drevená kuchyňa

Kuchynské  linky sa menia tak, ako sa mení náš pohľad na domov, pohodlie, rodinné tradície, ale aj praktické denné fungovanie. Slovenskí výrobcovia kuchýň na mieru nám prezradili, čo je „in“ vo svete kuchynských liniek.

Kedysi bol priestor v kuchyni vyčlenený výlučne ženám. Aby nerušili zvyšok domácnosti buchotom, pracovali izolované v samostatnej miestnosti. Muži za ten čas oddychovali, čítali dennú tlač alebo debatovali s hosťami v pohodlí obývačky. Navyše, kuchyňa bola v minulosti hlavne miestom základného spracovania potravín, napríklad čistenia čerstvo zabitej hydiny. Väčšiu časť jedálnička si totiž ľudia v tom čase sami dopestovali alebo dochovali. A to zákonite so sebou prinieslo aj viac odpadu a nepríjemných pachov.

Súčasná kuchyňa je iná. Dnes nie je ničím výnimočným stretnúť muža, ktorý je pánom pri sporáku. O zásobách v komore majú páni niekedy väčší prehľad ako dámy. A rovnako nie je prekvapivé vidieť chlapcov, ako od útleho veku spolu s mamkami vypekajú koláčiky. Pohľad na roly v domácom kulinárskom svete sa mení. A spolu s ním aj dizajn kuchyne.

Na ceste k minimalizmu

Dnešná kuchyňa je odrazom nášho moderného životného štýlu. Stala sa súčasťou obytného priestoru, pretože varenie je rodinnou zábavou, ktorú môžeme zdieľať s priateľmi. Popritom chceme, aby boli kuchyne praktické a aby sa dobre udržiavali. Svoje o tom vie Katarína Truhanová, ktorá reprezentuje rodinnú košickú firmu na výrobu nábytku a kuchýň pod značkou skody-nabytok.sk. Zakladala ju pred 30 rokmi hlava rodiny. Otec, Peter Škody, svoju prvú kuchynskú linku vyrobil v roku 1990. Drevu sa totiž venuje od mladosti, viedol ho k tomu jeho otec. Dnes má za sebou už 44 rokov skúseností.

„Tak, ako sa vyvíjajú rôzne trendy v bývaní, tak sa menia aj požiadavky zákazníkov na kuchynské linky. Pred pár rokmi si vyberali kuchyne, na ktorých dominovali fóliované dvierka (nanešťastie, výber fólie aj „výfrezu“ bol limitovaný), a pracovné dosky s kameninovým vzorom, čo pôsobilo dosť umelo a neprirodzene. V súčasnosti je výber jednotlivých materiálov, čo sa týka dvierok či pracovných dosiek, naozaj veľmi rozmanitý. To isté platí aj pri voľbe spôsobov otvárania či vnútorného usporiadania,“ rozpráva Katarína Truhanová.

drevená kuchyňa
Foto: skody-nabytok.sk

Masív v modernej podobe

Zákazníci sa v súčasnosti radšej uberajú cestou minimalistického dizajnu – prím hrajú jednoduché čisté línie hladkých dvierok, či už lesklé alebo matné, a pracovná doska v imitácii dreva, kameňa alebo betónu. „Tí náročnejší investujú do kompaktných kompozitných dosiek alebo do technického či prírodného kameňa. Ďalší typ zákazníkov uprednostní vintage štýl, pre ktorý je charakteristická masívna pracovná doska v dekore dub škárovka, ktorá sa opracuje a ošetrí tvrdým voskovým olejom, a biele matné fóliované dvierka s jemným výfrezom.“

Je veľa možností a veľa kombinácií, ale výsledok je vždy jedinečný. Mnohé závisí od požiadaviek zákazníka, od finančných možností a od samotného priestoru, v ktorom bude kuchyňa osadená. Ako sa kombinuje v kuchyni drevo dnes, keď chce klient moderný dizajn a moderný materiál? „Drevo v kuchyni pôsobí na zákazníka teplo a útulne, a to na pohľad aj na dotyk. Veľmi často sa stretávame predovšetkým s požiadavkou použiť dub aj v moderných dizajnových kuchyniach. Buď použijeme dubovú škárovku (s prírodnou alebo bielenou úpravou), alebo na časť dvierok či barový pult zvolíme dyhovaný materiál, ktorý sa namorí, nalakuje alebo naolejuje podľa požiadaviek. Najčastejšie však pri kuchynských linkách pracujeme s veľkoplošným materiálom s laminátovými drevotrieskovými doskami. Avšak, aj tu je trendom prispôsobiť sa čo najviac prírodnému drevu – vizuálne, aj na dotyk.“

drevená kuchyňa
Foto: skody-nabytok.sk

Trendom v kuchyni je prírodný dizajn

Výrobcovia veľkoplošných DTD materiálov sa v súčasnosti intenzívne venujú požiadavkám na prirodzený a autentický vzhľad povrchov. Aj v novej tohtoročnej ponuke dominuje prírodný dizajn, dá sa teda predpokladať, že týmto smerom sa bude trend súčasných kuchýň uberať aj v najbližších rokoch. Katarína si budúcnosť kuchynských liniek bez dreva nedokáže predstaviť. „Nájdu sa síce zákazníci, ktorí uprednostnia čisté línie bielej, šedej či betónu v kombinácii s kovom. Ale každý z nás väčšinou potrebuje cítiť kúsok tepla z prírody, ktoré nám drevo dáva. Navyše, keď zariaďujeme dom, či už nábytkom, alebo inými doplnkami, snažíme sa vytvoriť domov, nie fotku do katalógu.“

