“
Pri povrchovej úprave dreva najčastejšie používa olej na drevo, ktorý dodá dielu krásny zlatistý nádych, zvýrazní kresbu a aj pekne vonia. „Často používam aj akrylové farby a lazúry. Lazúry sú super v tom, že zafarbia na požadovaný odtieň, sú transparentné a tiež krásne vytiahnu kresbu dreva,“ dopĺňa.
Koníček, ktorým žije naplno
Jeho klientmi sú predovšetkým ľudia, ktorí vedia oceniť ručnú prácu a páči sa im drevo. Často sú to aj veľmi vzdelaní a úspešní jednotlivci, na zákazku vytváral dekorácie pre lekárov, kňazov, biznismenov a podobne. Tomáš verí, že keď sa človek snaží a robí svoju prácu dobre, svojich zákazníkov si dokáže nájsť. „Týmto svojím koníčkom žijem naplno. Mnohí si môžu myslieť, že vytvorením danej práce to všetko končí. Je to však len začiatok, prácu musím pekne nafotiť, fotky upraviť, publikovať na sociálnych sieťach, vybaviť objednávky, každý výrobok osobne zabaliť, zaniesť na poštu… Roboty je naozaj veľa, ale baví ma to,“ hovorí o svojom hobby.
„Som presvedčený, že každý má nejaký talent, a ak ho nájde, bude ho rozvíjať a snažiť sa, skôr či neskôr prídu výsledky.“
Pandémia zvýšila záujem o jeho výrobky
Tomášova láska k prírode sa okrem práce s drevom pretavila aj do výroby produktov z včelieho vosku – sviečok a figúrok. „Je to tiež krásny prírodný materiál. A zároveň príjemné spestrenie, ktoré sa páči aj mojim fanúšikom na sociálnych sieťach,“ vysvetľuje. Svoje práce prezentuje na sociálnych sieťach, ako Facebook, Instagram, LinkedIn, odkiaľ má aj zákazníkov. Práve z týchto kanálov pocítil nárast objednávok počas série lockdownov na jeseň 2020 a jar 2021. „Moju prácu táto pandémia nijako zásadne neovplyvnila, naopak, myslím si, že jej aj pomohla. Mal som počas nej ešte viac objednávok ako pred ňou. Vysvetľujem si to tým, že ľudia boli viac doma a viac nákupov realizovali prostredníctvom internetu a sociálnych sietí.“
Drevo nielen ako surovina
Práci s drevom sa venuje veľa ľudí z Tomášovho okolia, no takmer všetci drevo vnímajú len ako nejakú surovinu alebo stavebný materiál. Mladý samouk sa v ňom snaží vidieť niečo viac. Aj keď sa tejto činnosti venuje len popri svojej práci, dá sa povedať, že tvorbou drevených dekorácií žije naplno: „S drevom pracujem cez víkendy, sviatky, piatky, podľa toho, koľko mám objednávok. Momentálne robím len malé dekorácie v dielni v rodinnom dome, na zákazku, ale do budúcna by som chcel skúsiť vyrábať aj menšie kusy nábytku, ako police, stolčeky, stoličky, konferenčné stolíky a podobne.“ Jeho sny a predstavy sú výrazne realistické, a tým aj sympatické – naďalej robiť pekné veci, rozširovať portfólio svojich prác a neustále napredovať.