Drevo je prírodný materiál, ktorý má síce množstvo výhod, no vyznačuje sa taktiež nedostatkami. Tým najväčším je jeho vysoká citlivosť na vlhkosť a škodcov. Ak nie je spoľahlivo chránené, veľmi rýchlo sa poškodí a dôjde k narušeniu jeho vlastností. Našťastie, dnes existujú rôzne spôsoby, ako ho ochrániť. Jedným z najúčinnejších sú práve penetračné nátery. Toto by ste o nich mali vedieť!
Prečo používať penetračný náter?
Kedy je dobré aplikovať na drevo penetračný náter? Odpoveď je pomerne jednoduchá – vždy, keď hrozí jeho poškodenie poveternostnými vplyvmi a škodcami. Teda najmä v tom prípade, že je dlhodobo umiestnené vonku. Aplikácia penetračného náteru sa odporúča na drevené ploty, okná, dvere, strešné konštrukcie, obloženia fasád a rôzne prístrešky, altánky či iné drevené stavby a doplnky nachádzajúce sa v exteriéri.
Drevo a škodcovia
Drevo má veľmi dobrú schopnosť absorbovať vlhkosť, čo vo väčšine prípadov pre vás pravdepodobne nebude až takou výhodou. Keďže ide o prírodný materiál, obľubujú ho plesne a drevokazné huby. Tie sa najlepšie cítia práve vo vlhkom prostredí. Keď nechránená drevená konštrukcia navlhne, pre škodcov pôsobí doslova a do písmena ako magnet.
Plesne sa tvoria hlavne na povrchu dreva a sú nežiaduce ako z estetického, tak aj zo zdravotného hľadiska, keďže vdychovanie spór je zdraviu škodlivé. Huby vnikajú hlboko do dreva a tam sa rozrastajú. Keď ich vidieť na povrchu ako plodnice, drevo vnútri je už výrazne napadnuté. Narúšajú ho mechanicky aj esteticky.
Problémom však nie je len vlhkosť. Negatívne vplýva aj drevokazný hmyz. Ten využíva drevo ako svoje obydlie a svojou činnosťou ničí jeho povrch aj vnútro a degraduje vlastnosti. Ak už raz drevo napadne, zbaviť sa ho môže byť ozaj náročné, ba dokonca až nemožné.
Vedeli ste, že…
… najčastejším drevokazným hmyzom sú červotoče? Samička nakladie až 50 vajíčok, pričom larvy v dreve prežívajú až 3 roky. Počas tohto obdobia v ňom vytvárajú diery a chodby, ktoré narúšajú jeho štruktúru.
Drevo a UV žiarenie
Ak je drevo dlhodobo vystavené UV žiareniu zo slnka, môže to narušiť jeho štruktúru. Dochádza nielen k optickým neduhom (napríklad k zmene farby), ale aj k ovplyvneniu mechanických vlastností povrchových vrstiev. Drevo sa tiež nadmerne vysušuje a vznikajú v ňom malé trhlinky. Výsledkom je nesúdržnosť a rozdielna nasiakavosť, ktorá časom vedie k degradácii materiálu.
Penetračný náter a jeho benefity
Penetračný náter dokáže drevo ochrániť pred všetkými vyššie spomínanými negatívnymi vplyvmi z okolia a výrazne tak predĺžiť jeho životnosť. Obľúbeným druhom sú bezfarebné fungicídne nátery, ktoré slúžia ako ochrana pred škodcami a odpudzujú vodu. Veľmi dobrá schopnosť dreva absorbovať vlhkosť zaručuje, že náter neostane len na povrchu. Vpije sa do hĺbky, vďaka čomu zaručí dlhoročnú odolnosť.
Kvalitné univerzálne penetračné nátery nielenže odpudzujú vodu a chránia pred škodcami, ale aj pomáhajú zlepšiť súdržnosť vnútorných vrstiev materiálu. Pri penetrácii sa taktiež spevní povrch dreva a vyrovná jeho nasiakavosť, čo zlepšuje adhéziu s ďalšími vrstvami náteru – napríklad s povrchovou farbou alebo ochranným lakom. Tie sa odporúčajú ako ochrana pred slnečným žiarením, ale aj ďalšími faktormi prostredia, ako sú voda, vlhkosť, nečistoty atď. Zároveň vytvárajú bariéru, takže účinné látky z penetrácie zostanú vnútri v dreve a nedochádza k ich vyplavovaniu.
Tip pre vás
Na penetráciu dreva v interiéri môžete použiť impregnácie na vodnej báze, napríklad Bori impregnáciu s biocídom W alebo Belinku impregnant. Tieto je možné použiť aj na drevo v exteriéri. Vhodný do exteriéru je aj impregnačný náter Belinka Base SE.
Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Ako správne aplikovať penetračný náter?
Na to, aby penetračný náter stopercentne splnil svoj účel, musíte dbať na jeho správne aplikovanie. Prečítajte si preto návod od výrobcu a pri natieraní dodržiavajte nasledujúce základné pravidlá.
Príprava povrchu dreva
Penetračný náter aplikujte vždy na suché drevo. Jeho povrch pred natieraním obrúste pomocou brúsneho papiera, ktorý ho zdrsní a vyhladí všetky výstupky. Akékoľvek nerovnosti by totižto mohli spôsobiť vznik prasklín v nátere. Po obrúsení povrch dreva precízne zbavte drobných pilín a čiastočiek prachu, ktoré by sa mohli dostať do náteru.
Správny spôsob natierania
Na natieranie použite buď čistý valček, alebo štetec s prírodnými či syntetickými štetinami. Je dôležité dodržať pokyny výrobcu týkajúce sa hrúbky natieranej vrstvy a počtu vrstiev. Príliš tenké vrstvy nie sú optimálne, keďže v takom prípade penetračný prípravok nedokáže vsiaknuť dostatočne hlboko.
Zapamätajte si:
Najlepšie podmienky na aplikovanie penetračného náteru sú pri teplotách 20 až 25 stupňov Celzia a vzdušnej vlhkosti do 70 %. Neodporúčame natierať pod priamym slnkom, kedy náter príliš rýchlo schne a nemusí sa dobre vstrebať.