dokazete-nakupit-spravne-drevo-na-svoj-altanok-alebo-plot

Drevo je ideálny spoločník na voľný čas. Na relaxačno-pracovnú dovolenku pri dome, chalupe alebo v záhrade za mestom. Najskôr môžete svojpomocne vytvoriť malú vtáčiu búdku, neskôr búdu pre psa. Niektorí sa rovno odhodlajú postaviť si vlastnoručne plot alebo dokonca altánok. Patríte medzi nich? Potom si dajte pozor už pri výbere samotného dreva.

V našich končinách sa na stavbu záhradných altánkov najčastejšie používa smrekové drevo. Spomedzi drevín vhodných do exteriéru je najdostupnejšie a cenovo najprijateľnejšie. Zo smreka sa vyrábajú nosné časti konštrukcií a krovy, teda najrozličnejšie druhy trámov, hranolov a hranolčekov, podlahové dosky a tiež dosky, z ktorých sa skladajú vonkajšie i vnútorné steny, prípadne boky altánku.

Ak vstúpite do obchodu s rezivom a predajca vám ponúkne smrek, nebojte sa, neplánuje vás oklamať. Stolár z Nitry vysvetľuje:

„Smrekové drevo je v stavebníctve nezastupiteľný materiál. Je pomerne ľahké, a pritom pevné a pružné. Je to najbežnejší materiál do exteriéru. Prácu s ním zvládnu i domáci majstri, ktorí nevlastnia profesionálne náradie.“

Ako sa so smrekom pracuje?

„Smrekové drevo má naozaj snahu deliť sa po vláknach,“ upozorňuje domáci majster a výrobca šperkov Branislav Mičko zo Spiša. „Treba na to myslieť a dávať pozor, aby sa nerozštiepilo tam, kde to nechcete. Platí to najmä pri klincovaní a skrutkovaní. My, amatérski majstri, sa občas púšťame do prác, na ktoré nemáme práve ideálne náradie. Schytíme, čo leží poruke, a ide sa. Ak sa však pracuje so smrekovým drevom, treba dôsledne používať vrtáky na drevo. Vedú pekne cez vlákna a nič sa zbytočne nepokazí,“ radí Branislav.

dokazete-nakupit-spravne-drevo-na-svoj-altanok-alebo-plot

Za mimoriadne dôležitú vec aj on považuje konštrukčné riešenie, ktoré nedovolí „holému“ smrekovému drevu stretnúť sa s vodou. „Smrekové drevo treba pred vodou dôsledne chrániť – jednak od zeme, jednak zhora,“ spresňuje a pokračuje: „Prakticky to znamená, že nosné trámy smrekového altánku osadíme do zabetónovaných kovových pätiek, ktoré sú aspoň dvadsať centimetrov nad zemou. Čerstvo postavený altánok musíme zasa čo najskôr dostať pod strechu. Ak zostane otvorený a naprší naň, môžeme ho rozobrať a pokúsiť sa zachrániť, čo sa dá – s výnimkou dreva, ktoré bude pokrútené tak, že ho už nezachránime.“

VEDELI STE?

Vedeli ste, že čerstvo zoťaté smrekové drevo hrubé dva a pol centimetra sa počas teplejších mesiacov prirodzene suší (umiestnené vo vonkajšom prostredí) 60 až 80 dní? Drevo kúpené v máji môže byť koncom augusta tak akurát. Ak sa neponáhľate, krásnu drevenú stavbičku do jesene dokončíte.

Máte aj iné možnosti?

Na stavbu altánku alebo plota v záhrade možno použiť aj borovicu, smrekovec, agát alebo dub. Každý z nich sa hodí do exteriéru, no má svoje špecifiká – plusy a mínusy, ktoré treba poznať, kým v obchode s drevom vytiahnete peňaženku a definitívne odčiarknete nákupný zoznam. Mimochodom, všetky tieto dreviny sú drahšie než smrek, no aj lepšie odolávajú vode.

dokazete-nakupit-spravne-drevo-na-svoj-altanok-alebo-plot

Pozor na vodu

Ako sme už spomenuli, najväčšou slabinou dreva v záhrade, a najmä toho smrekového, je voda. V tomto prostredí je totiž trvalo vystavené vrtochom počasia a zmenám ročných období. Odborníci považujú vodu za nepriateľa stavebného dreva číslo jeden. Svojím nenápadným pôsobením dokáže zmeniť drobné chyby materiálu na veľký problém hotového výrobku.

Surové drevo preto treba dosušiť. Ak to neurobíme, hrozí, že vysnívaný altánok – miesto na relax a odpočinok – sa zmení na nočnú moru. Niekde stratí tvar, niekde rozmery, na stenách sa objavia škáry, cez ktoré prestrčíte aj prst, v rohoch vyrazí pleseň. Bez ďalšieho zásahu sa časom znehodnotí.

Rezivo na dosušenie však nestačí zhodiť niekde za dom. Celý proces prebehne správne iba vtedy, ak bude uložené podobne ako na pílach alebo u predajcov – v tzv. klietke. A tu sú potrebné ďalšie vedomosti. O tom, ako pripraviť podložie, akým spôsobom rezivo rozmiestniť, uložiť, podoprieť, ako zabezpečiť prúdenie vzduchu a ochranu pred dažďom i páľavou slnečných lúčov. Nie je to veda, ale treba na to myslieť.

dokazete-nakupit-spravne-drevo-na-svoj-altanok-alebo-plot

Vysoká zostatková voda v bunkových stenách je živnou pôdou pre huby, plesne a všetky škodlivé mikroorganizmy. Správna vlhkosť rezivového dreva určeného do exteriéru je zároveň jeho prvou ochranou.

