Medzi starodávne drevárske techniky patrí intarzia, ktorá sa nazýva aj maľovanie drevom. Narezané dyhy rôznych farieb a druhov dreva sa pri tejto čarovnej drevárskej technike skladajú tak, aby vytvorili obraz. V podstate ide o plošnú mozaiku, ktorá je tvorená drevinami rôznych farebných odtieňov. Odkiaľ intarzia pochádza a ako sa dokáže uplatniť v dnešnej dobe?
Výraz intarzia pochádza z taliančiny, do ktorej bol prevzatý z arabčiny, a znamená ozdobné vykladanie drevom, kovom, kosťami, perleťou, kožou, drahými kameňmi alebo inými materiálmi na dreve. Dôležitá je tu práve predložka „na“. Vymedzuje technické detaily tejto techniky – kúsky z rôznych materiálov sa najskôr zložia do obrazca a potom sa nalepia na podložku, prípadne môže byť lepený kúsok po kúsku na podkladovú dosku z preglejky alebo masívu.
Intarzia ako zdobenie dyhou
Materiál, ktorým sa drevo zdobí, sa nalepuje v tenkých vrstvách na povrch ohraničenej plochy do roviny tak, aby vznikli žiadané obrazce. V prípade zdobenia drevom ide o rôznofarebné dyhy, ktoré mali spočiatku hrúbku okolo 3 až 8 mm. Zdokonalenie technológií prinieslo oveľa tenšie dyhy 0,5 až 2 mm, ktoré sa režú buď špeciálnymi nožmi na intarziu, skalpelom, alebo lupienkovou pílou. Najčastejšie sa vyrábajú z druhov dreva, ako eben, orech, breza alebo javor, či z ovocných drevín, ako čerešňa, slivka, hruška a jabloň. Každý druh stromu má iné vlastnosti – farbu, tvrdosť, textúru aj pórovitosť, čo robí z rezania náročný proces.
Rovnocenná s inými druhmi umenia
Intarzia je najrozšírenejšou technikou zdobenia nábytku či podláh. Poznali ju už starí Egypťania či Gréci. Jej obľuba stúpla v Európe v období baroka, rokoka a v 19. storočí. V Taliansku v 15. a 16. storočí týmto spôsobom zdobili kostoly, pričom zdobenie drevom sa považovalo za rovnocenné umenie. Princíp tejto metódy spočíval v tom, že tenké pláty drahších drevín zušľachtili mäkké drevo nábytku a predmetov. Plátky dyhy sa skladali do rôznych figurálnych, ornamentálnych a kvetinových vzorov. Na historickom nábytku v zámkoch možno dodnes vidieť intarziu na komodách, stoloch či kabinetoch.
Remeslo intarzistu
V ľudovom prostredí sa intarzia veľmi nevyskytovala. Na Slovensku ju ovplyvnilo remeselné stolárstvo a jej výskyt sa zaznamenal v oblasti Hontu alebo Turca, a to najmä pri výzdobe nábytku, ako boli almary, stolčeky a výnimočne aj stoly. V zbierke Etnografického múzea Slovenského národného múzea v Martine nájdeme napríklad almaru zdobenú intarziou z 19. storočia, ktorá pochádza z Jablonového (okres Malacky).
Intarziám sa pôvodne venovali iba nábytkári, neskôr sa vyvinulo samostatné remeslo intarzistu. Medzi tých najznámejších, ktorých práce sa zachovali dodnes, patrili napríklad francúzsky umelec a dizajnér Émile Gallé, nemecký nábytkár Abraham Roentgen (aj so synom) alebo Jean-François Oeben, ktorý pracoval dokonca pre Madame de Pompadour.
Vedeli ste, že…?
Špeciálnym druhom je parketová intarzia, ktorú výrobcovia ponúkajú v širokom sortimente rôznych rozmerov, štruktúr a farieb. Kombinácia s obyčajnými parketami dodá priestoru historizujúci charakter a výnimočnosť. Intarzované podlahy sa vyrábajú vo forme vrstvených drevených dosiek, ktoré do seba pri pokladaní zapadajú na pero aj drážku, podobne ako iné drevené podlahy.
Intarzia v modernej dobe
V 20. storočí bola spolu so začiatkom masovej výroby intarzia utlačená do úzadia. Dnešné technológie však umožňujú, aby bola dostupná aj domácim majstrom a mohli si ňou ozdobiť nábytok či svoje výrobky z dreva podľa fantázie. A to vďaka vopred vyrobeným intarziám, ktorých hrúbka je zhodná s najčastejšie používanými dyhami, vďaka čomu jednoducho zapadnú na miesto.
Takéto intarzie majú rôzne vzory, sú dlhé jeden meter a hrubé 0,6 mm. Podľa vzorov sa ich šírka pohybuje od 5 do 18 mm. Je možné ich zbrúsiť a využiť na stoloch, skriniach, rámoch alebo aj hudobných nástrojoch. Moderná intarzia môže mať tiež podobu mozaikových obrazov a portrétov, kde jednotlivé kúsky vytvárajú ilúziu hĺbky. Oproti klasickej intarzii sa lepia druhy dreva – hrubé od 5 do 30 mm – namiesto dyhy. Vzniká tým 3D efekt obrazu. Pred lepením sa jednotlivé časti povrchovo upravia nátermi.
Ako pracovať s vopred vyrobenými intarziami?
Predvyrobené intarzie sú krehké, preto s nimi zaobchádzajte opatrne. Ich krehkosť znížite navlhčením. Na rezanie používajte ostré náradie. Dôležité je najmä presné meranie, hlavne ak má vzor pokračovať na ďalšom páse. Na lepenie postačí akékoľvek lepidlo na drevo.