Ako často venujete pozornosť vašej pleti? Pokiaľ vám aspoň trochu záleží na jej zdraví, minimálne raz za deň ju poriadne umyjete. Navyše, možno máte vo vašej výbave aj nejaký ten prípravok na odmasťovanie, hĺbkové čistenie či elimináciu vyrážok. Avšak nielen vaša pleť, ale aj drevo vo vašom okolí si zaslúži dobrú starostlivosť. Vedzte, že aj jemu dokážete dopriať kozmetickú kúru, za ktorú sa vám odmení zdravím a krásou!

Sanácia dreva – keď dôjde k najhoršiemu

Predstavte si, že o vašu pleť sa niekoľko týždňov v kuse vôbec nestaráte. Čo by sa s ňou stalo? Pravdepodobne by na nej vznikli vyrážky a iné nedokonalosti. Podobne je to aj pri dreve. Pokiaľ mu nevenujete pozornosť v podobe ochranného náteru či oleja a vystavíte ho nekompromisným vplyvom okolia, skôr či neskôr sa to prejaví na jeho zdraví.

Aj keď je drevo napadnuté hnilobou, plesňami či živočíšnymi škodcami, v niektorých prípadoch sa dá ešte stále zachrániť. Bude si to však vyžadovať kvalitnú sanáciu. Na to slúžia prípravky s biocídnymi zložkami, ktoré účinne zahubia nežiaducich príživníkov. Drevu tak doslova vdýchnete nový život, vďaka čomu ho môžete aj naďalej využívať.

Impregnácia a olejovanie dreva

Pokiaľ je pokožka vystavená zvýšenej záťaži, je dobrým zvykom natrieť ju kvalitným krémom. Ten sa postará o hĺbkové vyživenie a ochranu pred nečistotami. V prípade dreva takúto úlohu plnia impregnačné nátery alebo oleje na drevo.

Impregnačný náter preniká do hĺbky a chráni drevo nielen pred škodcami, ale aj pred vlhkosťou. Jednoducho, stará sa o to, aby pod hrozbou vonkajších vplyvov nestratilo svoju pôvodnú vitalitu.

Potom sú tu oleje na drevo, ktoré zabezpečujú bio impregnáciu. Ich účinnosť obvykle nie je taká výrazná ako v prípade impregnačného náteru, a preto je nevyhnutná ich častejšia aplikácia – napríklad raz za rok. Spomaľujú tvorbu plesní, robia povrch dreva vodovzdorným a chránia ho pred UV žiarením – podobne ako opaľovací krém.

Praktický tip: Existuje aj špeciálny olej na drevo, ktorý môže prichádzať do styku s jedlom. Vhodný je na ošetrenie kuchynských pomôcok, prípadne drevenej linky alebo jedálenského stola.

Povrchové nátery na zakrytie nedostatkov

Všetko na tomto svete sa postupom času opotrebúva. Výnimkou nie je ani pokožka, ani drevo. Na vzniknuté nedokonalosti na pokožke skvele poslúži mejkap, ktorý ich účinne zakryje. Čo však robiť, keď pomyselné vrásky vzniknú na drevenom povrchu?

Na ich zakrytie môžete použiť lazúry. V ponuke výrobcov sú mnohé odtiene, takže vzhľad dreva viete meniť skutočne podľa vašich predstáv. Krásne pozdvihnete jeho prirodzenú štruktúru a zároveň zakryjete prípadné nedokonalosti, ako napríklad fľaky. Okrem toho, povrchové nátery majú nielen estetický, ale aj funkčný prínos – chránia pred UV žiarením, škodcami a vlhkosťou.

Ako na nerovnosti? Na vyrovnávanie malých nerovností a defektov, ktoré potrebujete zakryť, veľmi dobre poslúži akrylový tmel. Dostupný je vo viacerých farebných odtieňoch.

Tip na záver: Tá najlepšia kozmetika pre drevo

V súvislosti s najlepšou kozmetikou pre drevo si zaslúžia pozornosť aj rôzne produkty špeciálne určené na kozmetické úpravy povrchu dreva. Ktoré napríklad a ako ich môžete využiť?

  • Na dreve sa prirodzene vytvára šedivý zákal, ktorý ničí jeho prirodzenú farbu a lesk. Prípravok Belinka Belfresh túto šedivosť účinne odstráni a prinavráti tak drevenému povrchu jeho prirodzenú krásu.
  • Častým problémom sú zelené riasy. Tie dokážete ľahko a účinne odstrániť pomocou prípravku Belinka Algid. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
  • Na zlepšenie vodovzdornosti natreného povrchu a predĺženie jeho životnosti poslúži výrobok Belinka Belcare, ktorý sa postará o to, aby natrený povrch doslova žiaril krásou! Vypĺňa mikropóry v nátere a oživuje farbu.
  • Pre zlepšenie odolnosti natreného povrchu a zvýšenie lesku môžete aplikovať ochranný náter Belinka Belprotect. Pomáha udržať farbu náteru.

Predchádzajúci článokDrevené vstupné dvere sú stále v kurze
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Magické spojenie dreva a živice
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.