so-skvrnami-nebojuju-len-vyrobcovia-pracich-praskov

Internet je plný návodov na vyčistenie pohovky alebo koberca. Čo však robiť, ak sa na vašom drevenom stole stane nehoda s rozliatym voskom, poprípade zdedíte pekný kus nábytku, na ktorom sa podpísal zub času v podobe škvŕn od tekutín?

Nový nábytok nezostane novým navždy. Škvrnám a fľakom sa niekedy nedá vyhnúť. Našťastie, existujú riešenia, ako tieto poškodenia odstrániť. Úlohou konečnej úpravy nábytku je vytvoriť tenkú vrstvu, ktorá má ochranný charakter. Funguje ako ochranný plášť dreva. Pri jeho oprave preto treba pracovať opatrne a len do takej hĺbky, ako je to nevyhnutné.

Škvrny od vody

Na nábytku sa najčastejšie stretávame s bielymi škvrnami v podobe fľakov alebo koliesok od pohára. Ak ide o čerstvo rozliatu tekutinu, prvým krokom je škvrny vysušiť, napríklad fénom. Začnite studeným prúdom, až potom teplotu zvýšte. Podobne účinkuje aj žehlička, medzi ňou a drevom však musí byť niekoľko vrstiev textílie, napríklad kuchynskej utierky, aby ste nepoškodili povrch nábytku. A pozor na teplotu, použite radšej nižší stupeň. Čierne škvrny na masívnom nábytku značia, že voda presiahla ochranný lak. Jediným riešením je v tomto prípade zbrúsenie laku a vybielenie miesta, napríklad kyselinou šťavelovou. Ošetrené miesto znova upravte povrchovým lakom.

so-skvrnami-nebojuju-len-vyrobcovia-pracich-praskov

Škvrny od alkoholu

Ak sa vám páči súčasná retro vlna a staršie kúsky nábytku s povrchovou úpravou šelaku, vedzte, že nie je odolný proti vode a alkoholu. Pri čerstvo rozliatom alkohole postupujte rovnako, ako v prípade rozliatej vody. Ak ani jeden z týchto trikov nefunguje, k slovu sa dostávajú jemné abrazívne pasty, ktoré povrch rozbrúsia. Kúpite ich v špecializovaných obchodoch alebo si ich vyrobíte doma, a to zmiešaním cigaretového popola s niekoľkými kvapkami oleja (rastlinného alebo ľanového). Na staré odolné škvrny, bohužiaľ, zaberá len prebrúsenie a nalakovanie povrchu.

so-skvrnami-nebojuju-len-vyrobcovia-pracich-praskov

Škvrny od atramentu a oleja

Atrament, ktorý prenikne do laku, zanecháva čierne škvrny podobné tým od vody. Ako prvú pomoc vyskúšajte technický benzín na handričke. Postihnuté miesto utrite čistou vodou, vysušte a ošetrite voskom. Škvrny od oleja obvykle zostanú len na povrchu laku. Odstránite ich handričkou namočenou v rozpúšťadle. Olej a mastnotu najskôr vysajte papierovou utierkou a aplikujte nezriedený ocot, ktorý mastnotu rozpustí. Nakoniec poutierajte tkaninou namočenou v roztoku octu a teplej vody v pomere 1:1.

so-skvrnami-nebojuju-len-vyrobcovia-pracich-praskov

Škvrny od farieb a vosku

Zaschnutú farbu a škvrny podobného charakteru opatrne odstráňte špachtľou alebo nožíkom. Dajte však pozor, aby ste nepoškodili lak. Dané miesto potom prebrúste v smere vlákien oceľovou vlnou (No. 0000), namočenou v technickom lakovom benzíne. Nakoniec drevo navoskujte a vyleštite. Lakový benzín je dobrým pomocníkom aj v prípade, že na nábytku zostane zaschnutý vosk od sviečky. Prilepený vosk bude krehkejší, ak naň položíte ľad zabalený v utierke alebo mikroténovom vrecúšku. Potom ho len odstráňte tupým predmetom, prebrúste oceľovou vlnou navlhčenou v benzíne, navoskujte a vyleštite.

Ak sa škvrna od vosku objavila na surovom dreve, môžete na odstránenie použiť aj organické rozpúšťadlo (riedidlo). Koncentrované kyseliny a zásadité roztoky však nepoužívajte, rozrušujú totiž hemicelulózy a lignín v dreve. Ak je fľak na nalakovanom dreve, postupujte veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu laku. To, čo rozpustí vosk, by pravdepodobne poškodilo aj lak.

Škvrny po spálení

Položili ste horúci hrniec alebo panvicu tam, kde ste nemali? Fľaky od horúceho hrnca na masívnom dreve stačí zoškriabať či zbrúsiť brúsnym papierom. Spálené miesto môžete skúsiť potrieť aj vatovým tampónom namočeným v odlakovači.

so-skvrnami-nebojuju-len-vyrobcovia-pracich-praskov

Ak je spálenina hlboká, postihnuté miesto odstráňte, napríklad nožíkom, a vyplňte tmelom na drevo. Keď zaschne, prebrúste ho a zafarbite vhodne namiešaným odtieňom farby na drevo. Ak sa vám „podarilo“ spáliť dyhovaný povrch pracovnej dosky v kuchyni, jediným riešením je popálené miesto vyrezať a nahradiť ho novým kúskom.

Tip na pravidelnú údržbu dreveného nábytku

Na čistenie lakovaného nábytku vám postačí handrička a niekoľko kvapiek saponátu. Mokrý povrch vysušte utierkou z mäkkej textílie (ideálne mikrovlákna). Drevo napustené voskom je náchylné na poškodenie tekutinami, čistite ho preto výlučne suchou handričkou a vyhnite sa abrazívnym čistiacim pastám. Podobne sa správa aj olejovaný nábytok, znesie však dlhšie pôsobenie tekutín. Ošetrujte ho handričkou jemne navlhčenou v mydlovom roztoku.

O drevo sa treba starať

S väčšinou škvŕn a fľakov na dreve si teda hravo poradíte. V opačnom prípade zvážte radu od skúseného odborníka či výrobcu, ktorý pracuje s drevom. Samozrejme, základom všetkého je dobre sa o drevený nábytok a drevené povrchy starať. V tom prípade budú váš interiér krášliť dlhé roky, ak nie po celé generácie.

Predchádzajúci článokČo by ste mali vedieť predtým, než vstúpite do obchodu s nátermi?
Ďalší článokRozhovor s rezbárom Miroslavom Záňom: „Drevené sochy vyrábam pomocou motorovej píly“
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno