Foto: Gabriel Bergendi

Zmeniť svetlé na tmavé nie je obyčajne žiadny problém. Opačne to však môže byť ozaj náročné. Ak vás omrzel tmavý náter dreva a túžite po niečom žiarivejšom, pomôcť vám v tejto situácii môže zosvetľovacia lazúra. Ide o náter s obsahom svetlých pigmentov, ktorý čiastočne (pri viacerých vrstvách úplne) zakrýva spodné vrstvy, a teda aj textúru dreva. Ako sme ho použili pri obnove terasy rodinného domu, sme pre vás zachytili vo fotopostupe.

Použili sme:

Ako sme postupovali

Terasu sme prebrúsili brúsnym papierom o zrnitosti 100, 150. Na horšie dostupné miesta sme použili drôtenú kefu. Povrch sme zbavili prachu.

Foto: Gabriel Bergendi

Pripravili sme si štetec a lazúru Belinka Illumina. Lazúru sme dobre premiešali. Na zem sme si rozložili kartóny, aby sme neofŕkali dlaždice.

Foto: Gabriel Bergendi

Na terasu sme natreli jednu vrstvu zosvetľovacej lazúry. Lazúra má krémový, žltkastý odtieň a veľmi dobre sa natierala. Natretý povrch sme nechali zaschnúť. Doba schnutia bola 24 hodín.

Foto: Gabriel Bergendi

Potom sme si nachystali lazúru Belinka Toplasur UV Plus (odtieň 13). Dôkladne sme ju rozmiešali. Lazúrou sme pretreli terasu. Vrchná lazúra sa na povrch nanášala veľmi ľahko. Po aplikovaní prvej vrstvy sme nechali povrch poriadne vyschnúť.

Foto: Gabriel Bergendi

Po 24 hodinách sme aplikovali finálnu druhú vrstvu. Povrch terasy nám krásne ožil. Smrekový tatranský profil lazúra dobre zakonzervovala. S finálnym odtieňom terasy sme spokojní, podarilo sa nám dosiahnuť želané zosvetlenie.

Foto: Gabriel Bergendi

Chystáte sa aj vy zmeniť tmavý odtieň na svetlý? Čo by ste mali vedieť o lazúrovacom nátere Belinka Illumina:

  • je vhodný na použitie v exteriéri,
  • nie je vhodný ako samostatný náter,
  • je možné pretrieť ho akýmkoľvek odtieňom lazúry,
  • ideálne podmienky na natieranie sú pri teplote od 15 do 25 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu pod 80 %,
  • podklad, na ktorý ho ideme nanášať, musí byť suchý,
  • v daždivých dňoch je lepšie s natieraním počkať na vhodnejšie počasie,
  • vyhýbame sa natieraniu na silnom slnku.

Pre zaujímavosť na záver: Ďalším spôsobom, ako zosvetliť drevo, je použiť bielidlo. Je to chemický spôsob zasvetľovania a hodí sa na zosvetlenie tmavého dreva, ktoré je čisté, bez zvyškov starých náterov (ideálny teda na nové výrobky). Nejde o povrchovú úpravu, ktorá by vytvorila ochrannú vrstvu. Je to len úprava povrchu pred nanášaním ochranného náteru.

Realizácia: Gabriel Bergendi

Predchádzajúci článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Výrobcovia doplnkov do interiéru
Ďalší článok6 tipov pre výstavbu záhradnej chatky
Tento šikovný mladý človek z Trnovca nad Váhom je vždy plný nápadov a chuti realizovať nové veci. Veľmi ho baví práca s drevom, avšak najviac ho napĺňa, keď môže starým veciam vdýchnuť nový život.