Drevené hračky majú svoje osobité čaro. Drevené kocky, stavebnice či drevený koník tvoria už celé desaťročia „základnú výbavu“ mnohých detí. Dnešné hračky však musia spĺňať množstvo kritérií, od ergonomických až po estetické, a disponovať funkciami, ktoré rozvíjajú motoriku dieťaťa. Čo inšpiruje malých slovenských výrobcov drevených hračiek a doplnkov pre deti, ktorí sa v období globalizácie trhov aj výroby rozhodli ísť cestou hľadania vlastnej identity?
Od drevených motýlikov k detskej izbe
Denisa Halečková spolu s manželom Ľubomírom tvorí produkty z dreva pod značkou Woodenka. Drevo bolo tejto dvojici vždy blízke a sympatické a ich cesta odštartovala trochu netypicky – dreveným motýlikom. „Drevo nás veľmi očarilo tým, že je to prírodný materiál s nekonečným množstvom podôb a že napriek svojej mohutnosti pôsobí skutočne jemným a nevtieravým dojmom. A to je, myslím si, aj podstata našej práce – prinášať ľuďom doplnky z dreva, ktoré sú príťažlivé, jemné, robia priestor, v ktorom sa nachádzajú, útulným a vkusne zariadeným. A môžete sa spoľahnúť, že vždy spĺňajú aj úlohu funkčnosti.“
Tieto myšlienky Denisa rozvíja aj v rámci detskej izby a produktov pre deti. Aj táto miestnosť podľa nej môže byť jednoduchá, vkusná a zároveň v sebe ukrývať podnety pre hru. Motorické schopnosti detí vylepší napríklad drevená Kárička s vkladačkami v štýle Montessori, či Hojda, po ktorej je medzi zákazníkmi najväčší dopyt: „Jej využitie je obmedzené snáď len fantáziou dieťaťa – od hojdačko-kolísky cez preliezačku, mostík, bunker, pultík pre obchodík či kuchynku až po šmykľavku.“
„Venujeme sa interiérovému dizajnu a k nemu neodmysliteľne patria aj deti. Dokonalý, sterilný a katalógový interiér a ani izby zahádzané nekonečnými kopami plastových hračiek nie sú zdravé pre rozvoj detí, ani pre pohodu rodičov. Čím ďalej, tým viac ľudí chce mať doma prírodné materiály a pekné, zdravé hračky a doplnky, ktoré vydržia mnoho rokov.“
Pri práci používa aj orechové drevo (vyrába z neho krásne domino), ktorého povrch je ošetrený minerálnym olejom, vhodným aj pre detské ohrýzanie a olizovanie. Olej zároveň dodáva drevu mäkkú sýtosť. Zdravotná neškodnosť je v jej dielni prioritou: „Farby používame vždy certifikované a vhodné na hračky pre deti aj do troch rokov. Takisto preglejka, ktorá je u nás najpoužívanejším materiálom, je testovaná a certifikovaná.“ Ako doplnila, farby, rozmery, prípadne finálne vyhotovenie produktu vždy prispôsobuje na mieru zákazníkovi.
Drevené hračky inšpirované ľudovou tvorbou
Jeho hračky vznikajú poctivou ručnou prácou. Mladý remeselník Martin Šalgo zo stredného Slovenska spočiatku pracoval v stolárskej dielni, ktorá sa venuje zákazkovej výrobe nábytku a interiérov. Napriek láske k práci s drevom zistil, že práve toto ho nenapĺňa, a rozhodol sa vykročiť náročnejšou cestou budovania vlastnej značky.
V roku 2007 sa mu do života dostali ľudové kyjatické hračky. Začal ich študovať a učil sa, ako ich správne vyrábať. Až neskôr sa pustil do vlastných dizajnov pod hlavičkou Lopki. Jeho autorské hračky sú síce menej ozdobné, ale svojimi tvarmi a materiálmi sú tiež inšpirované ľudovou tvorbou a nadchnú aj minimalistov. Krásne drevené hračky podľa neho môžu deti odmala viesť ku kráse a hodnotám.
„V dnešnej dobe plnej nenávisti voči všetkým, čo ohrozujú našu kultúru, sme zabudli na to, čo to vlastne tá naša kultúra je. Snažme sa držať si to naše, aby sme nestratili tvár v tomto beztvárnom svete.“
Na zdokonalenie svojej výroby kontaktoval dokonca ÚĽUV, kde mu navrhli, aby im poslal svoje výrobky. Po schválení výtvarnou komisiou a potvrdení, že svoje hračky vyrába tradičným spôsobom, so zachovaním vzorov, postupov aj materiálov, sa Martinova tvorba začala objavovať aj v predajniach ÚĽUV-u a stal sa ich oficiálnym výrobcom. Každý jeho výtvor je ručne vypílený, brúsený a maľovaný.
Najčastejšie tvorí zo svetlého buka, ktorý je dosť tvrdý a odoláva aj detským hrám. Drevo ošetruje prírodnými olejmi a farbami, ktoré sú pre deti neškodné, takže ich môžu oblizovať alebo hrýzť. A čo vlastne znamená názov Lopki? Ako tvrdí Martin, v podstate len vykráda to, čo tu už dávno bolo. A preto názov značky pochádza zo skratky slova lopkovať – teda kradnúť. Dlhé roky tvoril svoje hračky v dielni na Sliači, ale časom sa s výrobou presťahoval do malebnej novohradskej dedinky Krná, obklopenej bukovými lesmi, odkiaľ je to len na skok do Kyjatíc.
