V chladných mesiacoch vtáctvo potrebuje trochu našej pomoci. Aby sa naše operence mali lepšie, zostrojili sme pre nich praktické a pekné kŕmidlá, ktoré možno umiestniť kdekoľvek v záhrade. Tieto drobné prístrešky spevavcom poskytujú malé útočisko pre doplnenie cennej energie. Prikrmovaním pomôžete vtákom prežiť zimné obdobie a oni sa vám za to určite odvďačia. Predstavujeme vám dva druhy (ne)tradičných kŕmidiel, ktoré sú výsledkom spontánneho nápadu.
Kŕmidlo so šikmou strieškou
Na zhotovenie kŕmidla budete potrebovať:
- 1 ks drevenej dosky (dĺžka asi 1 m, šírka 22 cm, hrúbka približne 3 cm); my sme našli originálny kus s kôrou;
- 2 ks latiek na spodnú časť kŕmidla; dĺžka 38 cm, šírka 4 cm a hrúbka 2 cm;
- 1 ks drevenej tyčky s guľatým profilom (guľatinka); dĺžka 80 cm;
- stolná píla (alternatívne môžete použiť aj pokosovú alebo priamočiaru pílu);
- elektrický hoblík;
- stolárske svorky;
- kladivo a dláta;
- respirátor, ochranné okuliare;
- ceruzku, meter a uholník;
- lepidlo na drevo;
- skrutky do dreva (13 ks);
- vŕtačku a vrtáky
- vykružovač;
- brúsny papier so zrnitosťou 100;
- štetec;
- náter Belinka Lasur od Heliosu.
Postup
Prichystajte si drevenú dosku na výrobu. Doska by mala mať dĺžku ideálne vyše jedného metra. Kôra na okraji dosky, ktorú sme použili my, prišla vhod, pretože veľmi pekne doplnila vzhľad kŕmidla.
Dosku na stolnej píle narežte na tri rovnaké kusy, 30 cm dlhé a 22 cm široké. Dve dosky použite ako striešku a tretiu ako spodnú časť. Konce dosiek určených na striešku zrežte do 45˚ uhla tak, aby sa dali pekne spojiť. Konce dosky, ktorá bude tvoriť spodnú časť, takisto zrežte do uhla, aby boli rovnobežné so strieškou.
V ďalšom kroku si narežte aj dve laty s dĺžkou 38 cm, šírkou 4 cm a hrúbkou 2 cm, ktoré budú podopierať spodnú dosku. Konce latiek by takisto mali byť skosené do uhla. Medzitým si zostavte striešku. Použite štyri skrutky do dreva a lepidlo na drevo.
Všetky dosky ohobľujte na hrúbku 3 cm a povrch vyrovnajte brúsnym papierom so zrnitosťou 100.
Do spodnej časti kŕmidla vydlabte pomocou dláta priehlbinku na krmivo a pomocou vykružovača vyvŕtajte miesto na misku s vodou.
Nasleduje výroba stojanu pre kŕmidlo. My sme použili kúsok dreva s dĺžkou 10 cm a šírkou 8 cm, ktorý je pozostatkom materiálu na výrobu samotného kŕmidla. Ďalej použite kúsok dlhej drevenej rúčky z lopaty, dlhej asi 20 cm.
Do kúska dreva vyrežte pomocou vykružovača miesto pre rúčku. Tú prilepte lepidlom a zafixujte pomocou jednej skrutky.
Po vyschnutí lepidla pripevnite stojan k spodnej časti kŕmidla pomocou štyroch skrutiek.
Ďalej nasleduje prilepenie a priskrutkovanie dvoch latiek podopierajúcich striešku. Predtým, ako to urobíte, ich však musíte priskrutkovať. Do jednej z latiek vyvŕtajte uprostred otvor pre 10 cm dlhú tyčku z guľatiny. Upevnite ju lepidlom na drevo. Vznikne tak „stupienok pre vtáčiky“.
