Každý máme doma niečo drevené – či už je to nábytok, bytový doplnok, podlaha, alebo jedálenský servis. Drevo má svoje miesto ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Viete však, ako sa o tieto drevené prvky starať? Overte si to rýchlym kvízom.
1. Čím sa odporúča čistiť drevený riad (taniere, príbory, varešky)?
a) čistiacim prostriedkom s obsahom alkoholu
b) teplou vodou a saponátom
c) výhradne suchou utierkou
Správna odpoveď: B
Udržiavanie čistoty a hygieny je pri drevenom riade pomerne jednoduché a nenáročné – postačí len teplá voda a bežný saponát na umývanie riadu. Drevo je navyše prirodzene antibakteriálne, preto sa netreba báť negatívnych vplyvov na zdravie.
2. Čím nenatrieť drevený nábytok, ak chcete zachovať viditeľnosť prirodzenej kresby dreva?
a) lazúrou
b) krycou farbou
c) lakom
Správna odpoveď: B
Ak chcete zachovať prirodzenú kresbu dreva, určite naň neaplikujte kryciu farbu, pretože povrch zafarbuje tak, že štruktúru dreva úplne prekryje. Ideálnou voľbou sú bezfarebné lazúry, laky či oleje, prípadne farebné lazúry, ktoré dodajú drevu požadovaný odtieň, no kresba zostane viditeľná.
3. Čomu sa je potrebné vyhnúť pri čistení drevenej podlahy?
a) bielidlám a riedidlám
b) octu
c) jarovej vode
Správna odpoveď: A
Pri čistení drevenej podlahy sa určite vyhnite bielidlám a riedidlám, tie môžu poškodiť povrch. Veľmi dobrým pomocníkom je v kombinácii s teplou vodou ocot – pridajte kvapku esenciálneho oleja a skvelý výsledok je zaručený.
4. Čím jedlým možno ošetriť škrabanec na drevenom nábytku?
a) plátkom manga
b) mletou škoricou
c) dužinou vlašského orecha
Správna odpoveď: C
Ak si všimnete malé povrchové škrabance na vašom nábytku, pomôcť môže orech – či už vlašský, pekanový, píniový, alebo para orech. Ryhu stačí potrieť jeho dužinou bohatou na obnovujúci olej a chybička je šikovne zamaskovaná.
5. Kedy je ideálny čas na údržbu vonkajšieho dreveného altánku?
a) v marci a novembri
b) v apríli a októbri
c) v júni a októbri
Správna odpoveď: B
V kalendári si zakrúžkujte apríl a október – tieto dva mesiace sú obyčajne kvôli počasiu najvhodnejším obdobím na predsezónnu a posezónnu údržbu altánku. Marcové teploty totiž vždy nevystúpia na niekoľko dní tak vysoko, aby ste mohli pracovať s ochrannými a impregnačnými nátermi podľa pokynov výrobcov. Novembrové dažde to zasa často úplne znemožňujú. V každom prípade treba sledovať predpoveď počasia, aby ste nátery mohli aplikovať za podmienok predpísaných výrobcami.
6. Ktoré tvrdenie o impregnácii dreva nie je pravdivé?
a) Drevo možno impregnáciou ošetrovať v interiéri, i v slabo vetranej miestnosti.
b) Impregnáciu je potrebné natierať v hrubej vrstve.
c) Impregnované drevo je potrebné natrieť ešte povrchovým náterom bez biocídov.
Správna odpoveď: A
Drevo ošetrujte impregnáciou len vonku alebo v dobre vetraných miestnostiach, nikdy nie v slabo vetranom priestore. Impregnáciu sa odporúča natierať v hrubej vrstve, aby sa vpila do čo najväčšej hrúbky dreva, a nie je nevyhnutná v interiérových priestoroch, pokiaľ nie sú vystavené vlhkosti.
7. Ako je najlepšie sušiť umyté drevené výrobky?
a) položené na horúcom radiátore
b) položené v miestnosti s prirodzenou teplotou
c) uložené do rozohriatej rúry
Správna odpoveď: B
Po umytí sa odporúča drevené výrobky nechať uschnúť prirodzene, pri izbovej teplote. Naopak, nikdy výrobky nesušte pri vysokej intenzívnej teplote, napr. položené na radiátore, v teplej rúre, na kachliach a pod. – predídete tak ich deformácii a popraskaniu. Drevené podložky sa dokonca odporúča sušiť položené na bočnú stranu.
8. Ktorý výrok o údržbe starého dreva nie je pravdivý?
a) Staré drevo vpíja nátery veľmi slabo.
b) Impregnačné nátery vsiaknu do starého neošetreného dreva až po úroveň zdravého dreva.
c) Staré drevo je potrebné pred nanesením náteru odstrániť, inak sa vrstva lazúry či laku odlúpne.
Správna odpoveď: A
Staré neošetrené drevo je z dôvodu úbytku lignínu a hlbokých vrások extrémne nasiakavé, t. j. nátery vpíja výdatne. Ak chcete aplikovať nátery, odstráňte najprv vrstvu starého dreva, inak hrozí odlúpnutie náteru aj spolu s nespevneným dreveným povrchom.