Ručná práca zaručí jedinečnosť
Výrobe drevených hračiek a nábytku pre deti sa venuje aj malá rodinná firma MonToy. Značnú časť portfólia hračiek tvoria pohybové pomôcky. Manželia, ktorí stoja za značkou, sa pri vývoji a tvorbe svojich výrobkov nechávajú viesť samotnými deťmi. „Najväčšou inšpiráciou sú pre nás naše dve deti. V priamom prenose sledujeme ich vývojové potreby, čo nás neustále posúva pri zostavovaní portfólia firmy. Väčšina našich hračiek, pomôcok a detského nábytku vyhovuje rozvoju dieťaťa podľa prístupu Montessori a waldorfského vzdelávania,“ prezrádza Monika Miškárová, ktorá firmu vedie spolu s manželom.
S hračkami a pomôckami z ich dielne poľahky vytvoríte priestor na voľný pohyb a voľnú hru. Detské izby navrhujú tak, aby prostredie v nich stimulovalo u dieťaťa všetky podnety, najmä však rozvoj pohybu a hrubej motoriky. Pri práci používajú drevo prvotriednej kvality a dávajú si záležať aj na kvalitných konštrukčných spojoch, ktoré zabezpečia pevnosť výrobkov. Rovnako uprednostňujú zaoblené hrany a kladú dôraz na dôsledné opracovanie detailov.
„Všetky naše výrobky vyrábame zodpovedne. Keďže našu planétu Zem plánujeme ako väčšina ľudí prenechať našim deťom, ohľaduplný prístup k nej považujeme za samozrejmosť. Na konečnú úpravu výrobkov používame ekolaky a ekologické farby vhodné pre detského používateľa. Tam, kde je to vhodné, ponechávame výrobky v prírodnom vyhotovení, bez akýchkoľvek povrchových úprav. Príkladom sú hryzadlá pre najmenšie deti, kde je čistota a prirodzenosť dreva priam žiadaná. Stále častejšie využívame pri povrchovej úprave výrobkov oleje a vosky, čím chceme podporiť návrat k prírodným materiálom. Oboje nielenže dokonale chráni výrobok pred mechanickým poškodením, ale zvýrazňuje jeho prirodzený vzhľad, charakter, vôňu a krásu,“ dopĺňa.
„Našou filozofiou je priniesť zákazníkom lokálne drevené hračky, pomôcky a detský nábytok. Sami sme rodičmi dvoch detí, takže aj u nás doma je bezpečnosť detí nesmierne dôležitá. Všetky výrobky vyrábame ručnou prácou za pomoci strojov na opracovanie dreva, keďže iba takéto spojenie dokáže zaručiť jedinečnosť.“
Ľahšie ako z dreva
Jana Troppová objavila počas svojej cesty do Portugalska jedinečný prírodný materiál, ktorý jej učaroval. Dnes je najväčšou výrobkyňou korkových hračiek vo východnej Európe. Hoci materiál pochádza priamo z Portugalska, samotná výroba prebieha v Tatrách. Nápad jej pritom skrsol v hlave, keď sa sama stala mamičkou.
„Využitie korku v detskej izbe je veľmi rôznorodé. Tento príjemný materiál si môžeme predstaviť v podobe korkových hračiek. Ich hlavnou vlastnosťou je ich ľahkosť – korok je viac ako o polovicu ľahší než drevo. Zároveň sú takéto hračky skvelé pre alergikov. Sú mierne stlačiteľné pri náraze a nevytvárajú hluk pri páde. Detská hra je tak oveľa pokojnejšia a bezpečnejšia.“
Okrem hračiek nájdeme pod značkou Korkii aj detský nábytok a doplnky do interiéru z korku. „Korok vytvára bezpečné prostredie v podobe korkovej podlahy alebo detského korkového koberca. Výborné zvukovo-izolačné vlastnosti korku tlmia nárazy pri páde a neustále prinášajú pocit tepla počas celého dňa,“ dopĺňa.
„Jednou z najväčších výhod je to, že korok je vhodný pre alergikov. Neposkytuje prostredie roztočom, nepohlcuje a ani nepriťahuje prach – je antistatický a hypoalergénny. Svojimi prírodnými vlastnosťami korok zabraňuje vzniku plesní a šíreniu baktérií, vytvára tak zdravé prostredie. Na dotyk veľmi príjemný a teplý materiál je ideálny pre ekologické a zdravé bývanie.“
Výhodou korku je, že je to čisto prírodný materiál získavaný z kôry korkového duba. „Dub korkový dokáže v pravidelných časových intervaloch 9 až 12 rokov svoju kôru regenerovať, čo umožňuje jej olúpanie bez akéhokoľvek poškodenia. A tak získavame obnoviteľný zdroj našej planéty, ktorý vieme využiť v podobe ekologických produktov.“
A čo vy? Vybrali by ste si pre svoje detičky hračky z dreva či korku? Neváhajte sa s nami na Facebooku podeliť o svoj názor či skúsenosti.
Tip na záver
Radi majstrujete? Ak sa rozhodnete vyrobiť svojim deťom hračky z dreva, použiť na ne môžete viaceré nátery vhodné na tieto účely, ako sú napríklad Belinka Oil Interier, TESSAROL akrylový email SATÉN či TESSAROL Akryl lak.