Pri natieraní drevených plôch máte nespočetné možnosti. Jednak si môžete vybrať z rôznych druhov náterov, jednak máte na výber z veľkého množstva rôznych odtieňov, ktoré si k tomu viete ešte aj namiešať podľa vlastného gusta. Ktoré odtiene dreva sú pri natieraní tými najobľúbenejšími? Nielen o tom, ale aj o ďalších zaujímavostiach z danej oblasti hovoria nasledujúce riadky.

Z koľkých odtieňov dreva máme pri natieraní na výber?

50 odtieňov dreva berte skôr ako pracovný či metaforický názov. Odtieňov dreva môže byť totižto v skutočnosti omnoho viac. A každý je pritom jedinečný a nádherný. Každý má svojský charakter, pričom dokáže dreveným plochám dodať originalitu v tom pravom slova zmysle. Stolom, skriniam či hocakému inému nábytku či výrobkom z dreva dodajú rôzne odtiene požadovaný ráz.

Vedeli ste, že odtieň, ktorý jeden výrobca označuje napríklad za orech, môže byť od orecha druhého dodávateľa odlišný? Samozrejme, platí to aj v prípade iných názvov odtieňov. Okrem toho, jeden vám nemusí chytiť automaticky rovnako na dve rozdielne drevené plochy. Aj preto berte vzorkovnice náterov vždy s rezervou a najmä pred natieraním veľkých plôch, kde vám obzvlášť záleží na dosiahnutí konkrétneho sfarbenia dreva, si daný odtieň radšej vyskúšajte na nejakom malom kúsku.

natieranie dreva

Najsvetlejšie vs. najtmavšie odtiene dreva

Ako sa hovorí, proti gustu žiaden dišputát. A presne to isté sa dá aplikovať aj na odtiene dreva. Pri natieraní drevených plôch máte na výber aj zo svetlejších, aj z tmavších odtieňov. Konkrétnym odtieňom sa tak viete reálne priblížiť k farbám tých predmetov, ktoré už máte doma. Prípadne nimi dokážete vytvoriť aj vkusný kontrast. Ako svetlé, tak aj tmavé odtiene majú svoje výhody:

Svetlé odtiene dreva

  • miestnosti dodajú jas a vzdušnosť,
  • opticky zväčšia priestor,
  • prípadné poškodenia dreva (ako napríklad škrabance) sú menej viditeľné,
  • sú vhodné do neformálnejších priestorov.

Tmavé odtiene dreva

  • miestnosti dodajú dramatickosť a podtón luxusu,
  • prispejú k intímnej a príjemnej atmosfére,
  • pôsobia sofistikovane a elegantne,
  • sú vhodné do formálnejších priestorov.

tmavá stena z dreva

V každom prípade, čo sa týka najsvetlejších a najtmavších odtieňov náterov, za zmienku stojí napríklad borovica a eben. Zatiaľ čo borovica patrí k najsvetlejším, eben je tým jednoznačne najtmavším – vyznačuje sa čiernou farbou. O čosi bledším, no stále poriadne tmavým odtieňom dreva, je tmavohnedý palisander.

Pri natieraní dreva sa však nemusíte obmedzovať len na klasické drevné odtiene. K dispozícii sú aj lazúry s nápaditejšími farbami, ako napríklad modrá, zelená, sivá či červená, takže natieraný predmet viete zladiť prakticky s čímkoľvek.

vzorkovnica farieb, Belinka Lasur od firmy Helios
Rôzne odtiene lazúry Belinka Lasur. Zdroj: heliosfarby.sk

Ktoré odtiene dreva sú tie najobľúbenejšie?

To je otázka, na ktorú sa nedá vytiahnuť odpoveď len tak z rukáva. Naše tvrdenie musí byť v tomto prípade niečím relevantne podložené. A práve preto sme sa opýtali odborníka:

„Vo všeobecnosti sa predáva všetko od bezfarebnej až po eben. Samozrejme, najobľúbenejšie, najpoužívanejšie a zároveň najžiadanejšie odtiene dreva sú dub, tík a borovica. Obľube sa tešia aj ďalšie, ale v menších množstvách ako tieto tri zmieňované,“ prezradil pán Ján Hranica, vedúci maloobchodnej predajne Helios.

Zapamätajte si: Bezfarebné laky, lazúry a oleje sú perfektnou voľbou v rámci snahy zachovať prirodzený odtieň vami natieraného druhu dreva. Zároveň nechávajú vyniknúť jeho štruktúru a kresbu.

aplikácia oleja na drevo

Miešanie odtieňov

Aj napriek tomu, že každý z odtieňov dreva je, ako sme vyššie spomínali, svojím spôsobom unikátny a nádherný, jednotlivé odtiene sa ešte dajú aj miešať. Prečo to vôbec robiť, vysvetľuje pán Hranica:

„Jednotlivé odtiene sa dajú medzi sebou miešať, v dôsledku čoho vznikajú tie najzaujímavejšie a najkrajšie odtiene. Bohužiaľ, kvôli urýchľovaniu procesov zákazníci túto možnosť príliš nevyužívajú.“

Čo z toho vyplýva? Keď sa chcete odlíšiť či už od susedov, alebo od hocikoho iného, namiešajte si váš vlastný odtieň dreva. Dosiahnete tak netradičné zafarbenie, ktoré neuvidíte len tak niekde na ulici. A pýtate sa – ako na to? Nuž, v tomto prípade sa fantázii skutočne medze nekladú. Skúšajte rôzne pomery odtieňov, experimentujte a tešte sa z výsledkov. Pamätajte však na to, že pri miešaní farieb je veľmi dôležité kombinovať vždy úplne rovnaký druh náterovej látky, čo sa týka chemickej bázy aj rozpúšťadla. V opačnom prípade môže dôjsť k tomu, že sa náterové látky nezmiešajú dobre alebo vôbec, prípadne bude výsledný náter veľmi problematicky zasychať a podobne.

Predchádzajúci článokVybrať si kuchynskú linku z masívu alebo drevotriesky?
Ďalší článokBúdky na hniezdenie – ako ich zhotoviť?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.