Drevo je univerzálny materiál, ktorý si nájde miesto v každej časti interiéru. Môže mať rôzne podoby – od dominantných kusov nábytku, až po drobné dekorácie. Ktoré drevené kúsky s nálepkou ikona či must-have spríjemnia váš domov?
Za jedným stolom
Je dominantou jedálne alebo kuchyne spojenej s obývačkou. Stretáva sa pri ňom celá rodina. Predstavuje symbol rodinnej súdržnosti. Jedálenský stôl patrí medzi najdôležitejšie kusy nábytku v domácnosti. Ak si vyberiete masívne drevo, stôl bude pôsobiť teplo a útulne. Moderné verzie jedálenského stola môžu mať klasické nohy nahradené kovovými podnožami, zvyčajne v čiernej práškovej farbe. Overenými a nadčasovými druhmi dreva na použitie v doske z masívu sú európsky dub, americký čierny orech a tropické tíkové drevo. Jedálenský stôl vám môže vyrobiť miestne stolárstvo alebo môžete jeho kúpou podporiť slovenských výrobcov, ktorí sa špecializujú na nábytok.
Jedinečnosť ohýbaného dreva
Ručne ohýbaný nábytok bol kedysi v Československu súčasťou mnohých domácností. V českej Bystřici pod Hostýnem sa vyrába ohýbaný nábytok najdlhšie na svete – už od roku 1861. V súčasnosti ho môžete registrovať pod značkou TON. S preslávenou nemeckou značkou THONET ju spája nielen rovnaká technológia, ale aj zakladateľ výroby Michael Thonet. Drevené stoličky v klasickom dizajne, ľudovo zvané „thonetky“, sú nielen ikonickou záležitosťou, ale aj investíciou, ktorá prežije generácie. Napríklad taká stolička číslo 14 bola prvýkrát predstavená už v roku 1859 a dodnes sa jej vo svete predalo viac ako 80 miliónov kusov.
Drevení operenci
Drevený Eames House Bird je dizajnovou ikonou už od roku 1950. Vtedy ho navrhli manželia Charles a Ray Eamesovci. Čierna soška vtáčika je považovaná za jeden z najcennejších objektov amerického umenia a jeho ladná čierna silueta z neho robí nadčasový dekoratívny prvok. Okrem načierno namaľovaného jelšového dreva je dostupný aj v prírodnom orechovom dreve. Do ríše operencov zašiel po inšpiráciu aj islandský dizajnér Sigurjón Pálsson. Pre značku Normann Copenhagen vytvoril dreveného Bahňáka – dekoráciu Shorebird z dubového dreva na troch nožičkách (teda skôr dvoch nohách a zobáku) a stvoril ďalšiu drevenú ikonu.
Na kuchynskej linke
V okolí Nitry ho poznajú ako dienko, na Spiši zase ako drnko, na Gemeri lopár a Záhoráci mu nepovedia inak ako pístek. Šarišania majú svoje denko, ale známe je aj hornošarišské pomenovanie šajbík. V niektorých domácnostiach je to vál, tabla či lopatka. O čom je reč? O drevenej doske na krájanie, ktorú nájdeme v každej kuchyni. Okrem úžitkovej funkcie má najnovšie aj tú estetickú. Drevený lopár už nemusíte viac schovávať, vystavte ho v kuchyni! Je pritom jedno, či pôjde o ručne vyrábaný lopár zo starého dreva, dizajnový lopár, ktorý spája drevo a mramor alebo obyčajný akáciový z domácich potrieb. Zaveste ho na háčik alebo oprite o kuchynskú zástenu. Hlavne, aby bol na očiach.
TIP
O drevené kuchynské pomôcky sa nezabudnite starať. Ideálne sú pre ne prírodné oleje, ktoré ochránia drevo a sú šetrné k zdraviu a životnému prostrediu.
Kombinácia prírody a inovácií
Drevo môžeme hľadať aj na takých produktoch, akými sú svietidlá. Príkladom inovácií je fínska značka Tunto, ktorá v mestečku Järvenpää vyrába nadčasové svietidlá kombinujúce starostlivo vybrané drevo, najmodernejšie LED a OLED technológie a intuitívne dotykové spínače.
Za celým príbehom tejto značky môžeme hľadať stolnú lampu LED1 z brezového, dubového alebo orechového dreva, ktorá získala prestížne ocenenia od Red Dot Design Award až po Good Design Award. Drevená lampa využíva intuitívne dotykové ovládanie s tromi úrovňami intenzity svetla a hodí sa do ktorejkoľvek miestnosti interiéru.