aj-o-dreveny-nabytok-sa-treba-starat-ako

Kvalitný drevený nábytok je vždy správna voľba. Pri vhodnej starostlivosti vám vydrží mimoriadne dlho a zároveň je štýlovým dizajnovým kúskom vo vašej domácnosti. Masívne postele, kuchynské stoly či iný drevený nábytok sa hodia do interiérov v severskom štýle, do tradične, ale aj moderne ladených interiérov. O nábytok z masívu sa však treba starať.

Ani sucho, ani vlhko

Drevo je živý hygroskopický materiál, ktorý reaguje na vlhkosť a teplotu vzduchu. V praxi to znamená, že vplyvom príliš vysokej vlhkosti môže napučať a, naopak, v prípade veľmi suchého vzduchu sa môže zosúšať – scvrkávať. Veľké zmeny teploty a vlhkosti majú vplyv na štruktúru dreva, a preto by sme sa im mali vyhýbať. Ideálna klíma pre drevený nábytok je okolo 20 °C s vlhkosťou vzduchu okolo 40 – 60 %. Drevu nerobí dobre priame slnko, umiestnenie v blízkosti vykurovacích zariadení a ukladanie mokrých predmetov na drevený povrch.

aj-o-dreveny-nabytok-sa-treba-starat-ako

Súčasťou správnej starostlivosti o masívny nábytok je aj pravidelné vetranie a mierny prievan v miestnosti. Príliš vlhký alebo suchý vzduch v interiéri neprospieva ani ľuďom. V zimných mesiacoch vám aj vášmu nábytku padne vhod zvlhčovač vzduchu. Skvelým pomocníkom na meranie vlhkosti v miestnosti je vlhkomer.

Údržba nábytku je jednoduchá

Podľa ošetrenia povrchu nábytku zvolíme vhodnú formu starostlivosti. Či už ide o lakovaný, olejovaný alebo voskovaný nábytok, celkom určite vám postačí suchá alebo mierne vlhká handrička. Agresívne čistiace prostriedky ani mokrá handrička nie sú v žiadnom prípade vhodné.

Lakovaný nábytok

Nábytok ošetrený lakom čistite suchou alebo jemne vlhkou handričkou, ktorá nepúšťa chĺpky a je vyrobená z bavlny. Používať môžete aj čistiace prostriedky určené na lakované drevo, najskôr však otestujte, ako drevo zareaguje. Ideálne bude, ak malé množstvo prostriedku nanesiete na menej viditeľné miesto. Nezabúdajte prípravok naniesť najskôr na handričku, nie priamo na drevo. Vyhýbajte sa abrazívnym prostriedkom, aby ste si zbytočne nevytvorili ďalší problém – škrabanec.

aj-o-dreveny-nabytok-sa-treba-starat-ako

Olejovaný nábytok

Olejovaný nábytok má hodvábny povrch a zvýraznenú originálnu štruktúru dreva. Na bežnú starostlivosť vám úplne postačí suchá bavlnená handrička. Kvôli sviežemu prírodnému vzhľadu sa odporúča približne každé tri mesiace naniesť handričkou ľanový olej alebo vosk. Ak chcete dosiahnuť trochu tmavšiu farbu, môžete do oleja použiť trochu pigmentu.

Voskovaný nábytok

Vosk je citlivejší a neznáša dobre vlhkosť ani vyššiu teplotu. Neukladajte na povrch horúce predmety. Ak sa vám na nábytku rozleje voda, povrch ihneď osušte bavlnenou handričkou. Na údržbu používame iba suchú handričku a na obnovenie lesku môžete zvoliť renovačné prostriedky z vosku. Ako aj v ostatných prípadoch, ani tu nepoužívame agresívne prípravky a rozpúšťadlá. Bavlnená handrička je na čistenie vhodnejšia než handrička z mikrovlákien.

aj-o-dreveny-nabytok-sa-treba-starat-ako

Keď objavíte škrabanec

Asi nikoho nepoteší škrabanec na milovanom kuse nábytku. Našťastie, existuje jednoduchý a najmä prírodný spôsob, ako katastrofu vyriešiť. Na ošetrenie škrabanca na dreve potrebujete dužinu vlašského, píniového alebo para orecha. Olej z orecha škrabanec zamaskuje. Ak ste škrabancov našli viac, môžete použiť vosk na opravu dreveného nábytku.

Niekoľko dobrých rád

  • Vyvarujte sa veľkým zmenám teploty a vlhkosti v interiéri, teplotu udržujte ideálne okolo 20 °C s vlhkosťou vzduchu 40 – 60 %.
  • Nábytok nevystavujte priamemu slnku a držte ho ďalej od vykurovacích zariadení.
  • Nikdy nepoužívajte mokrú handričku, drôtenky, chemické čistiace prostriedky alebo leštidlá so silikónmi. Suchá bavlnená handrička je najideálnejším riešením.
  • Ak na nábytok vylejete tekutinu, utrite povrch čo najrýchlejšie do sucha.
  • Na obnovovanie dreva používajte neagresívne prostriedky, ktoré sú na to určené.

Predchádzajúci článokInfografika: Ako správne používať nátery
Ďalší článokDoprajte deťom zdravé hranie
Budúca laureátka Nobelovej ceny za literatúru :-) Zatiaľ „markeťáčka“ a copywriterka, ktorú baví cestovanie, knihy, joga a najmä písanie. Fascinuje ju príroda, usiluje sa žiť ekologickejšie a k jej zvláštnym hobby patrí voľnočasové štúdium paleoantropológie.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno