zena-zastrihavanie-ovocny-strom-noznice-praca

Príroda má neuveriteľnú silu. Hoci na to často zabúdame, aj my sme jej súčasťou. Upokojuje nás a nabíja energiou. Priniesť si ju môžete aj do svojej záhrady a vytvoriť tak malú zelenú oázu pre seba, svoju rodinu, vtáky, hmyz a iné živočíchy.

Dokonalý anglický trávnik, tuje a večne zelené kríky v mnohých záhradách kedysi nahradili pestré sady a listnaté stromy. Ovocné stromy síce na zimu opadnú, no prinesú viac úžitku než celoročne zelený strom. Prečo sa oplatí do záhrady vysadiť stromy a dať priestor lúčnym kvetom?

Leto si najlepšie užijete v tieni

Na horúce letné dni sa tešíme celý rok. No keď teplé počasie skutočne príde, uvedomíme si, ako veľmi potrebujeme tieň. Zeleň znižuje teplotu, zachytáva škodlivé látky v ovzduší a vyrába kyslík. Stromy poskytnú množstvo tieňa nielen pre náš oddych v záhrade, ale aj pre iné rastliny, trávnik a hmyz či iné živočíchy. Korene stromu navyše zo zeme vyťahujú vlahu do listov, ktorá sa následne vyparuje do ovzdušia. Takto vzniká príjemná mikroklíma, z ktorej profitujú všetci obyvatelia a návštevníci záhrady.

travnik-stromy-chodnicek-kamene-priroda-zahrada

Nebojte sa listnatých stromov

Tuje ani ihličnany neopadávajú ako listnaté stromy. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v našich záhradách ovocné strany vytratili a nahradili ich tuje. Na ihličnanoch nie je nič zlé, práve naopak. Vôňa borovice či jedle prinesie do záhrady atmosféru lesa. No netreba sa báť ani listnatých stromov.

Jabloň, čerešňa, hruška či marhuľa vašu záhradu na jar rozžiaria kvetmi a pritiahnu včely. Počas leta z nich budete mať zdravé ovocie a na jeseň zas listy môžete použiť na listovku na predpestovanie priesad. Kompost z listov je výborný na mulčovanie záhonov. Listy totiž dokážu veľmi účinne zadržiavať v zemi vlahu a chrániť rastliny, ktoré sú citlivé na chlad.

Rozšírenie záhrady do priestoru

Vďaka stromom dokážete priestor záhrady vizuálne zväčšiť. Predtým, než si vyberiete dreviny do svojej záhrady, zistite, do akej výšky dorastajú. Pri výbere rastlín dbajte na to, aby boli vyššie stromy vzadu a menšie rastliny vpredu. Dosiahnete tým, že sa priestor záhrady vizuálne rozšíri a nebude pôsobiť chaoticky. Pod strom si môžete umiestniť hojdačku alebo iný záhradný nábytok. Keď strom vyrastie, budete mať svoju vlastnú oázu pokoja.

zahrada-stolicky-dazd-vankus-kvety-travy-travnik

Náš tip

Nezabudnite pravidelne kontrolovať a ošetrovať drevený nábytok umiestnený pod stromami, najmä po ukončení letnej sezóny. Drevené lavičky, stoličky, stoly a ležadlá, ale aj terasy vyrobené z odolných druhov dreva, ako smrekovec, dub, orech či tropické drevo, napríklad tík a bangkirai, je vhodné natrieť špeciálnym olejom, trebárs Belinka Oil Decking.

Na čo si dávať pozor pri výbere drevín a rastlín do záhrady?