TIP: Nekupujte rezivo do zásoby

Ak je dosušené rezivo dlhšie bez povrchovej úpravy, bude ďalej reagovať na zmeny vlhkosti okolitého prostredia. Nejde len o dážď. Aj bežná vzdušná vlhkosť dokáže drevo deformovať, až úplne znehodnotiť. Preto sa hotové drevené výrobky chránia proti vlhkosti impregnačným náterom a následne vrchným náterom.

Ak máte záujem o príklady konkrétnych impregnačných náterov, uvádzame vám pár z nich:
Bori impregnácia s biocídom W,
impregnácia Belinka Base,
impregnácia Belinka Impregnant, ktorá je na vodnej báze.

K tenkovrstvovým lazúram patria:
Bori tenkovrstvová lazúra,
Belinka Lasur.

Ak zháňate hrubovrstvové lazúry, sú to napríklad tieto:
Bori laková lazúra,
Belinka TopLasur UV Plus.

Nie je doska ako doska

„Všímame si praskliny a uzly, sledujeme, či rezivo nie je vytočené,“ vysvetľuje predajca reziva a dodáva: „Najnebezpečnejšie sú priečne praskliny.“ Prirodzenému deleniu vlákien a pozdĺžnym prasklinkám, ktoré vedú len pár centimetrov od rezu dosky, sa nedá vyhnúť. Treba ich započítať ako rezervu pri kúpe materiálu. Bude z nich nevyhnutný stavebný odpad. Hlboké pozdĺžne praskliny sú už vstupnou bránou pre vodu, plesne, huby a ostatných škodcov. Sú to veľké hrozby – dokážu doviesť stavebné drevo k hnilobe. Priečna prasklina môže meniť aj najdôležitejšie vlastnosti materiálu, akými sú stabilita či nosnosť.

dokazete-nakupit-spravne-drevo-na-svoj-altanok-alebo-plot

Tiež ste si mysleli, že takéto drevo sa do predaja nedostáva? Zabudnite na to! Najmä v sieťach obchodných reťazcov sa v rámci  predajných akcií objavujú dosky a hranoly s vážnymi chybami. Všímajte si napríklad dlhé pozdĺžne zádery. Mávajú dĺžku i niekoľko desiatok centimetrov. A správajú sa presne tak, ako záder na koži pri nechte: prekáža a prekáža, až kým ho nechtiac neodtrhnete. V mieste odtrhnutia po ňom zostane nepríjemná rana, ktorá sa musí zahojiť. Na doske sa, samozrejme, nezahojí – bude z nej buď nová cestička, ktorú si nájdu voda a škodcovia, alebo minimálne estetický defekt na hotovom výrobku.

Diery, hrče, štrbiny

Objaviť môžete aj drevo s tzv. rakovinou. Je to zmenené tkanivo, pozostatok po poškodení, ktoré stromu počas rastu spôsobili vláknité huby a plesne. „Upozorňujem, že ľudovo sa tak nazýva všetko, čo stromu ublížilo počas rastu. Strom, ako každý živý organizmus, sa to snažil odstrániť hojením, no v dreve zostali stopy,“ vysvetľuje stolár.

Pri kúpe reziva z ihličnanov zbadáte tento problém ako štrbinu, ktorá na hladkej svetlej doske doslova „svieti“. Vnútri nej je čosi ako vrastená hrubá tmavá kôra zatečená veľkým množstvom živice. Stolár opakuje:

„Je na to mnoho názorov. Niektorí nič z toho nepovažujú za vážnu chybu. Sú to však miesta, z ktorých sa časom môže vyvinúť hniloba.“

Ak ako domáci kutil kupujete hotové dosky na altánok alebo plot, nechajte v predajni všetky, na ktorých objavíte takéto kazy. Po správnosti by mali byť poranené časti vyfrézované a opravené. „Robí sa to vlepením zátky, takže poškodené miesta sú nebadateľné a škodcovia sa cez ne nedostanú hlbšie do dreva. To však amatérsky majster s domácim náradím urobiť nemôže. Miesto kvalitného stavebného dreva si domov prinesie akurát palivové,“ pripomína stolár.

Dobré rady na záver

Stavba latovaného plota s kovovou konštrukciou dá zabrať. Pri správnom výbere dreva to však určite zvládnete. Jedinou starosťou do ďalších rokov zostane vhodná údržba. Ak si však ako domáci majster dávate na tohtoročné leto záväzok zhotoviť pre svoju rodinu altánok, ktorý má slúžiť dlhé roky, poriadne si každý krok premyslite. Odborníci radia dať si pozor na tri „NIE“:

  1. Nesnívajte o majestátnej kruhovej konštrukcii, ktorú má sused –  mohla by vám spadnúť na hlavu. Dobrú službu urobí aj jednoduchá stavba obdĺžnikového pôdorysu, pri ktorej si s kovovými uholníkmi ľahšie ustrážite pravé uhly a ktorá sa bude pohodlne ošetrovať.
  2. Nekupujte nijaké drevo, kým nemáte v rukách aspoň jednoduchý nákres s tvarom a presnými rozmermi altánku. Predajcovia vám potom ľahko pomôžu narátať množstvo reziva, trámov, hranolov i dosiek, ktoré budete potrebovať.
  3. Nepredpokladajte, že svojpomocnou výstavbou výrazne ušetríte peniaze. V porovnaní s kúpou hotového, tzv. stavebnicového systému, aký ponúkajú viaceré predajné siete, bude odmenou za námahu vlastných rúk a svalov kvalitnejší a trvácnejší, hoci nie lacnejší záhradný altánok.

Helios Helios Helios Helios Helios Helios
Predchádzajúci článokDoprajte deťom zdravé hranie
Ďalší článokDrevo namiesto obrazov – trendy drevených obkladov v interiéri
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

2 KOMENTÁRE

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno