Záhradná chatka má širokú škálu využití. Obľúbená je ako odkladací priestor, ale aj ako miesto na oddych. Postaviť ju navyše dokážete aj svojpomocne a vo väčšine prípadov nepotrebujete ani stavebné povolenie. Čo všetko by ste mali o záhradných chatkách vedieť?

1. Začnite dobrým plánom

V prvom rade si ujasnite, na aký primárny účel záhradnú chatku chcete. Od toho sa bude odvíjať jej umiestnenie, materiál, ale aj to, či do nej nainštalujete rozvody elektriny, vody či odpadov. Niektorí ľudia osádzajú chatky priamo k stene domu, využívajú tak priestor, ktorý by inak zostal prázdny. Takáto chatka je ideálna predovšetkým na odkladanie náradia či bicyklov. Iní zasa preferujú chatku v blízkosti hriadok, aby mali potrebné nástroje poruke. Chatka ako miesto na oddych môže byť umiestnená ďalej od domu pri stromoch či kvetoch, ktoré dotvoria perfektnú letnú atmosféru. Neodporúča sa stavať ju do stredu pozemku, okolo nej totiž vznikne priestor, ktorý je ťažko využiteľný.

malá záhradná chatka umiestnená pri stene domu

2. Svoju stavbu najskôr ohláste

Predtým, než sa pustíte do stavania, ohláste obci plánovanú stavbu. Ak má plánovaná chatka menej ako 25 m2 zastavanej plochy a výška nepresahuje 5 m, ide o drobnú stavbu, ktorá plní doplnkovú funkciu k hlavnej. V tomto prípade nepotrebujete stavebné povolenie, máte len ohlasovaciu povinnosť. Ohlásenie musíte realizovať ešte pred začatím výstavby. Nesmie však ísť o stavbu určenú na podnikateľské účely. Na ňu, ako aj na budovu nad povolené rozmery alebo zateplenú budovu, potrebujete stavebné povolenie. Začať stavať môžete až po tom, čo obdržíte písomné vyjadrenie stavebného úradu obce, že proti stavbe nemá námietky.

Čo obsahuje ohlásenie stavebnému úradu?

  • Tlačivo s ohlásením.
  • List vlastníctva.
  • Jednoduchý technický opis.
  • Jednoduchý situačný nákres so zakreslením polohy.
  • Súhlas všetkých spoluvlastníkov, ak ich je viac.
  • Súhlas vlastníkov susedných nehnuteľností (ak sa ich vaša stavba dotýka alebo je umiestnená menej ako 2 metre od hranice ich pozemku).
  • Vyhlásenie stavebného dozoru o odbornom vedení stavby svojpomocou.
  • Ak ide o umiestnenie na pamiatkovo chránenom území, tak aj stanovisko orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti.
  • Rozhodnutia, vyjadrenia, súhlasy či posúdenia dotknutých štátnych orgánov.

záhradná chatka väčších rozmerov postavená v záhrade

3. Stavba začína základmi

Podľa účelu stavby zvoľte základy. Rozmerovo musia sedieť s technickým plánom. Čo sa materiálu týka, máte niekoľko možností. Môžete zvoliť zemné skrutky, liaty betón, betónové tvárnice, betónové pätky či základové pásy. Základy by mali byť na každej strane aspoň o 5 centimetrov širšie, než je pôdorys. Uistite sa, že podklad je vodorovný. V prípade terénnych nerovností sú ideálnym riešením pätky rôznej výšky. Ak by ste zvolili dosku, bola by nutná úprava terénu.

4. Kúpiť, alebo svojpomocne postaviť?

Na trhu nájdete množstvo chatiek, ktoré jednoducho zmontujete dokopy. Výhodou je, že ušetríte čas, uľahčíte si projektovú dokumentáciu a nemusíte zháňať materiál na výrobu vlastnej chatky. Naopak, ak sa rozhodnete pre vlastnú, máte väčšiu flexibilitu materiálu. Môžete si sami určovať dizajn a prispôsobiť chatku vašim predstavám. V tomto prípade však rátajte s väčšou časovou záťažou. Vlastná, svojpomocne postavená chatka vás môže dokonca vyjsť viac ako kúpená. Obe možnosti majú svoje pre a proti. Platí však, že vďaka dôkladnej starostlivosti a pevným základom vám chatka, či už kúpená, alebo svojpomocne vyrobená, vydrží mnoho rokov.

modrá chatka postavená na pevných základoch

5. Myslite vopred na rozvody energie a vody

Pri malej chatke, ktorá slúži na odkladanie vecí, nepotrebujete ani prívod vody, ani odvod odpadov. No aj v tomto prípade svetlo určite poteší. Pri plánovaní stavby preto myslíte na jej účel a podľa toho naplánujte aj rozvody elektrickej energie, prívody vody, odvod odpadov, ale aj prípadné vykurovanie, ak chcete chatku využívať aj počas chladnejších mesiacov.

6. O chatku sa musíte starať

Najobľúbenejšími materiálmi na výstavbu chatky sú tehly a drevo. Kým o tehly sa starať nemusíte, drevo vyžaduje obnovovanie náterov. Chatka je totiž vystavená poveternostným vplyvom, UV žiareniu, zmenám vlhkosti, vode, mrazu aj drevokazným škodcom. Konštrukčná ochrana je však absolútny základ. Zabezpečte preto, aby základy boli nad zemou a drevo sa nedotýkalo priamo zeminy. Okolo chatky vytvorte odkvapový chodníček, ktorý by mal mať mierny sklon, aby voda zo stien mohla odtekať. V závislosti od typu chatky treba zvážiť aj odkvapy na streche.

Ako ošetriť drevo na chatke?

  • Drevo dôkladne naimpregnujte a natrite povrchovým náterom. Môže ísť o lazúru, farbu alebo lak.
  • Impregnácia sa nanáša v hrubých vrstvách tak, aby vsiakla hlboko do dreva. Pri práci postupujte podľa návodu výrobcu.
  • Povrchový náter zvoľte podľa vašich estetických predstáv. Farba prekryje štruktúru dreva úplne, lazúra je priehľadná a môžete ňou jemne zmeniť odtieň dreva, lak je zase úplne priehľadný, po nanesení však môže zanechať mliečny film. Ten neskôr zmizne.
  • Pri výbere povrchového náteru zohľadnite aj UV ochranu.
  • Drevo musí byť pred náterom suché a očistené.
  • Stav náteru každoročne kontrolujte a obnovujte.

Tip pre vás

Na impregnáciu vašej novej záhradnej chatky je vhodná napríklad Bori impregnácia s biocídom W. Ako povrchový náter môžete potom použiť Bori tenkovrstvovú lazúru v troch vrstvách alebo Bori lakovú lazúru v dvoch vrstvách. Ak túžite po bohatom lesku, siahnuť môžete napríklad po Bori lakovej lazúre UV extra bezfarebnej, ktorú aplikujte v troch vrstvách.

Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek záhradnú chatku, pamätajte, že kvalitné základy a pravidelná údržba sú alfou a omegou. Splňte si aj svoje zákonné povinnosti a zbytočne neriskujte.

Predchádzajúci článokFOTOPOSTUP: Ako zosvetliť drevo
Ďalší článokRozhovor s lektorom Michalom Fiľom: Ako začať s drevorezbou
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.