Aj napriek rôznym alternatívam na trhu nedajú milovníci dreva dopustiť na tento prírodný materiál. Drevený plot má svoje neopakovateľné čaro a hodí sa ku klasickým i moderným stavbám. Treba ho však poctivo zhotoviť aj sa oň dobre starať. Poradíme vám, ako postaviť plot a čím ho chrániť, aby vám slúžil dlhé roky.
Životnosť dreveného plota ovplyvňujú viaceré faktory, ako napríklad typ dreva, z ktorého bol zhotovený, spôsob osadenia do zeme, celková konštrukcia. Okrem toho treba rátať s tým, že naň negatívne vplývajú UV žiarenie, vlhkosť, dážď, huby, drevokazný hmyz. Preto je dôležitá aj ochrana správnymi nátermi.
Aké drevo na plot?
Najpredávanejším a cenovo najdostupnejším druhom dreva na plot je smrek. Je mäkký, dobre sa s ním pracuje a plot z neho dokážu postaviť aj domáci majstri, ktorí nemajú veľa náradia alebo skúseností. Životnosť smreka bez údržby sú 3 – 4 roky. Vďaka pravidelnej ochrane ju však dokážete niekoľkonásobne predĺžiť.
Okrem smreka sa na drevený plot používa aj tvrdý dub alebo agát, ktoré patria medzi naše najodolnejšie drevá. Jadrové drevo agáta a duba má aj bez povrchovej úpravy životnosť spravidla 10 – 25 rokov, samozrejme, v závislosti od mnohých faktorov. Zároveň treba počítať s tým, že poveternosť si vyžiada daň v podobe zosivenia povrchu a trhliniek, za dlhé obdobie však nedôjde k deštrukcii. Podobne ako pri smreku, aj tu platí, že nátery výrazne predlžujú životnosť dreva, ako aj ochranu pred zosivením, zmodrením či inými estetickými chybami.
Betón, živica alebo základové pätky?
Čím prichytiť stĺpiky v zemi? Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť a tým chrániť drevo, resp. drevený plot pred pôsobením vlhkosti. Najčastejším riešením je betónovanie. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob, postupujte nasledujúco:
- Navŕtajte do zeme otvor (odporúčame zemný vrták s priemerom 15 – 20 cm) do nepremŕzajúcej hĺbky, čo je v našich podmienkach spravidla 70 cm. V opačnom prípade by sa stĺpiky po zime mohli pohnúť vplyvom mrazu.
- Do otvoru nasypte vrstvu betónu, do ktorej vložíte stĺpik.
- Podporte stĺpik drevenými latami a vyrovnajte ho pomocou vodováhy.
- Latkami podopretý stĺpik zalejte betónom až po vrch jamy, prípadne urobte ešte nízke debnenie nad jamou, zalejte ho betónom až po vrch a nechajte vyzrieť (to v prípade bežného betónu trvá približne 28 dní). Potom ho možno naplno zaťažiť. Debnenie zabezpečí, že stĺpik nebude v kontakte so zemou a s trávou, kde je vysoká vlhkosť. Týmto krokom sa zvýši životnosť stĺpika. Pozor! Impregnovať proti škodcom odporúčame aj časť dreveného stĺpika ponorenú v betóne. Aj tam sa totiž môže držať vlhkosť, čím sa podporí pôsobenie húb a plesní.
Inovatívnou alternatívou betónu je živica. Jej výhodou je, že tuhne v krátkom čase a pri práci s ňou spotrebujete menej vody a elektriny. Stĺpik je v nej izolovaný a nenatiahne z nej žiadnu vlhkosť, ako by sa mohlo stať pri betóne.
Ak sa chcete vyhnúť betónovaniu, môžete použiť zemné vruty. Návody i videonávody nájdete aj na internete, môžete však vyskúšať tento postup:
- Vyberte veľkosť vrutu podľa výšky plota (stĺpika).
- Zvoľte typ pätky podľa toho, ako plánujete prichytiť stĺpik k vrutu.
- Vytýčte miesta, kde budú stĺpiky.
- Na mieste zavŕtania (zaskrutkovania) vrutu sa odporúča zatĺcť oceľovú tyč (roxor a pod.). Ak nenarazíte na skalu v zemi, miesto je vhodné. Po vytiahnutí tyče a následnom skrutkovaní bude diera zároveň viesť vrut v zemi správnym smerom.
- Pripevnite páku vhodnej dĺžky do pätky vrutu (drevený hranol alebo oceľovú tyč s dĺžkou okolo 1 m) a zaskrutkujte vrut do potrebnej hĺbky.
- Pripevnite stĺpik plota k pätke. Viac informácií môžete nájsť u výrobcov a predajcov.