Na samotný náter sme použili bielu lazúru Belinka Lasur. Natierali sme ju pomocou štetca v dvoch vrstvách. Náter sme medzi vrstvami nechali poriadne vyschnúť, aby dobre vsiakol do dreva.
Na záver kŕmidlo zmontujte dokopy a umiestnite ho na stĺpik. Stačí už len nasypať potravu pre vtáky.
Kŕmidlo z guľatinky
Na zhotovenie kŕmidla budete potrebovať:
- 1 ks polovice kmeňa;
- 1 ks latky – dĺžka 40 cm, šírka 2 cm, hrúbka 1,5 cm;
- 1 ks drevenej tyčky s guľatým profilom (guľatinka); dĺžka 80 cm;
- stolnú pílu (alternatívne môžete použiť ručnú, pokosovú alebo motorovú pílu);
- rašpľový kotúč do karbobrúsky;
- respirátor, ochranné okuliare, slúchadlá na uši;
- brúsnu hlavicu do vŕtačky so zrnitosťou 100;
- brúsny papier so zrnitosťou 100;
- závesné oko na zavesenie kŕmidla;
- kladivo;
- ceruzku, meter, pravítko;
- vŕtačku a vrtáky;
- lepidlo na drevo;
- štetec;
- náter Belinka Lasur od Heliosu.
Postup
Na výrobu tohto kŕmidla použite polovicu kmeňa. Odrežte z neho 40 cm dlhý kus, ktorý rozrežte na dve časti dlhé 20 cm. Následne ich zrežte na výšku 10 cm.
Na obidve polovice si následne vyznačte tvar, ktorý chcete vydlabať. Ako šablóna vám poslúži brúsna hlavica do vŕtačky.
Na dlabanie použite rašpľový kotúč do karbobrúsky. Priehlbinu stačí vydlabať približne do polovice hĺbky kmeňa. Pri samotnom dlabaní odporúčame použiť respirátor, ochranné okuliare a slúchadlá na uši. Vzniká pri tom veľa prachu a hluku. Obidve polovice na záver obrúste a jemne vyhlaďte. Použite brúsnu hlavicu do vŕtačky a brúsny papier so zrnitosťou 100.
Ako ďalší krok si pripravte latky s dĺžkou 40 cm, šírkou 2 cm a hrúbkou 1,5 cm. Na kŕmidlo použite jednu latku. Pripravte si aj tyčku z guľatinky dlhú 60 cm.
Latku rozrežte na štyri 10 cm dlhé kusy a tyčku na osem 4 cm dlhých kusov.
Do štyroch narezaných kusov latiek (nožičiek) vyvŕtajte 2 cm hlboké otvory pre guľatinku, a to z oboch strán. Priemer otvoru prispôsobte podľa guľatinky. V našom prípade sme použili vrták s priemerom 12 mm.
Do každého otvoru jemne vsuňte a vlepte kúsok guľatinky tak, aby z nej vyčnievala polovica, čiže 2 cm. Takto vzniknú nožičky, ktoré spájajú hornú aj dolnú časť kŕmidla.
Následne si na obe polovice, hornú aj dolnú časť kŕmidla, naznačte uhlopriečky a rozmerajte si vzdialenosti nožičiek.
Do každej časti kŕmidla vyvŕtajte štyri otvory, do ktorých naneste lepidlo na drevo. Jemným poklepaním kladiva do otvorov umiestnite nožičky.
Obe časti spojte dokopy a nechajte lepidlo uschnúť. Zo zvyšnej guľatinky si ešte narežte dva 10 cm dlhé „stupienky pre vtáčiky“. Vyvŕtajte otvor uprostred spodnej časti a vlepte „stupienky“ na miesto.
Na samotný náter takisto môžete použiť bielu lazúru Belinka Lasur od Heliosu. Lazúru natierajte pomocou štetca v dvoch vrstvách. Náter medzi vrstvami nechajte poriadne vyschnúť, aby dobre vsiakol do dreva.
Na záver ešte na kŕmidlo umiestnite závesné oko. Kŕmidlo môžete zavesiť na strom a nasypať doň potravu pre vtáky.