Príbehy nás sprevádzajú od útleho detstva. Najprv nám ich čítajú rodičia, neskôr si v knižkách listujeme sami alebo máme oči prilepené na televízii. Mnohí si to ani neuvedomujeme, ale čaro príbehov v nás pretrváva aj v dospelosti. Faktom je, že prostredníctvom nich oveľa rýchlejšie pochopíme posolstvá, ktoré nám chcú naši blízki a aj spoločnosti odovzdať. 

Navyše fakt, že sa stávame dospelými, nám nebráni snívať. Veď koľkí z nás si ešte aj v zrelšom veku povedia: „Kúpim si to alebo toto… Keď budem veľký, postavím si vlastnoručne altánok na záhrade…“ Naše vnútorné dieťa nás stále poháňa vpred, povzbudzuje nás k tomu, aby sme sa nebáli nápadov, ktoré naše okolie môže považovať za bláznivé. Vďaka dieťaťu v nás stále zostávame mladí. A práve táto myšlienka stojí za zrodom malého hrdinu s dreveným, no napriek tomu veľkým srdcom. Zrodil sa Woody, chlapček, ktorý vás prevedie svetom náterov na drevo Belinka.  

Zrod Woodyho, ochrancu dreva

Drevený chlapček, ktorého úlohou bolo povzbudiť všetkých milovníkov dreva, aby sa nebáli splniť si sny, sa prvýkrát „nadýchol“ pred šestnástimi rokmi. Jeho krédom sa stalo: Drevo navždy mladé.“ Stelesnil nezištnú lásku k prírode – a k drevu ako materiálu. Stal sa symbolom hravosti a vitality – a práve týmito vlastnosťami kvalitne ošetrené drevo oplýva. Poslaním Woodyho bolo šíriť lásku k drevu šetrnosťou a ohľaduplnosťou k prírode, a zároveň kvalitnou starostlivosťou a úprimným obdivom k drevu v dielni.

Ako to však býva, aj na tohto dreveného hrdinu sa časom zabudlo. Drevený chlapček bez náterov zosivel. Drevo, z ktorého bol vyrobený, zostarlo. Woody vybledol z televíznych obrazoviek a postupne aj z našich spomienok.  

Nový náter, nová šanca

Nová nádej prišla uplynulý rok, keď spoločnosť Belinka oslávila 70. výročie. Pri príležitosti tohto obdivuhodného jubilea si položila otázku, ako ukázať milovníkom dreva dôležitosť kvalitných náterov – veď vďaka nim si môže drevo zachovať svoju krásu na dlhé roky. Na pomoc si prizvali starého kamaráta, roztomilého Woodyho. 

Drevenej postavičke bola dopriata kvalitná renovácia. S novým náterom dostal Woody novú šancu. Podľa „rodného listu“ by mal tento rok osláviť 17. narodeninyWoody však zostáva telom aj duchom večným chlapčekom. Nestarne. Tak, ako ani láska k drevu. Tak, ako kvalitne ošetrené drevo. Plný junáckej energie sa k nám vraciaaby šíril osvetu – a tentokrát aj vo virtuálnom svete. Je pripravený rozdávať radosť z dreva, prírody a tvoreniaPre všetkých kutilov, majstrov a rezbárov si prichystal množstvo súťaží a dobrých rád, ako dopriať drevu dlhovekosť. Veríme, že si získa aj vaše srdcia tak rýchlo, ako tie naše. Woody, vitaj späť!

Predchádzajúci článok7 tipov na originálne veľkonočné dekorácie z dreva
Ďalší článokUrobte si doma trendové zákutie za pomoci dreva
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno