drevena-moderna-kuchyna-sporak-miska-hrnce-vstavana-pec-hodiny-skrinky

Kuchyňa je srdce domácnosti. Vstavané skrine zasa niečo ako zázemie a nevyhnutná súčasť domova. Ani jedno nestojí málo a obe dokopy určujú štýl a charakter interiéru. Napriek tomu sa možno pri ich výbere poriadne „seknúť“. Tie omyly potom zostávajú na očiach a nechcú nás prestať hnevať. Ako sa im vyhnete?

Nevytvorte si kuchyňu „a lá panelák“

Väčšina mladých ľudí si už tzv. umakartom obložené kuchyne z čias socializmu nemôže pamätať. Chyby, ktoré pri ich navrhovaní súdruhovia urobili, si napriek tomu mnohí prenášajú do svojich zrekonštruovaných panelákových bytov či dokonca nových domov. Patria k nim aj zle a nelogicky umiestnené spotrebiče a elektrické zásuvky a zapratané vodorovné pracovné plochy!

Prepchaté vodorovné plochy kradnú krásu moderným materiálom. Obzvlášť drevo stráca šmrnc, ak je na každom kúsku niečo položené. Mikrovlnka, skrinka na chlebík, minirádio, fľaša s medom, jogurtovač, podnos s minerálkami a džúsmi… Toto všetko bráni štruktúre a farebnosti dreva vyniknúť. Ak je to len trochu možné, nezabudnite pri plánovaní kuchyne na mieru na komoru či príručný sklad, kde budú mať miesto všetky veci.

Nelogické rozmiestnenie je ďalší problém: Človek na invalidnom vozíku musí mať rúru v nižšej časti kuchynskej linky. Ale prečo si ju takto osádzajú zdraví ľudia? Rúra vložená príliš nízko znamená zohnúť sa či čupnúť zakaždým, keď do nej vkladáte pekáč s mäsom alebo kontrolujete koláč.

Zapamätajte si

Vstavaná kuchynská rúra patrí v kuchynskej linke na mieru do úrovne trupu až ramien – aby sa pri práci s ňou nebolo nutné skláňať, ale ani stavať na špičky nôh. V jej blízkosti býva obvykle mikrovlnná rúra, prípadne kávovar. Tieto tri spotrebiče sa vo funkčnej kuchyni rozmiestňujú do jednej línie alebo rúra a mikrovlnka pod seba a kávovar niekde vedľa.

Apropo, mikrovlnná rúra… Trvalé umiestnenie mikrovlnnej rúry na pracovnej doske nie je dobrý nápad. Zaberá miesto, púta pozornosť, ktorú si nezaslúži, sadá na ňu prach. Aj v prípade, že si vyberiete tzv. voľne stojaciu mikrovlnnú rúru, architekti ju odporúčajú „schovať“ za dvierka niektorej z kuchynských skriniek, kde nikoho nevyrušuje. Na pracovnú plochu patrí skôr jeden krásny dizajnový prvok. Napríklad misa na ovocie z efektného tvrdého masívu, ktorá podčiarkne materiály v kuchyni na mieru.

dreveny-riad-dizajnovy-prvok-kuchyna-varecha-tanier-miska-naberacka

Pozor, aj krivo či nelogicky osadené zásuvky a neschované elektrické káble, vedia narobiť rovnakú škodu, ako zle položený spotrebič .

Na mieru – to znamená podľa vašich potrieb

Štandardná pracovná doska v kuchyni je vo výške 85 cm od zeme. To však neznamená, že nemôže byť vyššie. Ak máte aspoň 168 cm, dajte si ju do úrovne 90 cm. Interiéroví architekti vravia, že je to trik, ktorý urobí i zo zastrčenej rohovej kuchynky kráľovnú interiéru. Každá generácia ľudí je o čosi vyššia než predchádzajúca, takže je to aj praktické a pohodlné.

To isté platí o veľkosti, počte, hĺbke, šírke a výške skriniek a políc v kuchynskej linke a v prípade vstavaných skríň o celej skriňovej zostave – dajte si ich zhotoviť podľa svojich potrieb. Nevyberajte len s očami zaborenými do luxusných katalógov. Nevyberajte len s dôrazom na exkluzivitu materiálov. Pri plánovaní sa pozrite na veci, ktoré vlastníte a budete ich do nových priestorov ukladať.

Z praxe

Zuzana si vybrala nádhernú kuchynskú linku. Obdivujú ju všetky priateľky a každá túži po rovnakej. Akurát, že dózy na svoje obľúbené špagety a vysoké vínové poháre nemá kam odložiť – ani jedinú policu si nedala urobiť dostatočne vysokú… Mnohí iní zas bojujú so sušiakmi na bielizeň a vysávačmi, ktorým zabudli vo vstavaných úložných priestoroch vyhradiť miesto. Stolári vedia celé hodiny rozprávať o ľuďoch, ktorí k nim prídu s hŕbami obrázkov rozličných interiérov a povedia: toto chcem! No nekladú si otázku, čo skutočne potrebujú. Nerobte rovnakú chybu.

Na čo ďalšie treba pri plánovaní myslieť?

Funkčnosť a krása – to sú hlavné faktory, kvôli ktorým uprednostňujeme vstavané skrine a kuchynské linky na mieru pred sektorovým nábytkom. Ak sa po nich obzeráte, myslite aj na toto:

Zásuvky sú praktickejšie ako obyčajné skrinky s dvierkami, ktoré sa otvárajú do priestoru. Pri vstavaných skriniach sú praktickejšie než klasické, neraz veľmi hlboké police. Sú drahšie, no ak vám to situácia dovolí, uprednostnite tzv. plnovýsuvy (zásuvku vysunú celú, nie iba jej časť), s ktorými sa pohodlne manipuluje. Dajte ich na všetky miesta, ktoré budete denne používať. Tam, kde budú veci, ktoré vyberáte dvakrát do roka, drahé výsuvné riešenia nepotrebujete.

Vďaka policiam v kuchyni môžete vystaviť na obdiv, čo len chcete. Domáce zaváraniny? Poháre s vlastnoručne pozbieraným a usušeným ovocím? Bylinky? Víno? Kompaktné kuchyne, v ktorých je všetko umiestnené za dvierkami, budia dojem uprataného interiéru s dokonale čistými líniami. Police namiesto horných skriniek bývajú zasa súčasťou útulných, skôr vidiecky ladených kuchýň. Samozrejme, použiť ich možno aj v moderných interiéroch. Police sú lacnejšie, no kvôli prachu náročnejšie na údržbu. Ak sa pre ne rozhodnete a časom sa vám zunujú, vždy sa dajú dodatočne schovať za dvierka.

kuchyna-police-riad-hrnce-pec-umyvadlo-kvety-dekoracie-pohare-utierky-skrinky

Vstavané skrine i hornú časť kuchynskej linky ťahajte až po strop. Čo tým dosiahnete? Krásne zjednotený priestor a dostatok úložných priestorov. Do najvyšších radov – v kuchyni i vstavaných skriniach – ukladajte veci, ktoré nepoužívate denno-denne. Vyhnete sa tiež namáhavému utieraniu prachu na ťažko dostupných miestach.

Dokonalý interiér je kombináciou krásneho, kvalitného materiálu a umne a prakticky premyslených konštrukčných detailov. Ak po takom túžite, vezmite si pero a papier, načrtnite si alebo spíšte do bodov, čo od neho očakávate a až potom si dohodnite stretnutie s interiérovým dizajnérom, nábytkovým štúdiom či stolárom.

Odporúčanie z vyšetrovacích spisov

Nevyhradzujte nožom trvalé miesto v drevených stojanoch a úchytoch priamo na kuchynských linkách. Špeciálne štatistiky neexistujú, no policajti spolu s expertmi na ľudskú psychiku pripomínajú, že najviac partnerských hádok sa odohráva v kuchyni. Od hnevu môže byť len krôčik k strašnému skratu… I na Slovensku by sa viacero rodinných tragédií nestalo, keby boli nože uložené v zásuvkách. Ich otváranie trvá dosť dlho na to, aby sa rozzúrená myseľ dokázala spamätať.

Predchádzajúci článok3 nápadité drevené ihriská, ktoré zaujmú deti aj dospelých
Ďalší článokPrirodzene alebo v novom šate?
Odmalička snívala o tom, že sa stane novinárkou alebo farmárkou. Napokon sa z jedného i druhého vyvinula láska na celý život. Najskôr vyštudovala poľnohospodárstvo na strednej škole, potom žurnalistiku na vysokej. Momentálne sa okrem rodiny a písania venuje projektu malej rodinnej permakultúrnej farmy.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno