Príroda nám poskytuje légie drobných bojovníkov pripravených kedykoľvek ochrániť naše záhony a sady. Užitočný hmyz však zo záhrad mizne z roka na rok rýchlejšie. Existuje jednoduchý spôsob, ako ho prilákať naspäť. Ako vyrobiť hmyzí hotel – útočisko, kde môžu osamelé včely, lienky, motýle či zlatoočky „zložiť hlavu“?
Hmyzí hotel – alebo, ak chcete, v menšom a útulnejšom označení hmyzí domček – nie je ničím iným, ako umelou hniezdnou štruktúrou, ktorá poskytuje úkryt pre dôležitý opeľujúci a dravý hmyz. Na jeho skonštruovanie sa používa množstvo bežne dostupných rastlinných materiálov a zvyškov, z ktorých väčšinu nájdete aj vo vašej záhrade alebo nazbierate už pri jednej prechádzke do blízkeho lesíka či parku.
Prečo je hmyzí hotel nielen na záhrade dobrým nápadom?
Intenzívne poľnohospodárstvo, rozšírené používanie pesticídov a vytváranie urbanizovaných prostredí prispievajú k tomu, že každý rok ubudne na svete takmer percento (presne 0,92 percenta) pozemného hmyzu. V biomase hmyzu tak došlo za posledných 30 rokov k poklesu až o štvrtinu a tento negatívny trend má rastúci charakter.
Hmyz je pritom nevyhnutný pre udržanie ekosystémov:
- podieľa sa na aktívnom opeľovaní rastlín,
- pomáha s rozkladom a recykláciou rastlinných zvyškov,
- je potravou pre vtáctvo a obojživelníky,
- v neposlednom rade sa užitočné druhy hmyzu dokážu efektívne popasovať s tými druhmi, ktoré my ľudia označujeme za škodce.
Ak v posledných sezónach prehrávate boj s voškami a máte slabú úrodu aj napriek stabilnému kvitnutiu, je čas posilniť ekosystém tým najprirodzenejším spôsobom – prilákaním väčšieho množstva opeľovačov a dravcov z ríše hmyzu, aby opäť nastolili rovnováhu.
Akú návštevu v hmyzom domčeku očakávať?
- Včely samotárky: Jeden z najužitočnejších, no zároveň najpodceňovanejších opeľovačov. Sú dokonca usilovnejšie ako včely medonosné. Vyhovuje im príbytok v podobe úzkych dutých štrbín, priemerom podobných ich telu (duté bambusové stonky, štrbiny v tehlách, navŕtané hladké otvory do kmeňov s priemerom 3 – 10 mm).
- Lienky: Patria k najkrajším hmyzím dravcom. Už jedna lienka dokáže za deň skonzumovať až 90 vošiek, veľmi pažravé sú však aj nevábne vyzerajúce larvy lienok. V hmyzom domčeku majú rady štrbiny a suché lístie.
- Zlatoočky: Sieťokrídly, neónovo zelený, na pohľad jemný hmyz je vo svojom larválnom štádiu obrovským požieračom vošiek (100 – 600 vošiek za deň). V hmyzom domčeku vyhľadáva škáry a kôru stromov na prezimovanie.
- Motýle: Krásne motýle prilákate na záhradu kvitnúcimi záhonmi. Patria k najkrajším opeľovačom. V domčeku im pripravte doštičkou uzatvorený priestor s podlhovastými štrbinami veľkosti cca 5 mm × 60 mm.
- Ucholaky: Konzumujú rastlinné zvyšky, uhynutý hmyz a podobne ako lienky a zlatoočky nepohrdnú ani voškami. V hmyzom domčeku im vyhovujú tienisté miesta v jeho spodnej časti. A len poznámka na okraj: Nie, títo „strašiaci“ ozaj neprepichujú ušné bubienky.
Hmyzie hotely, hmyzie domčeky a šikovné recyklovanie
Ľuďmi skonštruovaný príbytok pre hmyz môže mať rôzne podoby. Najviac sa udomácnili na mieru vytvorené konštrukcie z drevených dosiek v typickom tvare domčeka so sedlovou strechou. Ako to už pri dome alebo hoteli býva zvykom, nesmú chýbať poschodia a izby. Typickým poznávacím znakom hmyzieho hotela je tak nielen jeho účelnosť, ale aj veľmi príjemná estetika. Na nejednej záhrade pútajú pozornosť a prirodzene vzbudzujú záujem o hmyz aj u detí a dospelých, ktorí z neho ešte donedávna mali veľké obavy.
Ak sa rozhodnete pre svojpomocnú výrobu hmyzieho domčeka, môžete sa vybrať cestou recyklácie alebo realizácie projektu presne na mieru. Základom pre hmyzí domček je pevná strecha, rám a pevná zadná stena. Veľmi dobre tak môžu poslúžiť hlbšie drevené zásuvky z vyradeného stola alebo komody, do ktorých už iba zmajstrujete vnútorné členenie. Projektom „za pár minút“ sú duté bambusové stonky husto naukladané do starých plechoviek. Stačí ich bezpečne rozmiestniť po záhrade a včely samotárky si do nich už cestu nájdu.
