Stromy sú neodmysliteľnou súčasťou sveta a odhodlane sprevádzajú ľudstvo na jeho ceste. Boli, sú a veríme, že aj naďalej zostanú monumentálnymi zástupcami rastlinnej ríše. Dejiny dosvedčujú, že spracovanie dreva zo stromov má odvekú tradíciu. Kedysi patrilo k materiálom s najväčším využitím, pretože jeho dostupnosť a vlastnosti – spracovateľnosť, sila, pevnosť, tvárnosť – ho predurčovali na veľké veci. Nečudo, že sa zapísalo do architektúry, kultúry či umenia a úplne prirodzeným spôsobom preniklo do dávnych skutočných aj mýtických príbehov.
Svetový strom
Lesy plné statných stromov zohrávajú dôležitú úlohu v mnohých ľudových rozprávkach a legendách. Jednou z nich je legenda o severskom svetovom strome yggdrasil. Svojimi hlbokými koreňmi, mohutným kmeňom a korunou rozprestierajúcou sa do nebies predstavoval pomyselnú os sveta a života, teda prepojenie medzi týmto svetom, ríšou pod ním aj ríšou nad ním. Jeho zobrazenie sa objavuje predovšetkým v nórskych dejinách, kde mal podobu obrovského jaseňa. O jaseni sa pritom celý antický starovek až do stredoveku hovorilo ako o strome, voči ktorému mali veľký odpor hady a ktorý mal schopnosť odpudiť satanské hadie plemä. Svetový strom nájdete aj v ďalších kultúrach – u Indov je to figovník a u starých Slovanov dub či lipa.
Symboly života, plodnosti a múdrosti
Vždyzelené stromy boli symbolom nehynúceho života. Listnaté stromy, na ktorých môžeme pozorovať striedanie ročných období, zas poukazovali na obnovu a znovuzrodenie po smrti. Stromy rodiace ovocie symbolizovali plodnosť a život.
V tradičných perzských a slovanských mýtoch môžete objaviť legendu o strome života, ktorý niesol plody všetkých rastlín sveta. Tento strom navonok vyzeral obyčajne, no jeho korunu strážilo mýtické stvorenie simurgh (simargl) vyobrazované ako bájny vták fénix alebo ako spojenie viacerých zvierat, najčastejšie leva, psa a dravého vtáka. Keďže sa nevedelo, o ktorý strom ide, Peržania nevykonávali výrub stromov. Slovania zase verili, že ten, kto úmyselne poškodí zdravý strom, do roka zomrie.
Symbolika stromu života ako prepojenia so všetkým vo vesmíre sa zachovala do dnešných čias. Typický strom s bohatou korunou a koreňmi (umiestnený v kruhu) často nájdete napríklad ako motív na príveskoch alebo rôznych bytových dekoráciách a doplnkoch.
„Stromy sú nekonečným úsilím zeme hovoriť k počúvajúcemu nebu.“
Rabíndranáth Thákur
Keltská mytológia
Stromy mali pre starých Keltov zásadný význam a boli pre nich vysoko posvätné. Verili, že v nich sídlia bohovia, a rôzne druhy stromov teda slúžili na rôzne mystické účely, ktoré im pomáhali v živote. Vytvorili dokonca aj vlastný „stromoskop“ – keltský horoskop, v ktorom máte podľa dátumu narodenia priradený strom. Akú symboliku stromom pripisovali? Niekoľko z nich si predstavme:
- Jelša symbolizovala rovnováhu medzi mužom a ženou.
- Breza mala schopnosť očisťovať a chrániť pred zlými duchmi.
- Borovica ako najstarší z druhov stromov symbolizovala večný život, prosperitu a plodnosť.
- Jabloň predstavovala lásku a plodnosť.
- Dub, v mnohých kultúrach považovaný za svätý strom, ktorý nemožno vyrúbať, bol symbolom pravdy a cnosti.
- Smrek mal podľa Keltov schopnosť preberať od ľudí choroby.
- Tis bol v staroveku symbolom smrti.
Noe a jeho archa
Príbeh Noemovej archy netreba v našich končinách nikomu zvlášť predstavovať. Vystupuje v ňom muž Noe, jeho rodina, zvieratá, celosvetová potopa a obrovská archa z cyprusového dreva, vymazaná smolou zvonka aj zvnútra, aby odolala sile vodného živlu. Jednoducho najväčší vtedajší „projekt“ z dreva. Loď s údajnou dĺžkou až 150 metrov vraj pristála na vrchu Ararat. Hoci sa už viackrát hovorilo o objavení jej pozostatkov, doteraz jej nález oficiálne potvrdený nebol. Nepochybne však bude naďalej pútať pozornosť a motivovať k výskumu, keďže o veľkej potope sa približne z rovnakého obdobia zachovali zápisy z množstva kultúr po celom svete.
Trójsky kôň
Ešte si pamätáte, ako ste sa v škole učili o takmer nedobytnej Tróji na území dnešného Turecka? Trójska vojna už trvala príliš dlho a Grékom na čele s Odyseom sa nedarilo prekonať hradby Tróje. Prišli s nápadom, ktorý by sme mohli označiť za dokonalú zákernú zradu. Grécki vojaci vyrobili nadrozmerného dreveného koňa, ktorého postavili pred brány Tróje. Keďže sa grécke vojsko medzitým zdanlivo dalo na ústup, zvedaví Trójania sa odvážili pristúpiť ku koňovi a odtiahli ho za hradby. V jeho útrobách však už čakali grécki vojaci spolu s Odyseom, ktorí v noci premohli stráž na bráne a vpustili za hradby ďalších svojich vojakov. Osud Tróje bol spečatený…
Ukážka neporaziteľnosti
Ako stromy, tak aj rozličné predmety z dreva zohrávajú v rôznych príbehoch nezastupiteľnú rolu. Určite poznáte napríklad povesť, v ktorej si dal kráľ Svätopluk pred smrťou zavolať svojich troch synov. Do rúk im dal zväzok troch drevených prútov, aby ho zlomili, no nepodarilo sa im to. Následne dal zväzok rozviazať a každý zo synov mal zlomiť jeden prút. To bola úloha, samozrejme, ľahká. Na prútoch tak Svätopluk demonštroval, aká dôležitá je svornosť synov a v čom spočíva ich sila.
Najznámejší tesár
Jozef Nazaretský, manžel Panny Márie, bol tesár. Ako svätý sa stal patrónom rezbárov, tesárov, stolárov a robotníkov. V období, keď žil, sa drevo využívalo na výrobu pluhov, nábytku, domov a na typické terasovité strechy. Svojmu remeslu priučil aj dospievajúceho Ježiša. Symbolika stromov a dreva sa v kresťanstve vyskytuje v mnohých podobách – od stromu života v rajskej záhrade až po drevo na kríži, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš. Drevený kríž predstavuje silný symbol, ktorý je v tradičnej drevorezbe interpretovaný najčastejšie.
Na záver…
O stromoch a dreve koluje mnoho legiend a sú súčasťou rôznych príbehov. Niektoré pripisujú stromom schopnosť hovoriť, ďalšie ich označujú za sídlo duchov a božstiev. Máte chuť objať mohutný strom, ktorý ste objavili na prechádzke? Urobte to. Robili to aj naši dávni predkovia. Stromom prúdi veľké množstvo živej energie a v jeho blízkosti sa môžete cítiť pokojnejšie a uvoľnene. Ak sa chystáte vytvoriť z dreva výrobok, myslite na to, že ide o vzácny živý materiál, ktorý si zaslúži, aby sme s ním pracovali s rešpektom.