Drevo je očarujúci materiál, ktorému to pristane v prirodzenej podobe aj v novom šate. Ak sa chcete vyznať vo vzorkovnici náterov, položte si nasledujúcich päť otázok, aby ste vedeli, po akom produkte máte siahnuť.
Chcete ponechať drevu prirodzenosť?
Nezameniteľná kresba dreva je jedným z dôvodov, prečo ľudia tento materiál milujú. O výbere vhodného náteru na drevo nerozhodujú len vlastnosti podkladu a veľkosť natieranej plochy, ale aj to, čo očakávate od výsledku. Ak chcete zvýrazniť kresbu dreva a zároveň ho ochrániť voči vode a poveternostným vplyvom, použite tenkovstvovú lazúru. Je vhodná pre drevo použité v interiéri aj exteriéri. Dôležitou vlastnosťou lazúr je ich paropriepustnosť a jednoduchá renovácia staršieho náteru. Drevo v interiéri zároveň ochránia pred mastnotou a tiež pred chemikáliami v čistiacich prostriedkoch.
Chcete natierať poškodené drevo?
Poškodené drevo alebo drevo so zvyškom pôvodného náteru si vyžaduje lazúru na drevo s alkydovými živicami. Ideálne je však starý náter odstrániť zoškrabávaním špachtľou, elektrickou brúskou alebo opaľovaním. Takto upravený povrch stačí už len zbaviť prachu.
Chcete lesk alebo mat?
Každá vrstva náteru vytvorí na podklade vrstvu filmu. Pri matných náteroch je jemná štruktúra natretého povrchu taká nepravidelná, že rozptyľuje svetlo do všetkých smerov. S lesklým lakom oproti tomu dosiahnete zrkadlové plochy. Lesklý vzhľad povrchu dodá aj lak, ktorý zaručí veľkú mechanickú odolnosť. Drevo bude vďaka nemu odolné aj voči jemným čistiacim prostriedkom a bežným škvrnám v domácnosti.
Náš tip
Interiérová lazúra Belinka Interier je bez nepríjemného zápachu a je mechanicky odolnejšia ako obyčajné lazúry. Nezľaknite sa mliečneho filmu pri natieraní, ide o vodnú disperziu mliečneho vzhľadu, ktorá sa po vysušení stane transparentnou. Viac o nej sa dozviete tu: https://www.farlesk.sk/c/detske-hrackydrevo/belinka-interier-lazura.
Chcete mať dokonale zladený interiér?
Každý sa občas rád zahrá na dizajnéra. K zladenému interiéru patrí aj ladenie odtieňu dreva. V tomto prípade budú nápomocné profesionálne vzorkovnice farieb na drevo. Výhodou farebne tónovaných lazúr je, že drevo lepšie ochránia pred UV žiarením. Pri prvej vrstve náteru môžu prísť obavy, či ste vybrali správny odtieň. Nezúfajte, až druhá vrstva ukáže skutočný odtieň a postará sa o ochranu dreva. Finálnu farebnosť ovplyvňujú aj uhol a intenzita dopadajúceho svetla, preto sa vnímanie farby môže meniť od svetlejšej po tmavšiu.
Chcete v exteriéri dosiahnuť odolnosť dreva?
Drevo nájde svoje využitie v exteriéri v podobe altánkov, plotov, terás a iných drevených prvkov. Základom je použiť správny druh dreva s prirodzene vyššou odolnosťou, z drevín dostupných v našich zemepisných šírkach sú to napríklad dub, červený smrek alebo agát. Ich maximálnu ochranu zaručí použitie uceleného systému ochrany dreva. Vonkajší náter na drevo musí odolávať predovšetkým vplyvom počasia a UV žiarenia. Najväčšími nepriateľmi dreva v exteriéri sú voda a vlhkosť, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre huby, plesne, riasy aj drevokazný hmyz.
Náš tip
Prvým krokom je nanesenie impregnácie. Je redšia ako povrchový náter, takže preniká čo najhlbšie dreva. Je vhodné zaobstarať si impregnáciu s biocídom, ktorá je určená na exteriérové drevo. Takáto impregnácia chráni drevo pred drevokazným hmyzom, plesňami a černaním. Toto všetko nájdete v plechovke Helios BORI impregnácie s biocídom W: https://www.farlesk.sk/c/ochrana-proti-plesniam/helios-bori-impregnacia-s-biocidom-w. Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Samotná impregnácia však drevu neposkytuje dostatočnú ochranu, takže k sebe vyžaduje povrchový náter, ktorý bude drevo v exteriéri chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Exteriérové nátery na drevo obsahujú odolné pigmenty, špeciálne UV absorbéry a nano-filtre. Na toto slúži napríklad BORI laková lazúra UV extra: https://www.farlesk.sk/c/tatransky-profilexterier/bori-lak-lazura-uv-extra.