Na ošetrenie dreva existuje množstvo druhov náterov. Od priesvitných a pigmentovaných lazúr, cez laky, impregnáciu, farby, až po oleje a vosky. Pri ich výbere zohľadňujeme použitie dreva, potenciálne vplyvy, ktoré by mu mohli uškodiť, aj očakávaný efekt. Existujú však aj univerzálne nátery, ktoré dokážeme použiť aj na iné materiály. Čím sú výnimočné?
Povrchový náter nielen na drevo
Natieranie plotu, okien či konštrukcií môže byť komplikované, niekedy totiž kombinujú viacero materiálov. Ak sa vám nechce separátne natierať drevo, kovové či iné súčasti, môžete siahnuť po riešení 2v1. Ide však len o povrchový náter, teda nie impregnáciu. Exteriérové drevo, ktoré je vystavené vlhkosti, by malo byť v prvom rade ošetrené impregnačným náterom s biocídnym účinkom (napríklad HELIOS Bori impregnáciou s biocídom W: https://www.farlesk.sk/c/ochrana-proti-plesniam/helios-bori-impregnacia-s-biocidom-w). Pozor, impregnácie sú biocídne výrobky. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.
Náš tip
Univerzálny náter, ktorý kombinuje povrchové a biocídne ošetrenie, nie je najvhodnejším riešením. Biocídna látka pri týchto prípravkoch nevsiakne dostatočne hlboko a používateľ sa s ňou môže dostať do priameho kontaktu, čo môže ohroziť jeho zdravie.
Čím sú nátery 2 v 1 výnimočné?
Emaily a farby pre rôzne druhy materiálov zvyčajne obsahujú antikorózne pigmenty. Neuzatvárajú len povrch dreva, ktorý ochraňujú pred poveternostnými podmienkami, ale zároveň predlžujú životnosť kovov. Tieto nátery majú dobrú poveternostnú a svetelnú stabilitu, výbornú priľnavosť, zvyčajne sa ľahko rozlievajú, sú odolné voči domácim čistiacim prostriedkom a jednoducho sa nanášajú. K najobľúbenejším typom náteru patria alkydové farby, ktoré vytvárajú odolnú umývateľnú vrstvu na povrchu. Vybrať si môžete zo širokej ponuky farieb a odtieňov.
Nátery 2v1 sú vhodné na exteriérové aj interiérové drevo, predovšetkým na strechy, ploty, dvere, sokle, okná a radiátory. Nehodia sa však na podlahy a interiérový nábytok.
Ako pripraviť povrch na náter?
- Drevo by malo byť suché, hladké a očistené od prachu, voskov, živice či mastnoty. Vlhkosť v ihličnatých drevách by nemala prekročiť 15 % a v listnatých 13 %.
- Z kovu odstráňte mechanicky hrdzu a riedidlom mastnotu a iné nečistoty.
- Medený a hliníkový podklad očistite riedidlom a obrúste brúsnou tkaninou zo syntetických vlákien. Vyhnite sa drôtenej kefe a kovovej vlne.
- Tvrdé PVC a pozinkovaný plech očistite zmesou vody, salmiaku a saponátu. Povrch následne obrúste tkaninou zo syntetických vlákien. Zvyšok umyte vodou. Podobne ako pri medenom a hliníkovom podklade nepoužívajte drôtené kefy či kovovú vlnu.
- V prípade, že opravujete existujúci nepoškodený náter, povrch očistite a obrúste. Poškodený náter odstráňte úplne.
Ako naniesť tieto nátery?
Univerzálne farby a emaily natierame v dvoch vrstvách podľa inštrukcií na obale výrobku. Po vysušení základného náteru nanášame konečný náter. Na aplikáciu môžete použiť štetce, valčeky alebo látku nastriekať. Farbu pred nanesením dobre premiešajte. Po skončení očistite náradie riedidlom. Natierajte len v exteriéri alebo v priestore s dostatočným vetraním. V miestnostiach so slabým vetraním môžete cítiť slabý zápach po organických rozpúšťadlách. Na dosiahnutie najlepšieho efektu a bezpečnosti sa držte pokynov výrobcu.