doprajte-detom-zdrave-hranie

Prírodné materiály sú najzdravšou alternatívou k syntetickým, ktorými sme dnes doslova obklopení. Platí to aj pri detských hračkách. Už starí majstri verili, že láska a energia vložené do opracovaného dreva budú pozitívne pôsobiť na tých, ktorí budú ich výrobky používať. Drevené hračky sú tu s nami už celé generácie a majú nespočetné množstvo výhod a pozitív.

V izbičkách dnešných detí to veľakrát vyzerá ako v hračkárstve. Pritom len pár desiatok rokov dozadu neboli detské hračky takou samozrejmosťou. Deti ich dostávali len na sviatky – narodeniny alebo Vianoce. A pretože boli vzácne, deti sa s nimi vedeli hrávať celé roky a starať sa o ne ako o svoje poklady. Hračky z dreva majú bohatú tradíciu, ich výrobu u nás podmieňoval dostatok rozličných drevín a tiež vzťah ľudí k remeselnej práci.

doprajte-detom-zdrave-hranie

Drevené hračky sú dnes možno o niečo drahšie ako hračky z plastu, ale vyššiu cenu dokonale vyvážia ich pozitíva. Drevo je materiál, ktorý je nositeľom hodnôt a tradícií a drevené hračky sa môžu dediť z generácie na generáciu. Spracovanie hračiek z dreva nedovoľuje výrobcom až takú flexibilitu ako pri plastových hračkách, čo je však zároveň výhodou – jednoduchšie hračky viac rozvíjajú fantáziu aj vizuálne cítenie. Deti sa tak môžu na hru viac sústrediť.

doprajte-detom-zdrave-hranie

Výhody drevených hračiek:

  • rozvíjajú zmysly,
  • podporujú vývin jemnej a hrubej motoriky,
  • rozvíjajú hmatovú citlivosť,
  • priaznivo pôsobia na psychiku detí,
  • sú príjemné na dotyk,
  • sú trvácne a nadčasové,
  • budujú vzťah s prírodu,
  • sú ekologické a ľahko recyklovateľné.

Zodpovedná výroba drevených hračiek

Hračky z dreva sú ideálnym darčekom pre malé aj veľké deti. Musia byť starostlivo vyrobené, bez ostrých hrán, na ktorých by sa mohli poraniť. Prísne regulovaná výroba zaručí, že drevo bude ošetrené a nalakované neškodným lakom, voskom alebo olejom pre prípad, že by sa hračka ocitla aj v ústach dieťaťa.

Helios

Pri drevených hračkách určených do vonkajšieho prostredia nezabudnite, že ich musíte z času na čas ošetriť – obrúsiť a znova natrieť. Prírodné neošetrené drevo má síce antiseptické účinky – ničí baktérie – ale riskovať triesku zapichnutú v prste dieťaťa nechce nikto.

doprajte-detom-zdrave-hranie

Pri nákupe drevených hračiek sledujte aj logo FSC, teda Forest Stewardship Council. Zaručí, že hospodárenie v lese prebieha šetrným spôsobom pre prírodu aj miestnych ľudí. Kupovať hračky s logom FSC je jedným zo spôsobov, ako zmierniť drancovanie lesov. Podľa FSC kritérií a princípov je na Slovensku v súčasnosti certifikovaných len 7 % z celkovej rozlohy našich lesov.

Najobľúbenejšie hračky z dreva

Pri zmienke o drevených hračkách sa nám väčšinou ako prvé vybavia drevený hojdací koník, drevené kocky, domino či vozík na ťahanie. Drevený koník je tradičná detská hračka, ktorá nechýba v žiadnej rodine s deťmi a podporuje jemnú motoriku, koordináciu pohybov, stabilitu a posilňuje svalstvo na nohách. Možno ste o tejto hračke netušili, že pôvodne pochádza z Orientu. Deti obľubujú aj drevené vozíky obsahujúce kocky rôznych tvarov, z ktorých si môžu poskladať vzory zvieratiek, rastlín či objektov. Pri ich skladaní sa naučia rozpoznávať tvary a farby.

doprajte-detom-zdrave-hranie

Drevené hry a hračky, ako kolky či kriket, zase rozvíjajú v deťoch zdravé sebavedomie a schopnosť sústrediť sa na svoj výkon. Popri fyziologickom rozvoji vplývajú aj na mentálny rozvoj detí a zlepšujú logické myslenie. Obľúbenými darčekmi pre deti sú aj vzdelávacie hračky z dreva. Domino, drevené pexeso, bludiská, hlavolamy, puzzle a magnetické hračky z dreva rozvíjajú pozorovacie schopnosti a koordináciu pohybov. Dobré rezonančné vlastnosti dreva zase využili výrobcovia pri detských hudobných nástrojoch z dreva.

doprajte-detom-zdrave-hranie

Ak vám ako rodičom záleží na zdravom prostredí vlastných detí, určite by v ňom nemali chýbať hračky, ktoré budú príjemné na dotyk a podporia fyzický či duševný rozvoj, kreativitu i logiku vašich ratolestí. Drevené hračky sú na to ako stvorené.

Predchádzajúci článokAj o drevený nábytok sa treba starať. Ako?
Ďalší článokRozhovor s umeleckým rezbárom: „Drevené zruby do viníc nepatria“
Copywriterka a príležitostná bojovníčka za práva všetkých, ktorí to potrebujú. Obdobia hyperaktivity a workoholizmu strieda s fázami leňošenia, počas ktorých niečo varí, pečie, brúsi, zariaďuje, číta alebo si všetko z toho len predstavuje. Ako najstaršia z kopy detí má mierne sklony k diktátorstvu :-)

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno