Sú prirodzenou súčasťou parkov, ulíc či zalesnených plôch v mestách. Klasické vtáčie búdky nahrádzajú nedostatok vhodných drevín, kde sa môžu vtáčie páry zahniezdiť a vychovávať ďalšie generácie. Štebotavým operencom môžeme pomôcť aj individuálne. Zhotovenie búdky na hniezdenie je jednoduché – zvládnete ho hravo aj spolu s deťmi, no je potrebné myslieť na niekoľko dôležitých zásad.

Ponúkajú im bezpečnosť a možnosť starať sa o svoje mláďatá – vtáčie búdky využívajú najmä spevavce, ktoré voláme dutinové hniezdiče. Najmä v mestách a ich okolí je pre úbytok stromov veľký nedostatok prirodzených miest na hniezdenie a vtáky tak hľadajú vhodné alternatívy. Ak si chceme aj naďalej užívať ich prenikavý štebot, musíme im pomôcť.

Pozor na to, čo zhotovujete

Ľahko sa môže stať, že laik si pri zhotovovaní vtáčej búdky zmýli vhodné miesto na hniezdenie s kŕmidlom. Vtáčia búdka však neslúži na prikrmovanie vtáctva. Neodporúča sa preto vyrábať také búdky, ktorých súčasťou bude aj priestor na krmivo či vodu. Ak chceme operencom pomôcť aj v tejto oblasti, môžeme na inom mieste v záhrade vytvoriť kŕmidlo a napájadlo, na ktoré si zvyknú.

Rozmery sú dôležité

Sýkorky, brhlíky, škorce, vrabce, žltochvosty, ale aj červienka, ďateľ či trasochvost. Práve tieto druhy vtákov vídame v našich vtáčích búdkach. Ich prirodzeným útočiskom sú dutiny stromov a miesta na hniezdenie vytvorené ľuďmi vítajú ako plnohodnotnú náhradu. Práve adekvátna náhrada prírodného hniezda je pre zhotoviteľa búdky najväčšou výzvou.

zhotovovanie búdky

Problém začína už pri veľkosti otvoru, ktorým vtáky vchádzajú dnu. Od jeho priemeru sa odvíja aj to, aký vtáčí druh sa napokon v búdke zahniezdi. Napríklad, drobné druhy sýkoriek vyhľadávajú búdky s otvormi s priemerom 28 mm, škorec však potrebuje 50-milimetrový vstup. Väčšine spevavcov vyhovuje 30 až 35-milimetrový priemer.

Základom je, aby sa cez vletový otvor dostal len „nájomca“ búdky, a nie nebezpečné predátory. Rovnako dôležité sú aj rozmery vnútornej časti, ktoré tiež závisia od konkrétneho druhu vtáka. Všeobecnou zásadou je, aby dĺžka medzi dolným okrajom vletového otvoru a dnom búdky bola približne 15 centimetrov.

Rada: Pokiaľ staviate búdku pre konkrétny druh vtáčika, odporúčame zistiť si na internete alebo v odbornej literatúre presné informácie o vhodných rozmeroch, ktoré danému druhu vyhovujú.

O búdku sa treba starať

Vtáky sa, našťastie, nepozerajú na štýl či materiál, z ktorej je ich nový domov postavený. Pri zhotovovaní búdky na hniezdenie si teda môžeme zvoliť z viacerých možností. Môžete použiť plast, no v popredí je stále drevo. Klasickou náhradou za prirodzené prostredie je klátiková búdka, ktorá má tvar stromu. Je však zároveň zložitejšia na výrobu, keďže vnútro klátika je nutné vydlabať.

búdka z klátika

Oveľa bežnejším je doskový variant, ktorý je jednoduchý na vyhotovenie. Stačí niekoľko pozbíjaných dosiek a búdka je na svete. V každom prípade je dôležitá aj následná starostlivosť. Spevavec si do dutiny naznáša rôzne kúsky dreva, suchej trávy, slamy či machu a na takto vytvorenom hniezde znesie vajíčka. Keď celá vtáčia rodinka príbytok po lete opustí, ostáva po nich, samozrejme, neporiadok. Preto sa po každom hniezdení odporúča búdku skontrolovať, vyčistiť a v prípade potreby aj opraviť.

výroba búdky

Zapamätajte si

Nech si už vyberiete vtáčiu búdku akéhokoľvek tvaru, materiálu, farby či veľkosti, spravíte dobrý skutok. Ornitológovia dlhodobo upozorňujú, že aj taká jednoduchá vec, akou je búdka na hniezdenie, dokáže významne poslúžiť v udržiavaní populácie mnohých druhov, ktoré by bez takejto pomoci neprežili.

Tipy a rady pri zhotovovaní vtáčej búdky

  • Najväčšie využitie majú búdky na jar, v čase hniezdenia. Búdku je preto vhodné zavesiť už na konci jesene, alebo úplne na začiatku jari.
  • Vnútro búdky je lepšie nenatierať. Nevhodný náter bude na „obyvateľov“ búdky pôsobiť agresívne. Ako ochranu búdky zvonka môžete použiť napríklad lazúru Belinka Exterier v dvoch vrstvách. Ide o ekologickú lazúru bez zápachu a na vodnej báze.
  • Búdku môžeme zavesiť akokoľvek, podstatné však je, aby bola naklonená dopredu.
  • Vtáky obľubujú tie búdky, ktorých otvor je otočený na východ, prípadne juhovýchod.
  • Búdka musí byť umiestnená na mieste, kam nemá prístup človek či predátory.
  • Bidielko pod vletovým otvorom nie je nutné, vtáky ho nepotrebujú, poskytuje skôr príležitosť pre predátorov.
  • Podstatná je strieška. Mala by byť dostatočne pevná, mierne naklonená a odolná voči poveternostným podmienkam.
  • Vzhľad búdky je ideálne voliť nenápadný, prirodzený prírodný, aby čo najviac splynul s prostredím. Búdka tak nebude zbytočne lákať predátorov.
Predchádzajúci článok50 odtieňov dreva: spoznajte tie najobľúbenejšie
Ďalší článokSeriál DRUHY DREVA: Javor horský a mliečny
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.