O rôznych druhoch dreva pravidelne píšeme v našom článkovom seriáli a tejto téme sa dokonca venujeme aj v jednom z našich e-bookov. Preto sme teraz pripravili kvíz, v ktorom si môžete preveriť, čo ste sa dosiaľ o drevinách naučili. Poďme na to.

1. Ktoré „drevo“ vlastne vôbec nepatrí medzi dreviny, ale trávy?

a) bambus

b) palisander

c) tík

Správna odpoveď: A

Možno ste si to neuvedomili, ale bambus nezaraďujeme medzi dreviny, ale trávy. Je to však jediná tráva svojho druhu, ktorá drevnatie.

2. Ktorý strom na Slovensku má vo svojom dreve ako jediný prirodzene zelenú farbu?

a) dub

b) smrek

c) agát

Správna odpoveď: C

Na Slovensku je agát jediný strom, ktorý má vo svojom dreve prirodzene zelenú farbu. Pozorné oko však objaví aj zlatú, bielu, žltú, okrovú, hnedú či dokonca čiernu.

3. Ktoré drevo by sa malo používať výlučne v interiéri?

a) smrek

b) breza

c) borovica

Správna odpoveď: B

Brezy sú veľmi citlivé na vlhkosť. V priestoroch so zvýšenou vlhkosťou môže okrem vzniku plesní dôjsť k pokriveniu a hnilobe dreva.

4. Drevo ktorého stromu sa označuje prívlastkom „ružové“?

a) buk

b) orech

c) palisander

Správna odpoveď: C

Ak budete niekedy vyhľadávať informácie o palisandri, narazíte na pojmy ako ružový či fialový strom, rosewood, sheesham alebo dalbergia – pomenovania si vyslúžil vďaka sfarbeniu dreva, ktoré prechádza od hnedooranžovej cez červenohnedú s jemnými fialovými podtónmi až po sýtočervenú.

5. Drevo ktorého typického slovenského stromu je obľúbené u rezbárov a dizajnérov kvôli jeho výnimočnej vlastnosti – nemá žiadnu chuť ani farbu?

a) lipa

b) breza

c) javor

Správna odpoveď: A

Lipové drevo nemá žiadnu chuť ani farbu, preto je obľúbené u dizajnérov a rezbárov navrhujúcich predmety, ktoré prichádzajú do styku s jedlom. Využíva sa napríklad na výrobu košíkov na potraviny, lopárov, tanierov, vahanov na miesenie cesta, korýt.

6. Drevo ktorej exotickej dreviny je vďaka svojim akustickým vlastnostiam ideálne na výrobu hudobných nástrojov?

a) orech

b) čerešňa

c) palisander

Správna odpoveď: C

Palisander sa používa na výrobu mnohých hudobných nástrojov, no najčastejšie sa objavuje vo výrobe gitár, akustických i elektrických, celých tiel alebo len hmatníkov.

7. Drevo ktorej dreviny si vyslúžilo prezývku „rezonančné“?

a) smrek

b) lipa

c) čerešňa

Správna odpoveď: A

Niektoré časti hudobných nástrojov, napríklad rezonančné dosky sláčikových nástrojov alebo klavírov, sa vyrábajú z najkvalitnejšieho smrekového dreva s hustými ročnými kruhmi – hovorí sa mu preto aj rezonančné drevo.

8. Ktorá drevina je mimoriadne odolná voči hmyzu a plesni vďaka ochrannému filtru okolo buniek?

a) orech

b) dub

c) buk

Správna odpoveď: B

Dubové drevo je mimoriadne odolné voči hmyzu a plesniam vďaka zvýšenému obsahu tanínu, ktorý vytvára ochranný filter okolo buniek, čím sa dnu nedostane vlhkosť ani tekutina.

9. Kresba ktorého dreva pripomína po vyleštení miniatúrne zrkadielka?

a) čerešňa

b) borovica

c) orech

Správna odpoveď: A

Na vyleštenej ploche radiálneho a poloradiálneho rezu čerešňového dreva je vidieť drobné stržňové lúče, ktoré evokujú malé zrkadielka, preto sa toto drevo s obľubou používa aj na výrobu rukovätí nožov.

10. Ktorá drevina začína ako prvá s ťahom vody, a preto je pri nej potrebné dodržať čas pílenia neskoro na jeseň, keď mrzne?

a) javor

b) orech

c) lipa

Správna odpoveď: B

Pri orechu treba prísne dbať na zásadu, kedy ho píliť – ideálny čas je neskoro na jeseň, keď už mrzne. Na jar odpílený orech sa takmer nedá použiť, lebo zo všetkých drevín začína ako prvý s „ťahom vody“, a teda z neho voda v jarných mesiacoch doslova tečie. Takto odpílené drevo sa pri sušení oddeľuje v letokruhoch a úplne sa znehodnotí.

Tak čo? Ste spokojní so svojimi vedomosťami? Ak nie, informácie si môžete rozšíriť vďaka článkom zo seriálu Druhy dreva, ako aj rovnomennému e-booku.

Predchádzajúci článokNajpôsobivejšie sauny zo sveta
Ďalší článokSeriál ŠIKOVNÉ RUKY: Pamiatky a staré kúsky z dreva stoja za obnovu
Tím Čarodreva tvoríme my: milovníci prírody, ekológie, turistiky, dizajnu, architektúry, ale aj zruční majstri, ktorí našli vášeň v renováciách. Ochrannú ruku nad nami drží Ing. Stanislav Košúth, PhD., ktorý sa venuje práci s drevom asi od svojich 15 rokov. Maturoval na Strednej priemyselnej škole drevárskej vo Zvolene v odbore Výroba nábytku. Na Technickej univerzite vo Zvolene pokračoval štúdiom v odbore Drevárske inžinierstvo. Na pôde svojej alma mater niekoľko rokov pracoval ako technik a vedeckovýskumný pracovník. Neskôr sa venoval výrobe nábytku a jeho montáži, od postelí a komôd, až po kuchynské linky. V súčasnosti síce pracuje v inom odvetví, ale výroba nábytku zostala jeho veľkým hobby. Okrem toho rád chodieva na turistiku a venuje sa hubárstvu.