Do ovocného sadu sa už zíde hmyzí hotel vo väčších rozmeroch. Aby ste nemali problémy s jeho stabilitou alebo umiestnením, využite napríklad na seba poukladané palety. Do medzier vložte vhodné prírodniny, staré tehly s pórmi (voštinové tehly) aj užšie polienka s predvŕtanými otvormi.
Ako vyrobiť hmyzí hotel – základný návod
Nadšenie pre vytvorenie hotela pre hmyz môže prísť zo dňa na deň. Je to presne ten projekt, pri ktorom sa veľké odhodlanie mení na úspešný výsledok. Na úvod si dobre premyslite rozmery, následne si pripravte všetko potrebné a práca pôjde od ruky.
Čo môžete na výrobu hmyzieho hotela použiť:
- drevené dosky na vytvorenie pevného rámu, priečok a strechy,
- tenká, tvrdá drevovláknitá doska na zadnú stenu,
- kúsky ohybných šindľov na pokrytie strechy,
- prírodný výplňový materiál – navŕtané polienka (s hladkými otvormi o priemere 3 – 10 mm), suchá kôra zo stromov, duté bambusové stonky, suché steblá (slama), suché listy, kúsky starých tehál, suché konáriky, šišky, malé terakotové kvetináče…
Najskôr precízne vymerajte diely na obvodovú konštrukciu. Zostavte rám a pod sklonom pripevnite dosky tvoriace strechu. Každý domček potrebuje izbičky, preto pokračujte s vymeriavaním a inštalovaním priečok. Ak všetko pekne lícuje a hmyzí domček získal stabilitu, je čas na vyplnenie vzniknutých miestnôstok prírodninami. Čím rozmanitejší materiál, tým viac rôznorodého hmyzu domček priláka. Pri práci sa vyhýbajte lepidlám a podľa možnosti používajte čo najsuchšie „plnivo“, aby sa v domčeku nerozmnožili huby, plesne a roztoče.
Tip pre vás:
Na výrobu hotela sa dá použiť aj kôra stromov. Vzniknúť tak môžu nevšedné, no vskutku originálne domčeky, ktoré budú nielen užitočným útočiskom hmyzu, ale aj krásnym doplnkom záhrady.
Potrebuje hmyzí domček ochranný náter?
Hmyzí domček je umiestnený v záhrade, kde je vystavený vplyvu vlhkosti a poveternostným podmienkam. Je teda zrejmé, že im časom začne podliehať. Hoci sa môžete stretnúť s názorom, že na príbytky pre hmyz nie je potrebné používať žiadne prípravky, pretože hmyz odpudzujú, nie je na škodu aplikovať zvonka na obvodovú konštrukciu nejaký ekologický ochranný náter bez zápachu. Zvýšite tak jej odolnosť a predĺžite životnosť.
Tip pre vás:
Ak chcete domček ochrániť pred vonkajšími vplyvmi a zároveň mu dodať veselší vzhľad, na striešku a obvodové steny môžete použiť napríklad vodou riediteľné nátery – lazúru Belinka Exterier, ktorá je ekologická a bez zápachu, alebo k životnému prostrediu šetrný Tessarol akrylový email satén.
Kde hmyzí hotel umiestniť?
Hotel pre hmyz môžete umiestniť na zem, menší pník alebo na stenu kôlne, v závislosti od toho, či máte záujem iba o lietavý hmyz, alebo aj ten pozemný. Dbajte na dôkladnú stabilitu, respektíve dobré pripevnenie, aby bol nehybný aj počas veterných dní.
Vstupy do izbičiek by mali byť orientované na juh alebo juhovýchod, eventuálne tak, aby na ne svietilo ranné slnko. Vtedy je veľká šanca, že si tento príbytok obľúbia užitočné včely samotárky.
Rýchle otázky a odpovede na záver
Je lepšie vytvoriť jeden veľký hmyzí hotel alebo viac menších domčekov?
Ak máte možnosť, investujte čas do prípravy viacerých domčekov, ktoré rozmiestnite po záhrade. Zvýši sa tým pravdepodobnosť osídlenia druhmi, ktoré medzi sebou priateľsky vychádzajú. Zároveň pri napadnutí jedného domčeka škodcami neprídete o všetkých pomocníkov.
V akom ročnom období umiestniť hmyzí domček na záhradu?
Ideálne skoro na jar, no začať so spoznávaním hmyzieho sveta môžete kedykoľvek.
Ako prilákať prospešný hmyz do domčeka?
Umiestnite hmyzí domček do blízkosti kvitnúcich záhonov a stromov. Nevyberajte miesto, kde pravidelne aplikujete pesticídy.
Ako ochrániť hmyz v domčeku pred vtákmi?
Izbičky so šiškami a kôrou (teda tie menej nahustené) lákajú hmyzožravé vtáky k rabovaniu. Na ochranu hmyzu môžete použiť hustejšie pletivo, ktorým konkrétne časti prekryjete.
Akú starostlivosť potrebuje hmyzí hotel?
Vždy koncom sezóny skontrolujte, či v hmyzom domčeku nie je prítomná pleseň alebo začínajúca hniloba. Najviac poškodené časti opatrne vymeňte a doplňte zdravými.