Snaha o zlepšovanie vlastností dreveného nábytku vedie k vyvíjaniu nových kompozitných materiálov. Jedným z najpopulárnejších je práve preglejka. Tá ponúka mnohé výhody masívneho dreva a zároveň poteší nízkou cenou a veľmi dobrou odolnosťou. Stále si však vyžaduje určitú pozornosť, najmä v prípade, že jej povrch nie je chránený pred pôsobením vonkajších vplyvov. Ako postupovať, aby ste jej zabezpečili dlhú životnosť?

Obľúbená preglejka

V aktuálnej dobe zažívame doslova „preglejkový boom“. Nejde však o žiadny nový produkt. Tento pozoruhodný materiál má pomerne bohatú históriu. Niektoré zdroje uvádzajú, že preglejku používali už starí Egypťania. V minulosti bola dokonca vďaka svojim výnimočným vlastnostiam používaná aj na výrobu trupov lietadiel. Ako je to možné? Najväčšie pričinenie na tom má spôsob jej výroby.

Preglejka vzniká zlepovaním tenkých drevených dýh. Jednotlivé pláty sú na seba ukladané väčšinou tak, aby materiálové vlákna dosiek boli na seba kolmo. (V špeciálnych prípadoch sa jednotlivé vrstvy lepia pod iným ako 90° uhlom.) Vzniká tak niečo ako sieť drevených vlákien, ktorá má izotropné vlastnosti – vyznačuje sa vysokou pevnosťou vo všetkých smeroch v ploche materiálu. Vďaka tomu je obľúbená na výrobu dekorácií, podláh, nábytku, obkladových materiálov či dokonca schodísk.

Vedeli ste, že…

…zatiaľ čo na výrobu jednoduchého nábytku či obkladov sa používajú lacnejšie preglejky s nižšou odolnosťou voči mechanickému namáhaniu, existujú aj verzie určené na vysokú záťaž? Tie majú jadro vyrobené z kovového plátu, ktorý zabraňuje ohýbaniu a zlepšuje tvarovú stálosť. Takéto preglejky majú dokonca lepšie vlastnosti ako drevený masív a použiť sa môžu napríklad na konštrukciu stien menších stavieb.

Pozor na neošetrenú preglejku

Na nábytok používaný v domácnosti nie sú kladené vysoké nároky z hľadiska odolnosti voči vlhkosti a iným poveternostným vplyvom. Práve preto sa pri jeho výrobe obvykle využíva preglejka bez väčších povrchových úprav. Treba však myslieť na to, že pokiaľ nie je ošetrená žiadnym olejom či lakom, veľmi ľahko podľahne vplyvom z okolia. Najväčším rizikom je vlhkosť. Ak sa voda dostane medzi vrstvy preglejky, spôsobí jej napučanie, ktoré je už nezvratné. Zároveň môže dôjsť k degradácii lepeného spoja a celkovému rozpadnutiu preglejky.

nábytok z preglejky

Voda a UV žiarenie – najväčší nepriatelia

Pri používaní preglejky v interiéri sa takmer nikdy nevyhnete riziku, že príde do kontaktu s vodou. Majte preto na pamäti, že na to, aby došlo k jej napučaniu, stačí jedno obliatie. Ak ste si zakúpili nábytok vyrobený z neošetrenej preglejky, jednoznačne vám odporúčame dodatočne ho ošetriť – minimálne olejom na drevo. Ten nielenže zlepší odolnosť voči vonkajším vplyvom, ale ešte k tomu aj zvýrazní kresbu.

Na zaistenie zvýšenej ochrany sa potom používajú buď priehľadné, alebo farebné laky. Tie zabezpečujú najmä ochranu pred vlhkosťou. Preglejka ošetrená kvalitným povrchovým lakom dokáže znášať aj obliatie vodou. Takáto ochrana je vhodná napríklad v prípade podláh a nábytku v kúpeľni alebo kuchyni.c

Tip:

Na ošetrenie preglejky v interiéri môžete použiť napríklad olej Belinka Oil Interier, TESSAROL Akryl lak či bezfarebnú Bori tenkovrstvú lazúru.

natieranie preglejky ochranným náterom

Na výrobu záhradného nábytku, ktorý má byť dlhodobo v exteriéri, alebo naň má prípadne pršať, sa odporúča používať vodovzdornú preglejku. Tá je typická tmavohnedou farbou, ktorú jej dodáva fenolformaldehydové lepidlo. To býva použité aj ako povrchová úprava. Pokiaľ sa rozhodnete použiť na nábytok v exteriéri predsa len preglejku od výroby neošetrenú proti vode, potom je nutné zabezpečiť jej vodovzdornosť a tiež ochranu proti UV žiareniu vhodným povrchovým náterom. Avšak treba rátať s tým, že ani takto ošetrená preglejka nebude mať v exteriéri pridlhú životnosť.

Tip:

Na ošetrenie preglejky v exteriéri môžete použiť napríklad produkt Bori lazúra alebo Bori gélová lazúra.

Zhrnutie

Existuje viacero spôsobov, ako ošetriť povrch preglejky. Pokiaľ nevyžadujete špecifickú odolnosť, postačí aplikovanie vhodného oleja na drevo. Ten zvýrazní kresbu materiálu a do určitej miery zabezpečí aj odolnosť voči vlhkosti. V prípade preglejok, ktoré sú vystavené väčšiemu zaťaženiu a pôsobeniu vody (podlahy, exteriérový nábytok, skrinky a poličky v kúpeľni či kuchyni), sa odporúča nanesenie kvalitného povrchového laku alebo náteru.

Predchádzajúci článokGuľatina a výroba nábytku
Ďalší článokOrechové drevo – spoznajte jeho plusy aj mínusy
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.