Drevo je prírodný materiál, preto sú jeho úhlavnými nepriateľmi vlhkosť, plesne, hmyz a v neposlednom rade aj slnečné lúče. Pod vplyvom UV žiarenia drevo mení farbu a kombinácia s pôsobením vody v exteriéri jeho štruktúre doslova ubližuje. Z vášho nového dreveného plota sa tak za pár týždňov vďaka slnku a vode môže stať vyšedivený „deduško“. Poradíme vám, ako účinne ochrániť svetlé drevo pred slnkom a čím ho natierať, aby nestratilo svoju pôvodnú farbu.
Žltnutie a tmavnutie neošetreného dreva je jeho prirodzená vlastnosť. Vezmime si napríklad smrekovú dosku. Po ohobľovaní je krásne svetlá – snehobiela. Pôsobením slnka však začína meniť svoju farbu na smotanovú či žltkastú a postupne naberá odtiene hnedej. Smrekovému drevu stačí na zožltnutie na priamom slnku pár dní, v interiéri sú to týždne. Môže za to lignín, stavebná zložka dreva, ktorá zabezpečuje drevnatenie bunkových stien a zodpovedá za farbu dreva.
VEDELI STE, ŽE?
Lignín je zložka dreva, ktorá chráni celulózu a má aj hydrofobizačnú úlohu, čiže bráni prenikaniu vody do dreva. Najväčší podiel lignínu obsahujú práve ihličnaté dreviny.
Keď je patina nežiaduca
Prečo je potrebné chrániť drevo pred slnečným žiarením? UV lúče uvoľňujú z neošetreného dreva spomínaný lignín. Ten môže byť postupne vyplavovaný dažďom až do tej miery, že na jeho mieste zostane len celulóza. V prvej fáze sa odbúravanie a vyplavovanie lignínu prejaví žltnutím až hnednutím. Nasleduje zdrsnenie a popraskanie povrchu. Po hnedých odtieňoch napokon prichádza sivá farba. Aj keď sa tým kvalita dreva výrazne nezmení, nie všade je priznanie veku žiaduce.
Kedysi bolo jediným riešením tohto problému použitie farebných lazúr tmavších odtieňov. Tmavý pigment chráni drevnú hmotu pred slnečným žiarením a lak vytvára ochrannú vrstvu pred prenikaním vody a nečistôt. Ľudia si však často želajú ponechať prírodné materiály v ich prirodzenej podobe. Na to sú vhodné špeciálne lazúry s UV aditívami, ktoré nemenia odtieň dreva, zabraňujú jeho zošediveniu a vytvárajú na ňom ochranný film, ktorý nepraská a nelúpe sa.
Prirodzený farebný odtieň
Ak chcete zachovať bledú farbu dreva, použite naň lazúry určené na svetlé drevo dlhodobo vystavené slnku. Takáto špeciálna bezfarebná laková lazúra drevo ochráni nielen pred zmenou farby, ale aj pred poveternostnými vplyvmi. Môžete ju použiť na záhradné altánky, ploty aj okenice. Pri novom dreve suchý obklad prebrúste a očistite riedidlom, aby ste odstránili mastnotu a živice. Ak renovujete starší náter, podklad prebrúste a očistite. Pozor na tmavé podklady, ich povrch by mohol dostať „mliekový“ vzhľad!
Z tmavého na svetlé
Omrzeli vás tmavé odtiene dreva v exteriéri? Aj na tento problém poznáme riešenie. Tmavé nátery zosvetlíte pomocou lazúrovacieho náteru na zosvetlenie tmavých lazúr. Dobre prekrýva povrch, nepoužíva sa však samostatne, ale ako podklad pre lazúru vo vybranom farebnom tóne. Najlepšie výsledky dosiahnete v kombinácii s finálnym náterom svetlého odtieňa. Základný náter povrch dreva neodfarbí – jeho princípom je prekrytie pôvodného tmavého náteru. Takéto zosvetľovanie potrebuje skúsenú ruku a ideálne podmienky pre natieranie a schnutie.
Ak vás očarila krása svetlého dreva, nemusíte sa jej vyhýbať ani v exteriéri. Prirodzený odtieň svetlých drevín zachováte vďaka vhodne vybratému náteru s UV ochranou. Pri renovácii zase dokážete zosvetliť drevené povrchy špeciálnou lazúrou, ktorá sa približuje prírodnému odtieňu smrekového dreva.