Rebrík má široké praktické využitie. Keď doslúži svojmu pôvodnému účelu, môžete ho použiť ako dekoráciu. Je to jeden z osvedčených spôsobov, ako dodať domovu rustikálny vzhľad. Použitie rebríka v interiéri sa však neobmedzuje len na vintage štýl, pri správne zvolenom type dokonale doplní aj moderný interiér.

Tento dôvtipný vynález nám uľahčil život v mnohých smeroch, používajú ho stavbári, maliari, záhradníci a v rôznych podobách ho nájdeme v mnohých domácnostiach. Kto presne vynašiel prvý rebrík, nevieme. Jeho vznik však môžeme datovať do obdobia spred niekoľkých desiatok tisíc rokov. Rebrík, po ktorom sa snažia dostať ľudia k medovým plástom divých včiel, je dokonca súčasťou starodávnej jaskynnej maľby neďaleko Valencie v Španielsku. Pochádza z obdobia medzi paleolitom a neolitom.

Predpokladá sa, že prvé rebríky boli vyrobené z dreva, respektíve z vetiev stromov a pospájané povrazmi či lianami. Dnešné drevené rebríky sa spájajú začapovaním šteblíkov (priečok) do nosných častí, pričom proti rozídeniu do strán sa používajú dlhé skrutky – svorníky. Až v posledných sto rokoch sa objavili aj kovové varianty tohto užitočného pomocníka, ktoré nahradili drevo.

Rebrík a jeho dekoratívne využitie

Rebrík ako interiérová dekorácia môže mať viacero podôb. Buď využijete starý nepoužívaný rebrík, ktorý pretvoríte do želanej podoby, alebo si kúpite hotovú drevenú dekoráciu, prípadne si ho vyrobíte svojpomocne.

Kde všade a na čo všetko sa dá napríklad využiť?
  • v obývačke ako dekorácia, na ktorú prevesíte deky alebo zavesíte svetielka
  • v chodbe ako stojan na odkladanie kabeliek či topánok
  • v kúpeľni na zavesenie uterákov
  • v kuchyni na odkladanie riadu
  • v spálni namiesto nočného stolíka alebo ako vešiak na šaty
  • ako stojan na knihy a kvety
  • vodorovne zavesený na strope ako dekorácia alebo svietidlo

Jednoduchý drevený rebrík

Drevený rebrík môžete použiť v interiéri samostatne, teda bez doplnkov a dekorácií, a sám osebe bude pôsobiť štýlovo. Dá sa však použiť aj v kombinácii s ďalšími dekoráciami či ako policový regál – všetko závisí len od šírky, resp. spôsobu vyhotovenia stupienkov (šteblíkov). Ak rebrík opriete o stenu a pripevníte naň drôtené košíky, prípadne iné nádoby, zväčšíte si tak úložný priestor. Alebo okolo neho jednoducho omotajte svetelné LED drôtiky či reťaze so žiarovkami. Najčastejšie kúpite takéto modely z bukového, akáciového, tíkového či bambusového dreva. Z dvoch jednoduchých rebríkov, ktoré spojíte v dolnej časti pevnými doskami a v hornej zase drevenou tyčou, môže vzniknúť napríklad zaujímavý stojanový vešiak na oblečenie.

Vodorovne zavesený rebrík pripevnený k stropu je výrazným interiérovým prvkom, na ktorý môžete pripevniť dekoračné žiarovky visiace z káblov. Ak si ho zvolíte do kuchyne nad kuchynský ostrovček, skúste naň zavesiť panvice či hrnce, alebo zväzok sušených byliniek. Na drevený rebrík pripevnený na stenu môžete zase umiestniť obrázky či rodinné fotografie. Fantázii sa v tomto prípade medze nekladú.

Zdroj: meinelampe.de

Dvojitý rebrík

Drevený dvojitý rebrík v tvare písmena A sa pri troche kreativity môže zmeniť na poličku na knihy či iné objemnejšie doplnky. Pri takomto projekte budete potrebovať dosky, ktoré pripevníte na priečky rebríka. Potom na ne stačí už len umiestniť zvolené dekorácie. Výborne poslúži aj ako stojan na kvety či už do interiéru, na balkón, alebo na terasu. Využiť ho však môžete aj prakticky, napríklad v kúpeľni na uteráky, v kuchyni na potraviny a podobne.

Rada do kúpeľne:

Vo vlhkom prostredí kúpeľne potrebuje rebrík špeciálnu úpravu. Odporúčame natrieť ho buď olejom Belinka Oil Interier (ten je celkovo vynikajúci aj do iných častí interiéru), alebo použite napríklad kombináciu impregnácie Belinka Impregnant a lazúry Belinka Lasur.

Doma vyrobený rebrík

Štýlový rebrík bude v interiéri jedinečným kúskom, zvlášť ak si ho vyrobíte sami. Ak potrebujete do spálne nemého sluhu, ktorého zahrniete oblečením, dizajnový rebrík bude skvelou alternatívou modelov, ktoré dostanete bežne kúpiť v obchode. Stavte na drevo, a to buď svetlé, ako napríklad borovica, smrek či lieska, alebo o niečo tmavšie, ako je buk či dub. S tvrdším druhom dreva sa vám bude trochu horšie pracovať, no váš výrobok bude odolnejší.

Ak si vyberiete napríklad surové lieskové palice, drevo zbavte kôry a nechajte ho vysušiť. Na bočné nohy jednostranného rebríka zvoľte dva kusy dreva v požadovanej dĺžke a priemere, palice na schodíky si môžete vybrať aj s rôznym priemerom a pripevnite ich od najtenšej po najhrubšiu. Pomocou brúsneho papiera vybrúste drevo dohladka a na finálne poskladanie použite skrutky.

Ak chcete mať ich hlavičky skryté, zavŕtajte okolo diery približne milimeter až dva hlboko väčším vrtákom. Skrutku potom zatiahnite – skryje sa v dreve. Ak sa vám nechce používať skrutky, schodíky môžete na dekoratívny rebrík pripevniť špagátom. Nosnosť schodíkov síce nebude veľká, ale na ľahšie dekorácie či svetelné reťaze bohato postačí.

Tip na záver:

DIY rebrík ošetrite bezfarebnou lazúrou, vďaka ktorej zostane štruktúra dreva viditeľná, alebo ak chcete docieliť zladenie so zvyškom zariadenia v interiéri, zvoľte lazúru s vyhovujúcim farebným odtieňom. Použiť môžete napríklad Bori tenkovrstvovú lazúru. Pokiaľ ste rekonštruovali starý rebrík, ktorého drevo už nie je na pohľad pekné, natrieť ho môžete krycou farbou – vhodný je napríklad Tessarol akrylový email satén.

Predchádzajúci článokViete, že drevo odolá aj vysokej vlhkosti?
Ďalší článokFOTOPOSTUP: Ako na záhonový plôtik z dreva
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)