Či už ste tím mačka, alebo tím pes, každý chce pre svojho domáceho maznáčika len to najlepšie – aby mal svoje miestečko, kvalitnú stravu, nejaké tie hračky a hlavne veľa lásky. Na čo teda myslieť pri výrobe alebo kúpe búdy, aby sa mal váš zvierací priateľ výborne za každého počasia?

1. Aby boli v suchu

Či už váš dvor stráži havkáč malý, stredný, veľký, alebo je hrdým pánom dvora mačka, všetci túžia po jednom – mať sa kde skryť, keď je vonku počasie typu „ani psa by som von nevyhnal“. Krytá búda je teda samozrejmosť, no i tu je viac možností. Ak bude umiestnená pod strieškou, t. j. dážď nebude dopadať priamo na ňu, strecha môže byť rovná, a tak sa možnosti jej využitia rozšíria – psík či mačka môže ležať aj hore na nej a vyhrievať sa. Takéto vyvýšené ležadlo asi ocení najmä mačací kamoš. Ak však búda bude situovaná do otvoreného, nekrytého priestoru a bude na ňu pršať, odporúča sa šikmá strecha s presahmi, dostatočne ďaleko od búdy, aby voda pekne stiekla, nedržala sa na streche a nehrozilo tak zatečenie. Rovná strecha teda prináša extra alternatívu využitia, no strecha do špica pôsobí ľúbeznejšie, evokuje malý útulný domček.

Na pokrytie strechy búdy sú ideálne asfaltové šindle, ktoré sú ľahké a jednoducho sa pribíjajú na drevený základ. A ešte jedna dôležitá vec – naspodok sa odporúča umiestniť nožičky alebo iné vyvýšenie búdy, aby sa predišlo jej podmáčaniu.

Aby na nich nefúkalo a boli v teplučku

Šikovným riešením toho, aby na vášho domáceho miláčika nefúkalo, je zakomponovanie priečky, ktorá vytvorí kvázi chodbu a spálňu. Práve v spálni nájde jej obyvateľ závetrie. Zároveň je takéto riešenie vítané i z dôvodu, že si psík rýchlejšie vyhreje priestor a riziko úniku tepla je nižšie (aj celkový rozmer búdy by mal zodpovedať veľkosti psíka – jednak, aby sa do nej zmestil, a jednak, aby si dokázal priestor vyhriať vlastným teplom). Ak sa vám však vnútorná priečka nepozdáva, možnosťou je umiestnenie vchodu buď úplne napravo, alebo naľavo, aby na jednej strane vznikla čo najdlhšia neprerušená stena, za ktorou nájde váš maznák bezvetrie.

Vchod by mal byť zároveň „taký akurát“, aby sa oň psík neoškieral, keď vchádza, a aby cez zbytočne veľký výrez neunikalo teplo. Zabráneniu úniku tepla môže dopomôcť aj izolácia – dobrým riešením je napríklad PUR pena, ktorá slúži ako tepelná i ako zvuková izolácia. Aplikuje sa do škár medzi laty. Alternatívou k pene je polystyrén, ktorý sa vkladá medzi steny búdy.

Zdroj: wilkerdos.com

TIP:

Najmä v zime je skvelým pomocníkom slama – izoluje vlhkosť, nevlhne a zároveň udržiava v búde teplo. Textílie (handry, svetre, matrace…) túto schopnosť nemajú a môžu narobiť viac škody než osohu.

3. Aby sa búda ľahko čistila

Každý majiteľ psa či mačky dbá na pohodlie zvieraťa a s ním súvisiacu čistotu. Najšikovnejším riešením, ako búdu raz-dva upratať, je otvárateľná, odnímateľná strecha. Nemusíte sa tak krkolomne naťahovať do búdy cez malý vchod, ale jednoducho dáte dole strechu a poupratujete. Takéto riešenie je veľmi vítané i v prípade, že sa búda zmení na koterec – vy tak môžete hocikedy elegantne skontrolovať maličké šteniatka či mačiatka i mamičku.

Zdroj: fressnapf.de

4. Aby odolala vplyvom počasia

Keďže sú búdy umiestňované v exteriéroch, musia byť pripravené na poveternostné vplyvy. Správne nátery dokážu životnosť búdy výrazne predĺžiť. Keďže je reč o domčekoch pre živé tvory, ktoré majú navyše oveľa citlivejší čuch než človek, je nutné siahať po náteroch, ktoré sú zdraviu nezávadné, nezapáchajú, sú bez chemických činidiel a nedráždia sliznicu. A malá rada – mačke dnu vložte škrabadlo, nech si pazúry nebrúsi o domček.

Zdroj: kidsshop.top

Tip

Na vonkajšiu stranu búdy môžete použiť napríklad vodou riediteľný náter Belinka Exterier.

5. Aby bola jedinečná

V dnešnej dobe už ani búda nemusí byť len obyčajná búda. Ak majiteľ domáceho miláčika disponuje fantáziou a peniazmi, vykúzliť mu môže hotovú haciendu – s terasou, plôtikom, infravykurovaním či doplnenú rôznymi detailmi. Malá inšpirácia od nás – milým a zároveň finančne nenáročným doplnkom, ktorý môžete vášmu zvieraciemu miláčikovi dopriať, je menovka. Či už na búdu namaľujete jeho meno trvácnymi exteriérovými farbami, alebo ju vyrobíte z dreva ako tabuľku s gravírovaním či vyrezaním, možno aj v tvare kostičky či labky, rozhodne bude personalizovaným kúskom, ktorý oživí búdu i dvor.

Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Anjelské doplnky z dreva
Ďalší článokIntarzia – čarovná drevárska technika
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.