  • Stromy vyberajte aj podľa veľkosti priestoru, ktorý máte na záhrade. Dopredu si zistite, do akej výšky strom dorastá a aký je objem jeho koruny.
  • Niektoré stromy majú mohutnú koreňovú sústavu, môžu ňou poškodiť inžinierske siete v zemi.
  • Ak chcete len čiastočný tieň, zvoľte stromy, ktoré majú menšiu alebo menej košatú korunu.
  • Do úvahy treba brať aj susedské vzťahy, ak umiestňujete strom na hranici svojho pozemku. Strom môže časom zasahovať korunou k susedom, prípadne vytvárať na ich pozemku tieň.
  • Akú máte pôdu v záhrade? V suchej pôde sa bude len veľmi ťažko dariť vlhkomilným stromom.
  • Exotické dreviny sú síce lákavé, no môžu si vyžadovať viac starostlivosti. Zároveň sa môže stať, že sa im v našej klíme nebude dariť.
  • Strom umiestnite aj vzhľadom na iné rastliny, ktoré by ste v záhrade chceli mať. Mohutné stromy môžu odčerpávať vlahu z pôdy, ktoré potrebuje ďalšia vegetácia. Prípadne im môže prekážať tieň.
  • Ihličnany (s výnimkou napr. smrekovca opadavého ) sú zelené aj v zime, neznamená to však, že z nich ihličie nepadá vôbec. Opadáva priebežne a postupne mení charakter pôdy v okolí. Treba to brať na zreteľ, ak pod stromom chcete niečo pestovať.

Aké druhy drevín sa hodia do záhrady?

Záhradu môžete navrhnúť podľa vlastných preferencií. No myslite na to, že každý strom má prirodzené prostredie, v ktorom sa mu najlepšie darí. Ak naň nemáte podmienky, zvoľte iný druh dreviny. Okrem tradičných ovocných stromov môžete siahnuť aj po čisto estetických drevinách. V slovenských záhradách sa darí aj japonským čerešniam, predovšetkým sakure. Tá zvyčajne dorastá do výšky až 6 metrov a vyznačuje sa nádhernými kvetmi. Previsnutá sakura, naopak, rastie do 3 až 4 metrov, nie je náročná na starostlivosť a vydrží v takmer akejkoľvek pôde. Pokiaľ, samozrejme, nie je premokrená.

ceresna-kvety-ovocny-strom-konare-listy

Ďalším druhom z Japonska, ktorému sa u nás darí, je javor. Jeho koruna môže mať priemer až 3 metre. Listy sú krásne zelené a na jeseň sa sfarbia do žlto-červena. Na horúcom slnku sa však môžu spáliť. Preto je vhodné umiestniť ho v blízkosti iného vyššieho stromu, ktorý ho svojím tieňom ochráni.

javor-listy-les-konare-strom-drevo-priroda

Krásny efekt na záhrade vytvorí previsnutá breza. Táto špeciálna odroda brezy dorastá do výšky 2 až 3 metre. Podobne ako dve predchádzajúce dreviny ani breza nie je náročná na pôdu. Ak chcete dosiahnuť efekt padajúcej koruny vo forme kaskády, zastrihávajte ju počas prvých rokov. V prípade, že trpíte alergiami na kvitnúce stromy či trávy, a predovšetkým brezu, radšej zvoľte inú drevinu.

breza-kora-strom-listy-jesen-konare

K trendovým stromom v súčasti patrí aj katalpa. Má kompaktnú guľatú korunu a veľké srdcovité listy. Pri opadávaní nenarobia veľa neporiadku, pretože je ich málo a opadávajú postupne. Výhodou katalpy v záhrade je aj fakt, že odpudzuje komáre. To príde vhod najmä počas teplých letných večerov.

kvety-ovocny-strom-plody-obloha-listy

Zhrnutie: Predtým, než sa pustíte do vysádzania

  • Ak máte so záhradou väčšie plány, skúste sa poradiť so záhradným architektom. Pomôže vám skombinovať rastliny tak, aby si boli navzájom prospešné.
  • Stromy ideálne saďte na jar alebo na jeseň. Niektoré druhy s kompaktným koreňovým obalom môžete vysádzať počas celého vegetačného obdobia.
  • Stromy preferujú na svoj rast slnečné miesta. Voľte dreviny podľa typu pôdy, ktorý máte na svojej záhrade.
  • Dreviny saďte dostatočne ďaleko od domov alebo zastavaných plôch. Môže sa totiž stať, že koruna začne neskôr zasahovať do domu alebo korene narušia základy domu.

Predchádzajúci článokSvadba v prírode – tipy na drevené doplnky a dekorácie
Ďalší článokSeriál DRUHY DREVA: Romantika a odolnosť borovice
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno