Interiérové schodiská, ako aj tie exteriérové, majú vo všeobecnosti v prvom rade funkčnú úlohu – dostať nás hore, respektíve dole. Súčasní dizajnéri sú ozaj kreatívni a vtláčajú im rôzne podoby. Avšak aby bol pohyb po nich bezpečný, dôležitým doplnkom býva zábradlie, ktoré rovnako ako schodisko plní nielen praktickú, ale aj estetickú funkciu. Prečo si vybrať drevené zábradlie?

Zábradlie – základ každého schodiska

Áno, je pravdou, že v súčasnosti sa často vyrábajú rôzne moderné „lietajúce“ drevené schodiská, v rámci ktorých absentuje zábradlie. Môžu síce vyzerať úchvatne, no sú vhodné viac-menej len do domácností bez malých detí, prípadne pre ľudí, ktorí nemajú problém s chôdzou „bez opory“. Okrem toho, nie sú príliš univerzálne – pasujú totižto obyčajne najmä do moderných a minimalistických priestorov.

Hoci zábradlie nie je nevyhnutnosť, jeho absencia môže byť problémom pri kolaudácii stavby, a určite je vysoko odporúčaným doplnkom schodiska. Nielenže spĺňa dôležitú bezpečnostnú funkciu, ale vzhľadom na moderné technologické postupy pri výrobe dokáže oplývať aj úžasnými estetickými črtami. Na výber máte z mnohých materiálov, najčastejšie sa ale používa drevo, oceľ alebo sklo, prípadne ich kombinácia.

Prečo si vybrať práve drevené zábradlie?

Keďže sa na výrobu zábradlí môžu používať rôzne materiály, prečo si vybrať práve drevo? Okrem toho, že k nemu prechovávame netajené sympatie, hovoria za neho aj jeho výborné vlastnosti a neopomenuteľné výhody.

Najstarší stavebný „eko“ materiál

Presne tak! Drevo je najstarším stavebným a hlavne rokmi overeným materiálom. Pri správnej údržbe sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči akýmkoľvek vonkajším či mechanickým vplyvom, veľmi dobrou pevnosťou a mimoriadne dlhou životnosťou. Navyše, ide o prírodný ekologický materiál a každý kus je jedinečný, takže ani jedno zábradlie nebude identické s iným, hoci sú aj z toho istého druhu dreva a rovnakého vyhotovenia.

Univerzálnosť

V porovnaní s oceľovými a sklenenými zábradliami je to drevené omnoho univerzálnejšie. Obzvlášť sklenené typy zapasujú najmä do moderne zariadených domácností. Na druhej strane, drevené zábradlie sa bude úchvatne vynímať nielen v dreveniciach a chatách, ale v akokoľvek ladených interiéroch. Vintage, retro alebo rustikálne či škandinávske priestory? Na tom vôbec nezáleží. Drevo bude vyzerať úžasne kdekoľvek, a to aj vrátane moderných interiérov. Záleží len na celkovom dizajnovom stvárnení a povrchovej úprave – to dodá zábradliu požadovaný vzhľad. A ak sa po čase rozhodnete pre nejaké úpravy bývania, odtieň schodiska dokážete jednoducho zmeniť podľa aktuálnych potrieb interiéru.

Tip:

Na zábradlie v interiéri môžete použiť kombináciu Bori impregnácie W a Bori lakovej lazúry alebo Bori tenkovrstvovej lazúry. Vhodný je aj Tessarol Akryl lak. Veľmi obľúbené je v súčasnosti aj ošetrenie dreva olejom (napríklad Belinka Oil Interier), t. j. bezfarebným bio náterom, ktorý drevu poskytuje ochranu a zároveň vytvára príjemný hladký povrch.

Jednoduchá údržba

Mnohí ľudia sa mylne nazdávajú, že údržba drevených zábradlí je v porovnaní s oceľovými a sklenenými typmi, ktoré stačí len pretrieť vlhkou handričkou, horšia. Omyl! Drevené zábradlie s dobrou konečnou povrchovou úpravou, akú môže predstavovať napríklad aj vyššie zmieňované lakovanie, totižto stačí v rámci údržby rovnako len pretrieť vlhkou handričkou. Navyše na ňom oproti sklu a oceli nie je natoľko poznať otlačky prstov či iné nečistoty. A aby toho nebolo málo, v prípade poškodenia sa dá ľahko renovovať. To sa o oceľovom či sklenenom zábradlí povedať nedá.

Náš tip:

Zistite, ako by mala vyzerať podrobná a hĺbková údržba dreveného zábradlia – aj toho zašednutého.

Široký výber a cenové rozpätie

Ďalším nesporným benefitom drevených zábradlí je skutočnosť, že svojim budúcim majiteľom ponúkajú široký výber – nielen v zmysle tvarových, ale aj materiálových prevedení. Na ich výrobu je však jednoznačne najlepší drevený masív. Ak by sme to mali konkretizovať, povedali by sme bukové drevo. Pramení to najmä z jeho pevnosti, trvácnosti, jednoduchej opracovateľnosti a prirodzene krásnej štruktúry. Podobne vhodným však môže byť aj smrekový, jaseňový, borovicový či dubový masív. Drevené zábradlie si tak prirodzene viete zaobstarať v rôznych cenových reláciách.

Teplé na pohľad aj na dotyk

No a na záver nemožno opomenúť ďalšiu obrovskú výhodu, ktorou drevené zábradlie predbieha svojich konkurentov. Je totižto teplé na dotyk, čiže nechladí ako oceľové a sklenené zábradlia.

Drevo zároveň do interiéru vnáša hrejivú atmosféru a na človeka pôsobí priaznivo, čo je tiež dôvod, prečo sa v súčasnosti s obľubou využíva v biofilných interiéroch.

Predchádzajúci článokFOTOPOSTUP: Vyrobte si drevené hodiny v tvare srdca
Ďalší článokKVÍZ: Ako dobre sa vyznáte v dreve?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.