Azda tvarovo najrozpoznateľnejším listom spomedzi ostatných je list javora, a to vďaka kanadskej vlajke, ktorej dominantnú súčasť predstavuje. Čo ale vieme o samotnom dreve tejto známej dreviny? Aké má nevýhody javorové drevo a na čo sa primárne využíva?

Aké sú základné vlastnosti javorového dreva?

Javor zaraďujeme medzi tvrdé a stredne ťažké druhy dreva, svojou anatomickou stavbou sa často prirovnáva k buku. Javor horský a mliečny svojou krémovožltou, maslovou až slonovinovou farebnosťou patrí k svetlým, dokonca k najsvetlejším druhom dreva vôbec. Vďaka svetlosti a lesku vyžaruje jemnosť a čistotu. Nemá farebne odlíšené jadro, u starších stromov sa však pri dreni môžu vyskytovať zelené či čiernohnedé škvrny. Cievy zreteľné nie sú, no ročné kruhy sú na všetkých rezoch viditeľné. Za určitých podmienok sa v dreve vytvorí tzv. očková textúra s vlnitým, resp. stočeným priebehom vlákien. Očkový javor je veľmi cenený a využíva sa napríklad na tvorbu dýh či na zadné dosky huslí alebo gitár. Ďalšou esteticky zaujímavou kresbou je vlnitosť vlákien. Rovnako sa takéto drevo využíva na výrobu častí hudobných nástrojov a dýh na nábytok.

Hlava a hmatník gitary z očkového javora a zadná doska huslí z vlnitého javora
Hlava a hmatník gitary z očkového javora a zadná doska huslí z vlnitého javora

Známy je u nás aj javor poľný. Jeho drevo má na rozdiel od javora horského a mliečneho hnedé, prípadne červenohnedé sfarbenie.

Zaujímavosť:

Keď sa povie javor, asi každému ako prvá napadne vizuálna asociácia mohutného stromu s bohatou korunou. Existuje však aj javor japonský, ktorý rastie veľmi pomaly, navyše dobre znáša rez, a preto sa dokonca pestuje ako bonsaj.

Výhoda a nevýhoda dreva z javora

Ak sa pozrieme na javor ako na strom, jeho výhodou je, že dobre zvláda podmienky mesta, napr. prašnosť či sucho, preto sa hojne vyskytuje v rámci urbánnej výsadby. Výhodou samotného dreva je jeho poddajnosť a ľahká práca s ním, dobre sa morí i leští. Musíme však spomenúť aj slabšie stránky tohto vyhľadávaného dreva, a tými sú nižšia trvanlivosťcitlivosť na vlhkosť – tej sa zbavuje omnoho pomalšie ako iné dreviny, pričom ako dôsledok zaparenia sa na dreve môžu tvoriť škvrny.

Zaujímavosť:

Nejde síce o produkt vyrobený z javorového dreva, ale v súvislosti s javorom ho nemožno opomenúť. Reč je o javorovom sirupe, resp. sladkej miazge, ktorá pulzuje jeho žilami (metaforicky). Nachádza sa v každom druhu, no najsladšia je z takzvaného cukrového javora. Ak by ste si niekedy chceli takýto sirup vyrobiť sami, v prvom rade musíte urobiť rez, zaviesť čap alebo hadičku a trpezlivo čakať, kým miazga vytečie (ideálny zber je od februára do apríla). Ešte v ten deň by ste ju mali dať variť na teplotu 105 stupňov Celzia, aby ste získali čo najkvalitnejší sirup – a voilà, legendárny javorový sirup je na svete. Už chýbajú len lievance.

Javorové drevo – čo sa z neho vyrába?

Najsilnejším segmentom, v ktorom sa javorové drevo využíva, je jednoznačne nábytkárstvo – vyrábajú sa z neho skrine, stoličky, stoly, postele, dyhy, podlahové krytiny, obklady stien, čokoľvek, čo môžete kúpiť v nábytkárstve. Vďaka svojej húževnatosti, pružnosti a rovnomernej textúre ho obľubujú i umeleckí rezbári, domáci majstri, výrobcovia hračiek, a ako sme už raz spomínali – aj výrobcovia hudobných nástrojov, predovšetkým tých strunových. Dyha z očkového javora je skvelou voľbou aj na intarzie. Javor mliečny sa používa najmä na konštrukčné dielce nábytku, javor horský v podstate na všetko z vyššie vymenovaného.

Stolík z javorového dreva
Stolík z javorového dreva (zdroj: savvyrest.com) a komoda z javorového dreva (zdroj: vermontwoodsstudios.com)

Tip na záver: Čím ošetriť javorové drevo?

V interiéri aj exteriéri môžete použiť na impregnáciu a povrchovú ochranu javorového dreva kombináciu produktov Bori impregnácia WBori tenkovrstvovou lazúrou alebo impregnáciu Belinka Base SEBelinkou Lasur. Vhodné sú však napríklad aj Bori laková lazúra, Tessarol akrylový email Satén, olej Belinka do interiéru alebo exteriérumnoho ďalších v závislosti od účelu a miesta použitia.

Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

Predchádzajúci článokBúdky na hniezdenie – ako ich zhotoviť?
Ďalší článokFOTOPOSTUP: Vyrobte si drevené hodiny v tvare srdca
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.