TIP: Dizajn dreveného plota
Ak nie ste rozhodnutí, ako by mal vyzerať váš drevený plot, mohol by vám pomôcť článok 7 inšpirácií na drevené ploty.
Ako urobiť plot – konštrukčná ochrana dreva
Životnosť dreva výrazne predĺži vhodná konštrukčná ochrana. Drevené dosky by sa v žiadnom prípade nemali dotýkať zeme, aby z nej nenaberali vlhkosť. Rizikové sú aj horné hrany dosiek, kde sa môže voda postupne ukladať. Odborníci preto odporúčajú „skosiť“ čelné plochy, aby po nich voda lepšie kĺzala nadol. Riešením môže byť aj čelná strieška, ktorá drevo ochráni zvrchu. Uloženie dosiek plota môže takisto ovplyvniť jeho životnosť. Okrem zvislého ukladania môžete zvoliť aj horizontálne ukladanie po dĺžke. V tomto prípade je ideálne, ak sú dosky uložené šikmo, vďaka čomu z nich môže voda prirodzene stekať.
POZOR!
Ak sa rozhodnete pre čelnú striešku, zachovajte medzierku medzi drevom a kovom. Kondenzáciou vody by mohlo dôjsť k vlhnutiu a hnitiu dreva.
Akú farbu na drevený plot?
Drevený plot je nutné ošetriť nátermi, ktoré ochránia drevo pred poveternostnými vplyvmi a škodcami. Základom by mala byť impregnácia, ktorá má biocídne účinky a drevo chráni zvnútra. Povrch by sa mal následne uzatvoriť náterom lazúry, ktorá zas chráni drevo pred UV žiarením, vlhkosťou a inými nežiaducimi vplyvmi.
TIP: Natieranie plota
Na ochranu dreveného plota pred vplyvmi počasia a pred škodcami môžete použiť napríklad impregnáciu Belinka Impregnant Active a lazúru Belinka TopLasur UV Plus. Pozor! Impregnácie sú biocídne výrobky. Biocídy používajte bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Drevo by malo byť pred náterom čisté, hladké a suché. Pri práci postupujte podľa pokynov výrobcu. Drevený plot pravidelne kontrolujte, či je jeho povrch v poriadku, a to minimálne dvakrát do roka. Ak nájdete praskliny alebo zaregistrujete vlhnutie či iné nedostatky, drevo okamžite ošetrite.
Určite kontrolujte stav plota aj po zime. Ak sa nachádza pri ceste, chemicky či mechanicky môže náter a drevo poškodiť dokonca aj posypová soľ či štrk fŕkajúci spod kolies áut.
TIP: Zvýšená ochrana
Na lazúru môžete naniesť ešte prípravok Belinka Belprotect, ktorý zlepšuje odolnosť natretého povrchu. Obsahuje prísady, ktoré chránia film pred plesňami a riasami.
Ako na starý drevený plot
Ak už drevený plot máte, no na jeho stave a vzhľade sa podpísal čas, môžete ho zrenovovať. Celkovo je potrebné plot dôkladne očistiť od špiny (buď vysokotlakovým čističom, alebo kefou a mydlovou vodou). Pokiaľ má len chybičky krásy v podobe poškodeného náteru, stačí ho prebrúsiť a nanovo natrieť.
Zložitejšia situácia nastáva, ak sú vybrané dosky napadnuté škodcami, plesňami či hnilobou. Na škodcov treba použiť sanačný prostriedok, ktorý zabíja hmyz vo všetkých jeho vývojových štádiách, a hnilé, resp. práchnivé laty odporúčame vymeniť za nové. Prípadné trhliny v dreve vytmeľte. Skontrolujte a opravte všetky uvoľnené alebo poškodené spojovacie prvky, ako sú skrutky a klince. Ak už drevo ani po obrúsení nie je pekné (je napríklad zosivené), ako povrchový náter môžete použiť namiesto lazúry email.
Zhrnutie: 5 krokov vedúcich k dobrému drevenému plotu
- Pri výbere dreva sa poraďte s odborníkom. Použite kvalitné, odolné a dobre vysušené drevo.
- Zvoľte spôsob prichytenia a osadenia, ktorý zodpovedá vašim predstavám, rozpočtovým možnostiam a zabezpečí ochranu dreva zospodu konštrukcie.
- Uistite sa, že dosky sa nedotýkajú zeme a čelné plochy nezadržiavajú vodu.
- Drevo dôkladne ošetrite impregnačným náterom a lazúrou.
- Drevený plot pravidelne kontrolujte a ošetrujte podľa potreby a pokynov výrobcov ochranných náterov.