Celkovo poznáme viac než 25 000 druhov drevín, z nich sa okolo 200 využíva na výrobu nábytku – medzi nimi aj palisander, ktorý sa zaraďuje medzi najcennejšie dreviny. Aké sú jeho vlastnosti? Na čo špeciálne sa využíva? A ako rozlíšiť pravý palisander od nepravého? Všetko sa dočítate v tomto článku.

Palisander a jeho základné vlastnosti

Kolískou palisandra nie je Slovensko, ale exotika – najmä India, krajiny Južnej Ameriky (napr. Brazília), rovníková Papua-Nová Guinea či Thajsko. Pri výbere dreva a hľadaní užitočných informácií môžete naďabiť na pojmy, ako ružový či fialový strom, rosewood, sheesham alebo dalbergia. Vedzte vtedy, že reč je práve o palisandrovom dreve. Vyznačuje sa vysokou hustotou, dobrými akustickými vlastnosťami a výnimočným sfarbením. Vysoká hustota (850 kg/m3) znamená vyššiu tvrdosť, a hoci sa s tvrdým drevom pracuje náročnejšie, má krajšiu kresbu a vyššiu životnosť (v našich podmienkach sa tvrdé drevo s tak vysokou hustotou vypestovať nedá).

Zaujímavosť: Palisander rastie vo vyšších nadmorských výškach, okolo 1000 m n. m., dokonca aj na kávových plantážach, kde je vďaka výške, ktorú dosahuje (cca 25 metrov), jeho poslaním vytvárať tieň.

Matka príroda namiešala širokú farebnú paletu odtieňov

Výnimočné rozpätie sfarbenia je devízou dreva z palisandra – farebnosť sa mení v závislosti od poddruhu, prechádza od hnedooranžovej cez červenohnedú s jemnými fialovými podtónmi až po sýtočervenú.

Odtiene palisandrového dreva podľa poddruhu. Zdroj: woodworkerssource.com/blog/wood-conversations/rosewood-from-around-the-globe/

Pekne vyzerá, ešte krajšie znie

Vzhľadom na výborné akustické vlastnosti sa „ružové drevo“, ako sa palisander prezýva, využíva na výrobu hudobných nástrojov. Strom musí mať vek aspoň 100 rokov, a to kvôli rozmerom dosiek, ktoré sú potrebné na výrobu nástroja. Ako to býva vo svete flóry zvykom, i palisander má niekoľko poddruhov – brazílsky dokáže vynikajúco vyžarovať vysoké frekvencie, indický zas vytvára jemné a hlboké basové tóny s výbornými výškami. Drevo z tejto exotickej dreviny sa môže používať na výrobu mnohých hudobných nástrojov, no najčastejšie sa objavuje pri výrobe gitár, akustických i elektrických, celých tiel alebo len hmatníkov.

Zadná doska gitary z palisandrového dreva. Zdroj: kytary.sk/sigma-guitars-dr-st-wf/HN171056/

Palisander ako lukratívna súčasť interiéru

Ak bol v minulosti interiér paláca či zámku vyzdobený prvkami z dreva palisandra, považovalo sa to za vrchol luxusu a dobrého vkusu. V súčasnosti je to tak isto, keďže dlho trvá, kým rastom dosiahne požadované parametre, a je oň vysoký záujem. Patrí medzi drahé cenné drevá – aplikuje sa do interiérov lodí a jácht, do reprezentačných miestností, luxusných kancelárií i do bytov a domov v podobe nábytku a podlahových krytín.

Komoda z palisandra. Zdroj: estilofina.sk

TIP:

Ak sa chcete uistiť, či je váš kúsok naozaj z palisandrového dreva, skúste dva testy – vodný a zvukový. U stolára môžete k pilinám pridať vodu, ktorú by mali prijať a sfarbiť jemne do fialova. Poklepanie po dreve z palisandra by malo vydať čistý a jasný zvuk bez šumu.

Malé, ale hodnotné

Doba, kým palisander narastie na požadovanú výšku a hrúbku, je dosť dlhá. Z toho dôvodu sa toto voňavé drevo často používa na výrobu menších predmetov, napr. na šachové figúrky, na rôzne dekoračné prvky, šperkovnice, ako aj na šperky či dyhy, t. j. povrchové plochy, ktoré sa aplikujú na iný povrch/drevo a majú evokovať punc luxusu a kvality.

Šperkovnica z palisandra. Zdroj: ewcf.co.uk
Šachové figúrky z palisandra. Zdroj: chesssets.co.uk

Vedeli ste, že?

Z palisandrového dreva sa odparovaním vyrába i esenciálny olej, ktorý má na človeka širokú škálu priaznivých účinkov, a preto sa využíva na aromaterapiu. Jemná, sladká, korenistá, kvetinová aróma pozitívne vplýva na psychiku, zmierňuje depresie, používa sa ako analgetikum na zmiernenie bolesti hlavy, zubov či svalov. Má i insekticídne účinky, t. j. odpudzuje malý hmyz (komáre, vši, blchy), a môže sa natierať aj na pokožku. Navyše má i antibakteriálne a afrodiziakálne účinky.

Ošetrenie palisandrového dreva

Aj keď palisandrové drevo samo osebe vyzerá skvele, odoláva vlhkosti a je tvrdé, čo prirodzene predlžuje jeho životnosť, je žiaduce ho i napriek tomu ošetriť kvalitným náterom. Tým jednak zvýraznime kontrast vo farebnej textúre, resp. medzi jadrom a beľou tejto dreviny, a jednak posilníme imunitu pred potenciálnymi škodcami. Vhodné sú impregnačné nátery, oleje aj lakové či bezfarebné tenkovrstvové lazúry, ktoré palisander chránia a zároveň nechajú vyznieť jeho krásu.

Tip:

Hĺbkovú ochranu poskytnete palisandrovému drevu v interiéri aj exteriéri napríklad použitím impregnačného náteru BELINKA BASE SE. Vonkajšiu ochranu a dekoráciu zas dosiahnete pomocou lazúry BELINKA Lasur. Ak máte záľubu v olejoch, pri exteriérových palisandrových prvkoch môžete siahnuť po produkte Belinka Oil Exterier, pri interiérových po Belinka Oil Interier.

Predchádzajúci článokČo sú to vlastne biocídy – a môžu nám škodiť?
Ďalší článokZáhradné domčeky pre deti – ideálny priestor na hranie
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.