Výrobu a dodávku materiálov má vo firme na starosti brat Peter Škody ml. Skúsenosti s výrobou nábytku na mieru získava už 15 rokov. „Čo sa týka laminátových DTD dosiek, tie sú stálofarebné a veľmi jednoduché na údržbu. Laminované pracovné dosky sú dokonca vysokoodolné voči poškriabaniu. Ak hovoríme o dyhe a škárovke, teda o masíve v kuchyni, tu už ide o prírodný materiál, takže si vyžaduje aj náročnejšiu údržbu a je tiež náchylnejší na poškriabanie. V našej firme uprednostňujeme povrchovú úpravu tvrdeným voskovým olejom, pretože pri povrchovom poškodení postačí jednoduché prebrúsenie a opätovné nanesenie voskového oleja. Pri bežnej údržbe odporúčame používanie čistiacich prostriedkov určených na dyhované a drevené povrchy.“

TIP

Kuchynskú linku môžete ošetriť aj ekologickým olejom Belinka, ktorý je vhodný na drevo prichádzajúce do styku s potravinami.

drevená kuchyňa

Drevo má nádej na dlhý život

Môže raz skončiť obdobie, keď už ľudia nebudú chcieť pri kuchynských linkách používať drevo? „Osobne si myslím, že nie. Iba ak by sme sa ocitli v instantnej dobe niekedy o pár desiatok rokov neskôr, čo sa možno tiež nedá vylúčiť,“ uvažuje Samuel Kořínek, ktorý od roku 1999 vedie firmu Createc so zameraním na dizajn najrozličnejších nábytkových a interiérových prvkov a realizáciu interiérov. „Myslím si však, že práve súčasné obdobie ovplyvnené koronakrízou prinieslo ľudstvu aj pozitívum, spomalil sa denný šprint za niečím často zbytočným a ľudia znovuobjavili hodnoty spred viac než tridsiatich rokov. Aj preto dávam drevu ako prírodnému materiálu nádej na dlhý život.“

Drevo je síce vcelku odolný materiál, ale keď sa používa v prostredí, kde sa veľa varí a umýva riad, jednotlivé komponenty sú výrazne namáhané a môžu sa rýchlo opotrebovať. „Záleží od vyhotovenia, aký drevený materiál sa použije a ako bude opracovaný. Drevo má svoje výhody aj nevýhody, nakoniec, ako každá vec na svete. Drevo určite robí interiér útulnejší a dokážete na ňom ukryť rôzne drobné poškodenia z bežného používania kuchyne. Zároveň však môže byť aj nevhodné, pokiaľ sa kuchyňa používa neracionálne – je náchylné na vodu a vlhké prostredie, v ktorom zákonite pracuje.“

drevená kuchyňa
Foto: createc.sk

Jednoduché a čisté línie

Stredoslovenská firma sídli vo Zvolenskej Slatine, atraktívnu predajňu značky však nájdete aj v Bratislave. Vlastný moderný dizajn, vysokokvalitné vyhotovenie v atypickom nábytku či pri kuchynských linkách na mieru – dokážu ponúknuť takmer čokoľvek. „Čo sa týka dreva, ľudia majú väčšiu túžbu mať kuchyňu z dreva, hoci je to najmä otázka ceny. Potom sa požiadavky často menia podľa možností jednotlivca. Výbava kuchyne, ako funkčný úložný a pracovný priestor, elektrické prvky ako LED osvetlenie či rôzne možnosti na pripojenie elektrospotrebičov a technológie s možnosťou využitia dát, sú v období posledných rokoch tiež samozrejmosťou,“ rozpráva Samuel Kořínek.

Ako sa dá kombinovať v kuchyni drevo dnes, keď chce klient moderný dizajn a moderné materiály? „Rôznymi spôsobmi,“ odpovedá výrobca. „V modernom dizajne však ide vždy o priame, jednoduché a čisté línie. Z dreva používame zväčša dub prírodný alebo morený na tmavší odtieň, takisto orech alebo iné, často exotické dyhy. Medzi farebnými kombináciami s drevom sú za posledné roky najviac žiadané antracitová farba (najmä v štýle Urban), potom smotanová a maslová, nezriedka aj biela káva (cappuccino) či kamenná šedá. Dyhy alebo masív sa často kefujú, jemnejšie alebo hlbšie, to je vždy individuálne. Trh momentálne žiada pocit dreva na dotyk aj po vizuálnej stránke, teda reliéf.“

drevená kuchyňa
Foto: createc.sk

Firma pri svojej tvorbe využíva vlastných dizajnérov, Martina Dvořáka a Pavla Ťavodu. Pri realizácii návrhov spolupracujú aj s architektmi a sochármi, jedným z najznámejších je akademický sochár Ján Leško z Trebišova. Za svoju jedinečnú tvorbu získali rôzne ocenenia a uznania na nábytkárskej výstave Nábytok a bývanie v Nitre, na ktorej sa pravidelne zúčastňujú. Od roku 2005 svoju tvorbu posunuli aj za hranice, zúčastnili sa na zahraničných výstavách v Českej republike a v Maďarsku, interiéry na mieru realizovali v Českej republike, v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku či dokonca v Nórsku.

Predchádzajúci článokRozhovor s hercom Milanom Ondríkom: K rezbárstvu nedopomáha dokonalosť, ale nedokonalosť
Ďalší článokAko by mala vyzerať údržba dreveného zábradlia?
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Prosím zadajte vaše meno