drevo-čerešňa

Keď sa niekto rozhoduje pre masívny nábytok z čerešňového dreva, spravidla to má dva dôvody: Jedným je nezameniteľná vôňa čerešne, druhým je určite červeno-hnedá farba, ktorá pripomína mahagón. Čím ďalším sa vyznačuje čerešňové drevo?

Čerešňové drevo patrí do kategórie stredne tvrdých (62 MPa) a stredne ťažkých (ρ12 = 610 kg/m3). Je pevné, ale zároveň aj poddajné, takže sa s ním dobre pracuje. Dobre sa morí i povrchovo upravuje. Z čerešňového dreva sa najčastejšie vyrábajú nábytok, podlahy, kazetové stropy, ale aj originálne hudobné nástroje. Nábytok je hladký, pripomína jemný zamat. Z nábytku väčšinou vynikajú stolíky, príborníky, komody, podstavce či rímsy a stĺpiky na schodisko a zábradlie.

Čerešňová aróma a farba je typická aj pre malé úžitkové predmety, napríklad cigaretové špičky, rôzne drobné ozdobné a úžitkové doplnky. Svoje miesto má preto čerešňové drevo najmä v stolárstve, rezbárstve, sústružníctve a v galantérii.

Seriál DRUHY DREVA: Čerešňové drevo
Foto: pikrepo.com

Čerešňová nevesta

Čerešňa rastie rýchlo, a to až do výšky 20 metrov, vyskytuje sa v lesoch a na ich okrajoch. A, samozrejme, pestuje sa v našich záhradách. Strom má korunu v tvare gule. V máji, keď rozkvitne, sa vďaka bielym kvetom podobá na mladú krásnu nevestu, niet krajšieho stromu v celom šírom okolí, než je rozkvitnutá čerešňa.

Trendy čerešňa v kuchyni

Jedinečné červenkasté drevo zažíva svoju renesanciu aj v modernom kuchynskom dizajne. Ako súčasť kuchynskej linky sa môže používať na výrobu samostatných skriniek. Z hľadiska farebnosti sa čerešňa ponáša na mahagón. Z našich drevín sa jej drevu podobajú napríklad slivka a jabloň, a to svojou pruhovanou textúrou a farebnosťou. Jabloň však býva svetlejšia a slivka zase tmavšia.

Tento druh dreva sa tiež vyznačuje výraznou kresbou, čerešňa je v každom reze trochu iná. Čerešňové drevo má tiež nápadné a výrazné letokruhy (odborne nazývané ročné kruhy). Od ostatných drevín sa líši striedaním tmavších a svetlejších vrstiev.

Seriál DRUHY DREVA: Čerešňové drevo
Foto: crystalcabinets.com

TIP

Keď je potrebné vytvoriť tmavší útulnejší priestor, pomôže práve čerešňa. Platí to aj naopak. Ak chcete priestor tmavej čiernej kuchyne rozžiariť, čerešňové drevo je dizajnovou „topkou“ sezóny.

Vďaka svojej pevnosti a odolnosti sa mimoriadne hodí aj na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Stačí pravidelná údržba olejovaním a doska z čerešne môže zdobiť každú kuchyňu celé roky. My vám odporúčame napríklad BIO olej Belinka, ktorý je určený na drevo prichádzajúce do styku s potravinami.

Drevené výrobky z čerešne sú kvalitné, odolné a na povrchu prekvapia nádhernou kresbou. Čerešňa má výraznú pruhovitú textúru vo farbách; od ružovej, cez červenú, až po hnedastú. Po vybrúsení má drevený povrch hodvábny lesk. Na vyleštenej ploche radiálneho a poloradiálneho rezu je vidieť drobné stržňové lúče pripomínajúce miniatúrne zrkadielka. Toto drevo sa preto s obľubou používa aj na výrobu rukovätí nožov. Nielenže sa s ním ľahko pracuje, takisto sa jednoducho lepí a finalizuje.

Vedeli ste, že?

Známou sa stala asi 100-ročná čerešňa z Lehoty pod Vtáčnikom v okrese Prievidza. Pred pár rokmi ju zaradili medzi kandidátov na strom roka. Nenápadný listnáč vyrástol pri ceste do jedinečnej výšky a šírky.

Čerešňové drevo – moderná a príjemná súčasť interiéru

Veľmi trendové je využitie dreva ako obkladu stien, či už v halách alebo obývačkách, ktoré sú dnes bežne spojené do jedného celku s kuchyňou. Práve čerešňa sa môže stať šperkom každého moderného bytového priestoru. Alebo atraktívnym dizajnovým prvkom, ktorý zároveň prežiari domácnosť prírodou.

Vďaka farebnosti a odolnosti sa čerešňové drevo využíva aj na výrobu podláh. Napriek pribúdaniu nových moderných typov podlahových materiálov si ľudia stále radi vyberajú práve drevené podlahy. Sú príjemné a teplé na dotyk, aj keď po nich kráčame trebárs naboso – nemusíme sa báť, že sa deti budú hrať „na studenej“ dlažbe.

Ak aj vám učarovalo čerešňové drevo a spestrilo váš domov, pochváľte sa svojimi krásnymi kúskami.

Predchádzajúci článokFarebné drevo – trend alebo úlet?
Ďalší článokSvadba v prírode – tipy na drevené doplnky a dekorácie
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno