O tom, že drevo je skutočne jedinečný materiál, ktorému možno pripísať všetky možné superlatívy, svedčia aj možnosti jeho opracovania. Vedeli ste, že okrem klasického a tradičného rezbárstva možno drevo opracovať aj laserom či gravírovaním? Takejto netradičnej práci s drevom sa venuje aj Ľuboš Sopčiak zo spoločnosti Dekoreso.

Pri pohľade na drevené výrobky upravené laserom alebo gravírovaním máme chuť prirovnať vašu profesiu k „hodinárskej práci“. Je to skutočne také náročné?

Hodinárskou prácou by som nazval hlavne časť kreslenia samotného produktu v krivkách tak, aby bol konečný výsledok, s ktorým sa bude ďalej pracovať, skutočne jedinečný. Najčastejšie ho totiž čaká brúsenie, olejovanie, prípadne morenie podľa požiadaviek zákazníka. Vďaka laserovej technológii, ktorá je absolútne presná a rýchla, tak môžem do dreva a kompozitných materiálov rezať a gravírovať rôzne zložité tvary.

Foto: Ľuboš Sopčiak a mapa sveta vyrobená laserom. Zdroj: Dekoreso

Mohli by ste nám prezradiť, o čo pri tejto technológii vlastne ide? Aký je rozdiel medzi laserom a gravírovaním?

Gravírovanie laserovým lúčom je úprava na povrchu materiálu opracúvaného podľa grafického návrhu, ktorý dodá zákazník – najčastejšie ide o logá, slogany či reklamné nápisy. Gravírovať sa dá na rôzne materiály, pričom samotné gravírovanie je trvácne. Rezanie laserom je presné a má veľmi tenký rez. Rezať drevo sa dá až do hrúbky 8 mm. Všetko však závisí od nastavenia laserového stroja, ktoré musí byť úplne presné. Rez ovplyvňuje kvalita dreva, ale aj jeho druh a hrúbka. Laser je, laicky povedané, popis či značenie produktu a rezanie je výsek produktu. Pri rezaní dreva na laseri dochádza k silnej oxidácii hrany rezu s typickým tmavým sfarbením. To je hlavný rozdiel práce na laseri a na CNC stroji.

Zdroj: Dekoreso

Je niečo, na čo si musí dať osoba, ktorá opracováva drevo laserom či gravírovaním, pozor?

Samozrejme. Pri práci s laserom je dôležité dbať na bezpečnosť. Stretnutie s lúčom na pracovnej ploche môže byť veľmi nebezpečné. Najdôležitejšie je na pracovnej ploche ničím nemanipulovať a počkať, kým sa ukončí celý proces. Pred akoukoľvek manipuláciou je najdôležitejšie zabezpečiť, aby bol laser vypnutý.

Ako ste sa vlastne dostali k takémuto špecifickému spôsobu opracovania dreva? Čo vás k tomu viedlo?

Tvorivý duch a chuť podnikať – to stojí za vznikom a značkou mojej práce. Pracujem pod značkou Dekoreso – je to spojenie dekoru a môjho priezviska.

Zdroj: Dekoreso

Mohli by ste nám priblížiť, čo všetko je možné vyprodukovať uvedenými technikami?

Laserovým výsekom vyrábam drevené stavebnice, mapy sveta, hodiny, držiaky na medaily, ozdoby, valčeky, štítky, kľúčenky, náušnice, náramky, rôzne nápisy a magnetky. Okrem hrúbky materiálu nie je laser takmer ničím limitovaný. Je vhodný pre malé aj veľkoobjemové zákazky, pri ktorých kladiem dôraz na jemnosť a zložitosť požadovaných tvarov.

Tip:

Na interiérové dekorácie z dreva môžete použiť olej s pridanými voskami Belinka Oil Interier. Na výrobky, ktoré prichádzajú do kontaktu s jedlom, je určený Belinka Oil Food Contact.

Zdroj: Dekoreso
Zdroj: Dekoreso

Zdobia niektoré z vami spomenutých predmetov aj váš príbytok?

Určite áno. V období Veľkej noci sú to drevené kraslice a tiež gravírované valčeky na zdobenie pečiva. Počas Vianoc nechýbajú na stromčeku vianočné ozdoby a pod ním drevený betlehem. Taktiež mapy sveta zdobia steny u nás aj našich blízkych. Drevené rámiky a takisto drobnosti, ako náušnice, náramky aj kľúčenky, sú veci, ktoré nám robia každodennú radosť.

Zdroj: Dekoreso

Predpokladáme, že k podobnej činnosti musí mať človek určitý vzťah, ktorý môže prameniť práve z nezameniteľných a nenahraditeľných vlastností dreva. V čom vidíte jeho jedinečnosť vy?

Prírodný produkt je vždy nenahraditeľný. Štruktúra, farba a vôňa dreva robia každý produkt jedinečným. Gravírovaním ho môžeme navyše personalizovať pre rôzne príležitosti či udalosti.

Predchádzajúci článokDrevený obklad na šikmé steny v podkroví
Ďalší článokINFOGRAFIKA: Ako si dať vyrobiť nábytok na mieru
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.